Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.
Правила на форума
Добави отговор

Изключваме размера на пенсиите, какви са проблемите на българските пенсионери, според вас?

02 Окт 2014, 10:34

По този въпрос - какви са проблемите на българските пенсионери, съм се питал доста отдавна. Всички си спомняме щастливите немци, също пенсионери, които идваха и продължават да идват по нашето Черноморие - с бели чорапки, сандалки и винаги усмихнати :)

Това винаги ми е било идеала за пенсионер или пък това
retiree.jpg
retiree.jpg (21.19 KiB) Прегледано 4575 пъти
и никога не съм възприемал това, което виждам, когато излизам от блока, пак пенсионери, но без капка живот.
Не смятам, че единственото, което може да ги направи щастливи е солидно увеличение на пенсиите. Смятам, че отново биха останали в същото състояние :idea: и биха се вайкали защо така Драган направил, а не онака. :(

Какво тогава липсва в съзнанието на българските пенсионери, за да изживяват старините си щастливи? Какви са проблемите им, за да не излизат с приятелите си от младини или да намерят свой приятелски кръг, който би им паснал по-добре :? Защо социалните контакти на българските пенсионери се свеждат до това да се обадят на децата и внуците си :? как смятате?

Re: Изключваме размера на пенсиите, какви са проблемите на българските пенсионери, според вас?

02 Окт 2014, 10:40

Имам примерите пред себе си, баща ми взима висока пенсия, понеже беше военен, но предпочита да не прави нищо по цял ден, пред това да излезе в парка или със стари приятели. :evil: Докато майка ми е по-различна, може и да свари някой казан с лютеница в апартамента, :mrgreen: :mrgreen: но пък след това ще излезе на кафенце, я с приятелка, я с мен.
Наистина много зависи от съзнанието и от това, до колко са податливи хората на промени, така че да възприемат дори и малка част от това, което виждат като начин на поведение от децата си. Е, българските пенсионери са податливи на всичко друго, но не и на това, което споменах, така излиза! :evil:

Re: Изключваме размера на пенсиите, какви са проблемите на българските пенсионери, според вас?

03 Окт 2014, 10:36

До някъде е така, но не може никой да отрече, че всеобщия проблем са пенсиите, докато не се реши той, трудно би се променило и съзнанието, все пак човек на първо място трябва да се почувства сигурен дали ще може да вечеря, преди да излезе на кафе с приятелки, нали :?

Re: Изключваме размера на пенсиите, какви са проблемите на българските пенсионери, според вас?

14 Ное 2014, 14:58

Нашите пенсионери са свикнали да живеят за хорското мнение, а това определено е напрягащо,но как да обясниш на някой,че така само и единствено напряга себе си. Разбира се финансовата част е много важна, все пак битието определя съзнанието, хората не могат да бъдат щастливи, докато се чудят от кое да се лишат, храната, лекарството или тока, и като сложим децата пръснати по света, те остават сами без радостта от това да бъдат със семействата си.

Re: Изключваме размера на пенсиите, какви са проблемите на българските пенсионери, според вас?

08 Дек 2014, 16:58

Проблем е, че им липсва и щастие. Всичко е пари бе хора, какво друго да ги тревожи? Не могат да си починат след като са работили цял живот, а продължават да теглят тревоги над главите си!

Re: Изключваме размера на пенсиите, какви са проблемите на българските пенсионери, според вас?

08 Дек 2014, 17:04

Те не се виждат с приятели, не се чуват с близките си, често са сами в града, в който живеят, щастието им е веднъж в годината, ако имат радостта да си видят семействата ;(

Re: Изключваме размера на пенсиите, какви са проблемите на българските пенсионери, според вас?

06 Яну 2015, 14:41

Според мен най-големият проблем са им болестите, лекарите не ги лекуват, оставят ги да страдат и положението накрая става супер сериозно!

Re: Изключваме размера на пенсиите, какви са проблемите на българските пенсионери, според вас?

06 Яну 2015, 14:56

И факта, че са сами по цял ден, роднините им често са или в други градове или извън страната, тягостното им настроение е още по-голямо.

Re: Изключваме размера на пенсиите, какви са проблемите на българските пенсионери, според вас?

07 Яну 2015, 17:25

Самотата е основен проблем на възрастните хора, няма с кого една дума да си кажат, близките им са далеч или не ги чуват достатъчно често. Тъжно е да си възрастен, особено в България.

Re: Изключваме размера на пенсиите, какви са проблемите на българските пенсионери, според вас?

14 Яну 2015, 17:09

Самотата това е проблема, че няма кой да сподели последните им години живот, биват оставени сами... а младите все по-рядко се сещат за възрастните си роднини..
Добави отговор
Отиди на страница: 1, 2, 3