Наистина ли кофеинът подобрява паметта, изпитали ли сте го?

Витамини и минерали, диетични и други храни - всичко, което допринася за добрия външен вид и перфектно здраве.

Наистина ли кофеинът подобрява паметта, изпитали ли сте го?

Мнениеот annydance » 28 Авг 2014, 11:50

Идния месец трябва да взема няколко изпита, за които чета и съм чела, но не зная до колко помня информацията, която съм поела тогава.
Скоро ми попадна статия за едно изследване, което са провели и се оказало, че кофеинът подобрява паметта.
BookCoffee.jpg
BookCoffee.jpg (23.39 KiB) Прегледано 1372 пъти

По принцип не пия кафе, защото не ми се налага, не изпитва сънливост сутрин и нямам този навик, но дали ако започна да препрочитам информацията с чаша кафе ще имам по-добри резултати, дали наистина кофеинът би могъл да подсили паметта ми?

Изпробвали ли сте методът с кофеина, понеже съм чувала, че някои колеги направо се нахвърлят през енергийни напитки, та до таблетки, които да подсилят паметта ми, но не смятам, че при мен е необходимо толкова странични стимуланти, а с едно кафе, дали ще има по-добър резултат?
annydance
 
Мнения: 445
Регистриран на: 06 Ное 2013, 14:13

Re: Наистина ли кофеинът подобрява паметта, изпитали ли сте го?

Мнениеот MGB » 28 Авг 2014, 11:55

Ползвала съм енергийните напитки и кафетата не толкова за подсилване на паметта, а да ме държат будна, но преди изпит се учи най-добре с чаша кафе, наистина, сутринта си пушка :D или поне при мен беше така! :D
MGB
 
Мнения: 438
Регистриран на: 09 Апр 2014, 14:24

Re: Наистина ли кофеинът подобрява паметта, изпитали ли сте го?

Мнениеот donni » 29 Авг 2014, 16:49

със сигурност действа благотворно при обучението на студенти! :D не зная и аз винаги съм виждала утехата в него, въпреки че в даден момент не те утешава, а започваш да летиш от него :D
donni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 09 Май 2014, 17:05

Re: Наистина ли кофеинът подобрява паметта, изпитали ли сте го?

Мнениеот FramarLekari » 30 Авг 2014, 14:03

Здравейте, annydance!

Според скорошни проучвания кофеинът има положителен ефект върху дългосрочната памет. Освен това кофеинът има благотворно действие върху други когнитивни функции, като внимание, бдителност, съсредоточаване. Все още не е изследван много задълбочено ефектът на кофеина върху паметта.

Поздрави,
Фрамар
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Наистина ли кофеинът подобрява паметта, изпитали ли сте го?

Мнениеот agro » 01 Сеп 2014, 19:17

Framar написа:Здравейте, annydance!

Според скорошни проучвания кофеинът има положителен ефект върху дългосрочната памет. Освен това кофеинът има благотворно действие върху други когнитивни функции, като внимание, бдителност, съсредоточаване. Все още не е изследван много задълбочено ефектът на кофеина върху паметта.

Поздрави,
Фрамар


Това добре, но върху себе си съм наблюдавал, че в повишени количества е точно обратното. Засилва чувството на превъзбуденост и еуфория, но паметта и концетрацията хич ги няма.
Така че всичко с мярка!
agro
 
Мнения: 39
Регистриран на: 03 Сеп 2013, 14:05

Re: Наистина ли кофеинът подобрява паметта, изпитали ли сте го?

Мнениеот nushi.kisyova » 01 Сеп 2014, 20:42

Предполагам това зависи от самия човек и начина, по който той се променя във времето. преди години забелязвах как само ме ободрява, сега само сутрин е така, по-късно ако пия кафе започвам да треперя и съм адски разсеяна :| :|
nushi.kisyova
 
Мнения: 252
Регистриран на: 19 Ное 2013, 12:42

Re: Наистина ли кофеинът подобрява паметта, изпитали ли сте го?

Мнениеот agro » 01 Сеп 2014, 23:00

nushi.kisyova написа:Предполагам това зависи от самия човек и начина, по който той се променя във времето. преди години забелязвах как само ме ободрява, сега само сутрин е така, по-късно ако пия кафе започвам да треперя и съм адски разсеяна :| :|


Явно сме привикнали и не ни действа като на "нормалните" хора.
Сега като всеки "нормален наркоман", трябва да минем на по-тежка "дрога" ли? :lol:

или гинко билоба :P
agro
 
Мнения: 39
Регистриран на: 03 Сеп 2013, 14:05

Re: Наистина ли кофеинът подобрява паметта, изпитали ли сте го?

Мнениеот FramarLekari » 02 Сеп 2014, 10:49

agro написа:Така че всичко с мярка!


Естествено! "Дозата прави отровата."

Свръхдоза кофеин може да доведе до състояние на свръхстимулация на централната нервна система, наречено кофеинова интоксикация. Симптомите са сравними със симптомите на предозиране с други стимуланти. Те могат да включват главоболие, виене на свят, безпокойство, нервност, безпокойство, възбуда, безсъние, зачервяване на лицето, объркване, повишено уриниране, стомашно неразположение, повишена жажда, мускулни потрепвания, раздразнителност, аритмичен и бърз сърдечен ритъм и психомоторна възбуда.
Специалистите на www.framar.bg предоставят консултация, която не може да замени преглед при квалифициран и правоспособен лекар.
FramarLekari
 
Мнения: 1987
Регистриран на: 29 Мар 2011, 19:23
Местоположение: България

Re: Наистина ли кофеинът подобрява паметта, изпитали ли сте го?

Мнениеот Kaya » 24 Ное 2014, 17:00

Напоследък все по-големи ползи се откриват за кофеина. Не се и съмнявам,че би помогнал кофеина за подобряването на паметта, все пак подобрява и концентрацията.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Наистина ли кофеинът подобрява паметта, изпитали ли сте го?

Мнениеот M.Tasheva » 03 Ное 2016, 15:56

Неопровержимо доказателство за това според мен ще е тези, които пият постоянно кафе, да не боледуват от Алцхаймер или деменция или да нямат проблеми с паметта :mrgreen: .
M.Tasheva
 
Мнения: 393
Регистриран на: 21 Окт 2013, 13:55

Следваща

Назад към Хранителни добавки и биопродукти

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта