Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Най - горещите теми от сферата на здравеопазването.

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот Pipilota » 29 Авг 2016, 12:12

Това, което дразни е не че плащаш, а когато имаш нужда от лекар отново ти се налага да плащаш. Ако искаш отношение, трябва да отидеш на частно, което обезсмисля наливането на едни пари по касата. Да, хубаво е да мислим за другите, мило е, но когато самият ти не получаваш това, което трябва, то логично си задаваш въпроса "Защо да го правя?"
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот Nightmare » 29 Авг 2016, 15:21

По тази причина доста хора не си ги плащат, но мисля, че са повече тези, които не работят легално, с трудови договори, и нямат пари да си внасят здравните осигуровки.
Nightmare
 
Мнения: 494
Регистриран на: 11 Ное 2013, 15:00

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот Yunona » 29 Авг 2016, 17:22

Pipilota написа:Това, което дразни е не че плащаш, а когато имаш нужда от лекар отново ти се налага да плащаш. Ако искаш отношение, трябва да отидеш на частно, което обезсмисля наливането на едни пари по касата. Да, хубаво е да мислим за другите, мило е, но когато самият ти не получаваш това, което трябва, то логично си задаваш въпроса "Защо да го правя?"


Пипи, ако разсъждаваме така, трябва да закрием държавата. Ако очаквам срещу максималните си вноски да получавам "това, което трябва", то не бива да давам нищо, нали? Защото всички плащаме различно, но имаме еднакви права. Иначе би било катастрофа. Сега аз давам примерно 200 лв. месечно, друг дава 20. Докъде с тия 20? Значи с моите 200 се лекува детето или майката на този с 20-те лева. Както пък някога, когато аз съм била млада майка във финансово нестабилно семейство, с чужди пари са лекували моето дете. Защото няма такова нещо като "пари от държавата". Те са наши пари, ако ние не ги дадем, тя няма откъде да ги предостави. Приемала съм, когато е трябвало, давам сега, когато мога. Не се "скатавам". И силно укорявам тези, които го правят.
Не искам да звуча назидателно, но да мислиш за другите в обществото не е "мило", а е граждански дълг. Това, което много ни липсва в България и е една от сериозните причини за липсата на прогрес е, че ние нямаме съзнание за гражданско общество. Всеки гледа само собствената си паница. Така не се върви напред и ние го доказваме вече много години подред.
Доплащането под някаква форма съществува навсякъде. Всъщност никъде няма напълно безплатна здравна система. Имам инфо от Англия и Германия. Ето конкретни примери: в Англия например, ако ползваш безплатно лечение, нямаш право да си избираш вариант. Например ако ти сменят тазобедрена става, ти слагат тази, която се дава от касата. Ти искаш по-добра обаче, например швейцарска. В такъв случай плащаш цялата операция от-до. Не може да избираш, не може само да доплатиш за по-скъпа става. Както направихме ние в България при операцията на свекърва ми. Приятелката ми в Англия с периодично, но редовно появяващи се болки в ухото чака за преглед от специалист 5 седмици! Случаят и не бе преценен като спешен и тя... чака. Имало случаи до три месеца да се чака преглед от специалист. Е, предпочитам си нашата система в този случай.
Пример от Германия - налага се операция за премахване на сливици. Първо си я плащаш (!!), а в срок от 3 месеца след това Здравната каса ти връща парите. Семейството плати 2800 евро. Действително ги върнаха след 3 месеца, макар и не на 100% (беше преценено, че нещо си там било излишно). ОК, ами ако ги нямаш спестени? Отново предпочитам нашата система. Дъщеря ми я оперираха напълно безплатно в добра частна болница в Пловдив, която има договор с Касата.

Отношението обаче е голям проблем, съгласна съм, тук трябва да се работи много и да бъдем непримирими към мафията с белите престилки.
Отнесох се в обяснения, но темата ми е много близка и тревожна.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот rabotnata pchela » 29 Авг 2016, 17:27

Да, мисля, че в много случаи излишно се палим. Разбира се, неприятно е, когато внасяш осигуровки, накрая, когато имаш нужда от лекар, то да трябва да си заплатиш всичко. Особено, след като знаеш, че би следвало касата да ти поема нещата. АКо обаче по-малко се краде, може би ще има повече опции, по-малко нагли и раздразнени лекари и по-щастливи и доволни пациенти. Тогава , човек би бил ОК да доплати малко, но ще знае, че не го цедят от всяка страна без дори да подозира.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот lussy » 30 Авг 2016, 09:11

В сравнение с Англия и Германия може да е по-социално ориентирано здравеопазването ни, но щом и при масово невнасяне на осигуровки и голямата парична дупка, която се получава от това, има страшни корупционни схеми и източване на НЗОК, значи проблемът не е в тези, които не си плащат осигуровките. Проблемът е другаде и всички го знаем.
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот Pipilota » 30 Авг 2016, 09:47

lussy написа:В сравнение с Англия и Германия може да е по-социално ориентирано здравеопазването ни, но щом и при масово невнасяне на осигуровки и голямата парична дупка, която се получава от това, има страшни корупционни схеми и източване на НЗОК, значи проблемът не е в тези, които не си плащат осигуровките. Проблемът е другаде и всички го знаем.

Точно това е, което ме дразни! Плащаш, накрая те крадат и т.н.! И когато имам нужда трябва пак да си платя..
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот borkova » 30 Авг 2016, 17:26

Добре, в Германия даваш предварително сумата и после ти я връщат. Ами тук - уж си по здравна каса, накрая пак даваш солидна сума, нищо не ти връщат и може да се окаже, че лекуването или операцията не са били съвсем успешни и наново пак. Е, предпочитам Германия.
borkova
 
Мнения: 340
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 10:29

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот Yunona » 30 Авг 2016, 17:35

borkova написа:Добре, в Германия даваш предварително сумата и после ти я връщат. Ами тук - уж си по здравна каса, накрая пак даваш солидна сума, нищо не ти връщат и може да се окаже, че лекуването или операцията не са били съвсем успешни и наново пак. Е, предпочитам Германия.


С ръка на сърцето казвам, че не ми се е случвало да давам солидни суми в България. Не че е нямало поводи. Не съм давала. Плащали сме само това, което се документира.
А ако смятате, че лечението или операцията в Германия задължително са успешни и не се налага "наново пак", много грешите. Случва се и още как. Просто там практиката е да не се шуми в медиите, има сериозна цензура по отношение на лошите новини.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот mimeto90 » 31 Авг 2016, 09:36

Навсякъде по света има калпави лекари, лекарски грешки, хора, които не си плащат данъците и осигуровките, корупция и наистина е крайно време да престанем да се изкарваме най-черните и най-неставащите за нищо. Ако работим в посока да се изчистват проблемите и да има поне някакъв контрол и наказуемост, малко ще се доближим до така бленуваните западни и задокеански държави.
mimeto90
 
Мнения: 449
Регистриран на: 18 Дек 2013, 13:15

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот fawla » 31 Авг 2016, 15:30

На мен пък ми харесва това, че тук имаме лесен достъп до специалисти. Не е необходимо да чакаш месеци, защото някой е преценил, че не си толкова спешен. Да, има голяма корупция, но имаш реални шансове да стигнеш навреме на лекар. Друг е въпросът защо в България, при тази уж добра система, има толкова боледуващи..
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

ПредишнаСледваща

Назад към Здравна политика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта