Как разбирате колко е узрял нарът, когато го купувате?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Как разбирате колко е узрял нарът, когато го купувате?

Мнениеот penny » 11 Ное 2014, 16:52

Обожавам есента и нарът е единствената причина за това! Много го обичам този плод и затова правя грешката още щом излезе на пазара да се втурвам и да купувам по 3-4 наведнъж, все едно някой ще ми ги вземе :!: :mrgreen: :mrgreen:

Естествено октомври наровете са под всякаква критика, неузрели, кисели, чак стипцави :evil: Не, че сега като е ноември, съм се научила да разпознавам наровете, кои са хубави и узрели
nar.jpg
nar.jpg (30.03 KiB) Прегледано 2789 пъти
и кои продължават да не стават за нищо, та затова се чудя как разпознавате колко добре е узрял нарът :?

Нали знаете как се чука и трака по дините, за да се разбере до колко са узрели :roll: е, същото ли се случва и с наровете :roll: Как познавате хубавите, узрели плодове от зелените и кисели? :?
penny
 
Мнения: 498
Регистриран на: 05 Дек 2013, 15:13

Re: Как разбирате колко е узрял нарът, когато го купувате?

Мнениеот Harmony » 11 Ное 2014, 17:04

И аз съм същата като теб, много обичам нар и бях чела някъде, че трябва цветчето му отпред да бъде изсъхнало, когато го купуваш и също сами плод да е сравнително тежък :idea: а за това колко е узрял, можеш да разбереш единствено, ако го купиш разтворен плода :idea:
Аватар
Harmony
 
Мнения: 516
Регистриран на: 03 Окт 2013, 13:20

Re: Как разбирате колко е узрял нарът, когато го купувате?

Мнениеот Malina » 04 Дек 2014, 11:09

И аз знам, че цветенцето трябва да е изсъхнало! Също като динята - за да е вкусна и узряла, опашката ѝ трябва да е изсъхнала. :roll:
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Как разбирате колко е узрял нарът, когато го купувате?

Мнениеот sofi_black » 17 Окт 2016, 08:47

Аз познавам като го стисна леко. Ако чуя изпукване на зърната, значи става за ядене, ако не чуя - още е зелен.
sofi_black
 
Мнения: 488
Регистриран на: 05 Ное 2013, 14:39

Re: Как разбирате колко е узрял нарът, когато го купувате?

Мнениеот Pipilota » 17 Окт 2016, 13:37

Преди седмица ми донесоха цяла кофа с нар! Отрязах 2 - бяха напълно кафеви и изсъхнали вътре. Един отрязох още розов. Другите стоят. Дали, докато си стоят ще узреят? :roll:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Как разбирате колко е узрял нарът, когато го купувате?

Мнениеот silver933 » 17 Окт 2016, 15:41

На мен поще по цвят ми личи, когато е узрял е с хубав наситен цвят. Това мие достатъчно да преценя дали е узрял или не.
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Как разбирате колко е узрял нарът, когато го купувате?

Мнениеот rabotnata pchela » 18 Окт 2016, 10:15

Pipilota написа:Преди седмица ми донесоха цяла кофа с нар! Отрязах 2 - бяха напълно кафеви и изсъхнали вътре. Един отрязох още розов. Другите стоят. Дали, докато си стоят ще узреят? :roll:

И аз имам едни неузрели у нас и стоят и чакат. Дано да узреят!
А един страничен въпрос, ядете ли семките на нара? :mrgreen:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Как разбирате колко е узрял нарът, когато го купувате?

Мнениеот Ginger » 18 Окт 2016, 10:40

silver933 написа:На мен поще по цвят ми личи, когато е узрял е с хубав наситен цвят. Това мие достатъчно да преценя дали е узрял или не.


По цвета не винаги може да се познае, защото са различни сортове. Едни са по-ярки, други не толкова, яркият цвят не означава, че е узрял нара.

Аз нищо не изхвърлям от него, всичко може да се използва - кората, дори бялото между зрънцата. Точно семенцата не ги ям.
Ginger
 
Мнения: 412
Регистриран на: 04 Фев 2014, 17:01

Re: Как разбирате колко е узрял нарът, когато го купувате?

Мнениеот dafinka » 18 Окт 2016, 11:01

За какво точно се използва кората от нар и бялото на семенцата? много любопитно ми стана.
dafinka
 
Мнения: 33
Регистриран на: 18 Окт 2016, 09:32

Re: Как разбирате колко е узрял нарът, когато го купувате?

Мнениеот rabotnata pchela » 18 Окт 2016, 11:12

dafinka написа:За какво точно се използва кората от нар и бялото на семенцата? много любопитно ми стана.

За разстройство доколкото знам се прави чай от кората.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Следваща

Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта