Как избирате най-сочното и вкусно зеле?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Как избирате най-сочното и вкусно зеле?

Мнениеот lini_leni » 06 Окт 2014, 13:14

За този сезон за втори път ми се случва да купувам зеле и резултатът е един и същ - изглежда добре, но всъщност зелето е твърдо, сухо, все едно дъвчеш трески :(
Не зная дали тази година заради валежите всичкото зеле е такова, въпреки че и предни години ми се е падало такова, но по-често съм взимала сочно и вкусно зеле! :?

Предполагам, че има начин, по който може да се разпознава най-сочното и вкусно зеле на пазара, но тази технология още не съм я усвоила, не зная и как да разпознавам дали е станало такова, каквото виждам без химикали, предполагам, че има трик и за разпознаването на това :?

Кажете ми как избирате най-сочното зеле, например моментално бих взела подобна зелка
Cabbage.jpg
Cabbage.jpg (9.74 KiB) Прегледано 1643 пъти
просто, защото ми изглежда много апетитна, но каква ще е всъщност, според вас? :?
lini_leni
 
Мнения: 491
Регистриран на: 27 Сеп 2013, 12:03

Re: Как избирате най-сочното и вкусно зеле?

Мнениеот веселказасмяна » 06 Окт 2014, 13:18

Вярно, че и аз съм попадала на такива сухи зелки, но тази година още не съм купувала, за да ти кажа дали са си така. Знам, че добре да се гледа кочана, трябва да е бял и твърд, здрав, но се съмнявам това да е вид гаранция за сочно и вкусно зеле :? по-скоро трябва да е тежка зелката илии не знам :roll:
веселказасмяна
 
Мнения: 295
Регистриран на: 24 Сеп 2014, 12:43

Re: Как избирате най-сочното и вкусно зеле?

Мнениеот Lollipop » 28 Ное 2014, 17:24

Всъщност зелето, което се смята за хубаво трябва да бъде твърдо, когато се натисне да не се хлътва почти и да не се усеща луфт. От друга страна това, което виждам горе на снимката е точно обратното :mrgreen:
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Как избирате най-сочното и вкусно зеле?

Мнениеот Mon_ton » 08 Дек 2014, 16:00

Lollipop написа:Всъщност зелето, което се смята за хубаво трябва да бъде твърдо, когато се натисне да не се хлътва почти и да не се усеща луфт. От друга страна това, което виждам горе на снимката е точно обратното :mrgreen:

Ти си като земеделка, но това е истината, че хубавото зеле е твърдо, дали ще е сочно, дали ще люти зависи от сорта и това няма как да се разпознае на пазара. :roll:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Как избирате най-сочното и вкусно зеле?

Мнениеот Lollipop » 14 Юли 2015, 08:22

Mon_ton написа:
Lollipop написа:Всъщност зелето, което се смята за хубаво трябва да бъде твърдо, когато се натисне да не се хлътва почти и да не се усеща луфт. От друга страна това, което виждам горе на снимката е точно обратното :mrgreen:

Ти си като земеделка, но това е истината, че хубавото зеле е твърдо, дали ще е сочно, дали ще люти зависи от сорта и това няма как да се разпознае на пазара. :roll:

Гледала съм от баба, не че разпознавам по друго. И на мен напоследък зелето винаги ми люти, не знам каква е причината.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Как избирате най-сочното и вкусно зеле?

Мнениеот Andrey » 14 Юли 2015, 09:36

Никога не съм го избирал, гледам по размер: "тва ще влезе в тенджерата, тва не" и тъй го купувам. :lol:
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Как избирате най-сочното и вкусно зеле?

Мнениеот Ginger » 14 Юли 2015, 09:48

Lollipop написа:
Mon_ton написа:
Lollipop написа:Всъщност зелето, което се смята за хубаво трябва да бъде твърдо, когато се натисне да не се хлътва почти и да не се усеща луфт. От друга страна това, което виждам горе на снимката е точно обратното :mrgreen:

Ти си като земеделка, но това е истината, че хубавото зеле е твърдо, дали ще е сочно, дали ще люти зависи от сорта и това няма как да се разпознае на пазара. :roll:

Гледала съм от баба, не че разпознавам по друго. И на мен напоследък зелето винаги ми люти, не знам каква е причината.

Да, кочана винаги ми е бил доста по-лют, но не зная дали зависи от сорта или все си е така. А така и не се научих да разпознавам зелето, малко на посоки, а и не съм убедена, че може да стане това :roll:
Ginger
 
Мнения: 412
Регистриран на: 04 Фев 2014, 17:01

Re: Как избирате най-сочното и вкусно зеле?

Мнениеот dinkog » 14 Юли 2015, 13:39

Бабите на село си го познават, щото те си го садят. :) Скоро ядох едно зеле, на което не само кочана беше лют ами и самите листа, трябавше да го сготвя, по принцип го обичам сурово и гледам акто го купувам да е с чисти листа и твърдо :Р
Аватар
dinkog
 
Мнения: 611
Регистриран на: 21 Мар 2015, 11:37

Re: Как избирате най-сочното и вкусно зеле?

Мнениеот miron » 14 Юли 2015, 14:38

Никога не съм го избирал, само гледам да не са му грозни листата и кочана да не е покафенял. :mrgreen:
miron
 
Мнения: 668
Регистриран на: 22 Мар 2015, 11:01

Re: Как избирате най-сочното и вкусно зеле?

Мнениеот renetka » 15 Юли 2015, 12:06

аз гледам първо да е българско и да е по-малко, а не някоя огромна китайска зелка.
renetka
 
Мнения: 1063
Регистриран на: 09 Фев 2015, 18:07

Следваща

Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта