Какво е значението на храната, докато пием антибиотици, има ли храни, които им влияят?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Какво е значението на храната, докато пием антибиотици, има ли храни, които им влияят?

Мнениеот annydance » 24 Ное 2014, 14:57

Днес бях на лекар, рядко боледувам по принцип, но когато се случи абсолютно винаги ми се предписва толкова
1f66413.jpg
1f66413.jpg (23.23 KiB) Прегледано 1098 пъти
дълга редица с хапове и хапченца, съответно минимум един антибиотик!
Нямам представа дали това е практика или само на мен се случва, но рецептата, която изписаха и от двете страни е факт!

За пръв път, обаче сега се замислям дали има някакво значение, докато пием антибиотици, каква храна консумираме. Всъщност точно храната съм намалила до степен, колкото да не напусна този свят, ама все пак, трябва да съм информирана!

Спомням си, че моята приятелка беше пила някакъв антибиотик, с който не биваше да се приемат млечни продукти по врем на лечението :idea: На мен личната нищо не ми каза, ама в кои случаи е наложително това и кои храни като цяло влияят на антибиотиците :roll: и с какво трябва да се храним като цяло, докато пием антибиотици? :?:
annydance
 
Мнения: 445
Регистриран на: 06 Ное 2013, 14:13

Re: Какво е значението на храната, докато пием антибиотици, има ли храни, които им влияят?

Мнениеот julianne » 24 Ное 2014, 15:01

Чувала съм, че грейпфрута не е добре да се приема с лекарства, но това е мит или става въпрос само за определени видове лекарства, но когато съм в подобно положение пия повече сокове от цитруси, прясно изцедени, разбира се, иначе няма смисъл :!: и отбягвам да ям месо, залагам на пресни плодове и зеленчуци, не зная до колко е правилно, но аз поне се чувствам супер :idea:
julianne
 
Мнения: 404
Регистриран на: 27 Ное 2013, 14:50

Re: Какво е значението на храната, докато пием антибиотици, има ли храни, които им влияят?

Мнениеот Mon_ton » 24 Ное 2014, 16:01

Да, млечните могат да попречат на усвояването, в листовката на лекарството би трябвало да бъде посочено,ако има някакви особености. ;)
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Какво е значението на храната, докато пием антибиотици, има ли храни, които им влияят?

Мнениеот dDedov » 18 Юни 2015, 10:46

Mon_ton написа:Да, млечните могат да попречат на усвояването, в листовката на лекарството би трябвало да бъде посочено,ако има някакви особености. ;)

Аз си мислих, че това с млечните храни е в много редки случаи, но явно не, та от коя група антибиотиците не са съвместими с млечните храни ? :roll:
dDedov
 
Мнения: 71
Регистриран на: 27 Фев 2014, 13:28

Re: Какво е значението на храната, докато пием антибиотици, има ли храни, които им влияят?

Мнениеот Rali_hr » 21 Юни 2015, 14:10

dDedov написа:
Mon_ton написа:Да, млечните могат да попречат на усвояването, в листовката на лекарството би трябвало да бъде посочено,ако има някакви особености. ;)

Аз си мислих, че това с млечните храни е в много редки случаи, но явно не, та от коя група антибиотиците не са съвместими с млечните храни ? :roll:

Много сложен въпрос е твоя, по-скоро трябва д апиташ някой фармацевт :)
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Какво е значението на храната, докато пием антибиотици, има ли храни, които им влияят?

Мнениеот Krum » 31 Яну 2018, 12:34

Ако има някакви препоръки за конкретно лекарство би трябвало лекарите да го казват, иначе само за греийпфрута съм чувал, че може да е проблем.
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Re: Какво е значението на храната, докато пием антибиотици, има ли храни, които им влияят?

Мнениеот kikimoraa » 19 Окт 2018, 12:27

Това никога не съм го мислила, знам само за грейпфрута че намалява ефекта на лекарствата, но останалото си го ям както винаги
kikimoraa
 
Мнения: 255
Регистриран на: 26 Мар 2017, 11:03

Re: Какво е значението на храната, докато пием антибиотици, има ли храни, които им влияят?

Мнениеот Lollipop » 29 Окт 2018, 11:20

Те даже самите лекарства могат да си влияят помежду си, затова е важно да не ги пием ей така самоцелно има си лекари и фармецевти, поне, с които да говорим.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55


Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта