Каква е разликата и има ли между спелта и лимец?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Каква е разликата и има ли между спелта и лимец?

Мнениеот nushi.kisyova » 01 Окт 2014, 15:55

За пръв път на един диетичен щанд видях спелта, но ми изглежда досущ като лимец. Когато се прибрах вкъщи реших да проверя разликата и навсякъде информацията за спелта и лимец се смесва или припокрива.

Не мога да направя разликата между спелта и лимец, ако въобще има такава :? в интернет по-късно намерих снимка, която не зная дали показва различни сортове спелта или лимец и спелта, но представлява ето това
spelt.jpg
spelt.jpg (93.22 KiB) Прегледано 10084 пъти


Надявам се, някой по-наясно с това как стоят нещата да ми даде съвет, ако купя спелта и тя се отличава от лимеца по какъв начин мога да я приготвя, дали има нещо по-специфично във вкуса или направата й :?
nushi.kisyova
 
Мнения: 252
Регистриран на: 19 Ное 2013, 12:42

Re: Каква е разликата и има ли между спелта и лимец?

Мнениеот red_eyes » 01 Окт 2014, 15:59

Никога не бях срещала това спелта, но с нетърпение си чакам и отговора, а под каква форма се продава, има ли и брашно от спелта, както от лимец, искам да науча повече, а ако открия и да науча да я ползвам в кухнята!
Аватар
red_eyes
 
Мнения: 487
Регистриран на: 18 Дек 2013, 16:12

Re: Каква е разликата и има ли между спелта и лимец?

Мнениеот Lollipop » 19 Яну 2015, 17:00

red_eyes написа:Никога не бях срещала това спелта, но с нетърпение си чакам и отговора, а под каква форма се продава, има ли и брашно от спелта, както от лимец, искам да науча повече, а ако открия и да науча да я ползвам в кухнята!

Има брашно от лимец, даже съм виждала по магазините на място да го мелят ;)
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Каква е разликата и има ли между спелта и лимец?

Мнениеот Mauritius » 17 Сеп 2016, 14:28

И двете са предшественици на хлебното жито, спелта май се е появил преди лимеца. Чисто биологично зърно, което расте без тор и всякакви такива неща.
Mauritius
 
Мнения: 282
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 13:01


Re: Каква е разликата и има ли между спелта и лимец?

Мнениеот annydance » 19 Сеп 2016, 08:25

Светлина написа:https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B5%D0%BB%D1%82%D0%B0


Тук пише само какво представлява спелта. Не става дума по какво се различава от лимеца. Аз мисля, че няма чак толкова голяма разлика между тях.
annydance
 
Мнения: 445
Регистриран на: 06 Ное 2013, 14:13

Re: Каква е разликата и има ли между спелта и лимец?

Мнениеот Светлина » 19 Сеп 2016, 13:21

annydance написа:
Светлина написа:https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B5%D0%BB%D1%82%D0%B0


Тук пише само какво представлява спелта. Не става дума по какво се различава от лимеца. Аз мисля, че няма чак толкова голяма разлика между тях.

Лимец и spelta е едно и също нещо-лимец е превода на spelta.
Светлина
 
Мнения: 9
Регистриран на: 15 Сеп 2016, 00:09

Re: Каква е разликата и има ли между спелта и лимец?

Мнениеот miron » 19 Сеп 2016, 13:42

На мен на снимката ми се струват доста различни.
miron
 
Мнения: 668
Регистриран на: 22 Мар 2015, 11:01

Re: Каква е разликата и има ли между спелта и лимец?

Мнениеот Светлина » 19 Сеп 2016, 13:58

miron написа:На мен на снимката ми се струват доста различни.

Различни сортове пшеница,в случая лимец или спелта.Мога също така да кажа,че тук в Испания всичко което се произвежда от пшеница,се произвежда и от spelta(лимец) няма особена разлика като вкус,но я дават за по-здравословна от обикновената пшеница.
Светлина
 
Мнения: 9
Регистриран на: 15 Сеп 2016, 00:09

Re: Каква е разликата и има ли между спелта и лимец?

Мнениеот miron » 19 Сеп 2016, 14:15

Доста сложно цялото нeщо, но можем да обобщим, че е в пъти по-полезно от онова, което купуваме в магазина като брашно тип 500! :)
miron
 
Мнения: 668
Регистриран на: 22 Мар 2015, 11:01

Следваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта