Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Най - горещите теми от сферата на здравеопазването.

Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот Harmony » 18 Сеп 2014, 13:13

Има доста приятели, които не работят семсамоосигуряват или по-скоро да избрали дане го правят, т.е. не са плащали здавните си осигуровки от години.

Казано честно и аз бих направила този избор, ако имах това като вариант, но уви, нямам го! Не смятам, че тези хора трябва да бъдат наказвани по един или друг начин, по-скоро трябва да бъде личен избор дали да се осигуряваш или да се довериш при нужда на частни лекари и болници.

В крайна сметка виждаме, че в един момент няма значение дали и осигурен или не, а това дали ще си доплатиш, за да доживееш новия месец, в който отново трябва да платиш здравните осигуровки!
Image_1700790_126.jpg
Image_1700790_126.jpg (13.32 KiB) Прегледано 2287 пъти


Другото, което крайно ме възмущава е как и защо се изисква от безработни лица задължително да внасят здравни осигуровки - не проумявам?!
Все пак е редно да се върнем на основния проблем - трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат своите здравни осигуровки и защо?
Аватар
Harmony
 
Мнения: 516
Регистриран на: 03 Окт 2013, 13:20

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот lini_leni » 18 Сеп 2014, 13:22

Най-неприятното, според мен, в тази ситуация е, че пенсионерите, които цял живот са хранили и градили държавата в момента не могат да очакват и минималната грижа, която им се полага, а като цяло не смятам, че този солидарен модел е адекватен!
lini_leni
 
Мнения: 491
Регистриран на: 27 Сеп 2013, 12:03

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот LaCoquine » 19 Сеп 2014, 00:14

В крайна сметка, ако се окаже, че плаща само този, който иска да бъде осигурен, то пари няма от къде да дойдат, за да покрият нуждата и на шепата болни, просто не става, трябва да е задължително и безкомпромисно!
LaCoquine
 
Мнения: 291
Регистриран на: 10 Юли 2014, 14:58

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот nona » 09 Окт 2014, 07:45

Задължителното здравно осигуряване е един минимум от средства, който не решава проблемите на пациентите. Много хора си мислят, че "като съм осигурен, лекувам се безплатно" и като "имам направление" - постигнал съм заветната мечта да се лекувам "по пътека", но не обръщат внимание какво точно се поема от здравната каса! Това осигуряване е солидарно и задължително - вид социална политика; освен това средствата се внасят само от работещите - та, в този ред на мисли направете простата аритметика колко са вносители и колко - потребители! Ако човек наистина иска да бъде "осигурен", да се "доосигурява" в допълнителен доброволен здравноосигурителен фонд, макар че и там натрупването на средства е за годината, а има и други недоуредени неща. Та на въпроса - да, трябва да се наказват хората, които не плащат [b]задължителните[b]здравни осигуровки![/b][/b]
nona
 
Мнения: 6
Регистриран на: 08 Окт 2014, 08:40

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот gomez123 » 09 Окт 2014, 12:40

Къде е логиката в такъв случай? Осигурявам се на едно място, за да съм средно сигурен в това дали съм осигурен, разбира се и другите около мен и на друго място да се осигурявам, за да съм по-сигурен и от толкова подсигурявания, най-накрая да си отида на място в катастрофа, а през това време чаветата голи и боси, за да са и те възможно най-подсигурени :o :lol: :lol: :lol: кой не мечтае за това :D
gomez123
 
Мнения: 246
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 11:42

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот nona » 14 Окт 2014, 09:03

Ами логиката е в това, че няма гаранция, че ще си отидеш внезапно в катастрофа. Не ти го пожелавам, но може да ти се наложи дълго да се лекуваш. Ако си достатъчно богат, за да си позволиш да си плащаш за скъпо и продължително лечение ... разбирам те.
nona
 
Мнения: 6
Регистриран на: 08 Окт 2014, 08:40

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот Коцева » 15 Окт 2014, 10:27

Не смятате ли, че е по-добре да се промени изцяло системата, а не да спорим "дали" и "ако"? И не става въпрос само за здравната, но тук конкретно за това иде реч и съм с две ръце "за" промяна!
Коцева
 
Мнения: 213
Регистриран на: 04 Фев 2014, 17:36

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот Lollipop » 14 Ное 2014, 17:36

Повечето,които не плащат здравни осигуровки са безработни, все пак от къде да дойдат тези пари? А чак да има санкции за мен е абсурдно, всеки сам решава,а и много хора не виждат смисъл в здравната ни система и ясно се отказват от това.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот Krum » 06 Яну 2015, 14:56

Те и без това са наказани, нали трябва да плащат целия преглед, когато отидат на лекар, така че не виждам що пък да бъдат допълнително наказвани.
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Re: Трябва ли да бъдат наказвани хората, които не плащат здравни осигуровки?

Мнениеот Lollipop » 12 Яну 2015, 18:23

Гонени и целени с камъни ли? :lol: :lol: :lol:
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Следваща

Назад към Здравна политика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта