Как да обясним на детето, че има нужда от диета?

От кърменето, през захранването, до храненето на детето, полезни и вредни храни, рецепти

Как да обясним на детето, че има нужда от диета?

Мнениеот Rali_hr » 25 Ное 2014, 12:26

Имам син и дъщеря. Синът ми е още малък, а каката вече е на 9г. Забелязвам обаче, че доста е напълняла, има нужда от диета, не иска да яде полезна храна и често си купува вредни неща от лафката до училище. Честно да ви призная, дори съм я хващала да се крие и да яде, въпреки, че сме говорили, че сме приключили с яденето за деня.
Как да я науча, че това :!:

stockfood.jpg
stockfood.jpg (46.96 KiB) Прегледано 1102 пъти

не е полезна храна? Ясно е, че има нужда от диета, но как да ѝ обясня, че това е наложително? Разбира се, че ще става с наша помощ, но как да кажеш на детето си, че е дебело? Тя не е глупава, няма да се хване на приказки като промяна на режима. :P

Не ми се иска да я подиграват, заради теглото, но се опасявам, че и това ще стане, но от друга страна се чудя, подходящо ли е дете да бъде подложено на диета? Каква да бъде и как да я науча да се храни правилно и да избира храната си? Знам,че това е трябвало да го направя още с раждането, но не се е случило, и сега се чудя, как да ѝ обясня нуждата от диета? :?:
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Как да обясним на детето, че има нужда от диета?

Мнениеот S_Milenska » 25 Ное 2014, 13:05

Сериозен проблем е това, аз си спомням като дете също не бях слабичка, майка ми казваше само, че съм дебела, а в действителност не ми помагаше, като да речем да беше почнала да готви разнообразно и здравословно, и ето вече толкова години още и още имам проблеми с килограмите. :shock:
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Как да обясним на детето, че има нужда от диета?

Мнениеот Mauritius » 25 Ное 2014, 13:07

Смятам, че е добре понякога да нараниш детето си, за да разбере кое не е както трябва и какво трябва да се направи в такива случаи :idea: Ако смяташ, че има възможност да я изплашат повече болестите поговори й за тях! От друга страна личния пример не е за изхвърляне, най-малко не внасяй в къщи джънк и сладорийки, ограничи я от средства, приготвяй по-здравословни храни за училище, вместо да й даваш пари :idea:
Mauritius
 
Мнения: 282
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 13:01

Re: Как да обясним на детето, че има нужда от диета?

Мнениеот borkova » 27 Ное 2014, 11:40

Темата си е деликатна от където и да я погледнем и въпросът не е само в диетата, трябва и движение, добре е да обясниш какво е нормално тегло за възрастта, в която се намира детето и по мое мнение е най-важно да му напомняш, че ти я обичаш каквато и да е, но правиш всичко това за нейното здраве и самочувствие! Трябва да се подхожда с много търпение и спокойствие! :)
borkova
 
Мнения: 340
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 10:29

Re: Как да обясним на детето, че има нужда от диета?

Мнениеот Rali_hr » 08 Дек 2014, 14:26

Mauritius написа:Смятам, че е добре понякога да нараниш детето си, за да разбере кое не е както трябва и какво трябва да се направи в такива случаи :idea: Ако смяташ, че има възможност да я изплашат повече болестите поговори й за тях! От друга страна личния пример не е за изхвърляне, най-малко не внасяй в къщи джънк и сладорийки, ограничи я от средства, приготвяй по-здравословни храни за училище, вместо да й даваш пари :idea:

Благодаря за добрите съвети. Започнахме да променяме режима, обясних ѝ, че скоро ще ѝ бъде трудно да се забавлява с приятелите си и когато тръгнат другите по магазините за дънки, тя ще се черви и ще обяснява, че нищо не ѝ харесва. Да стана ѝ неприятно, но мисля, че нещата потръгнаха :) Сменихме режима и у нас, наблягаме на плодовете и зеленчуците, ограничихме месото до веднъж седмично, риба включихме задължително в менюто и така :) :roll:
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Как да обясним на детето, че има нужда от диета?

Мнениеот silver933 » 10 Дек 2014, 10:05

Няма нужда от обяснения, закарайте я в някой магазин да се черви, че нищо не ѝ става :lol: жестоко, но ще ѝ светне лампичка и всички у вас на диета и това е решението :)
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Как да обясним на детето, че има нужда от диета?

Мнениеот Pipilota » 10 Дек 2014, 11:29

silver933 написа:Няма нужда от обяснения, закарайте я в някой магазин да се черви, че нищо не ѝ става :lol: жестоко, но ще ѝ светне лампичка и всички у вас на диета и това е решението :)

Това е жестоко, така детето няма ли да се депресира и още повече да търси спасение в храната? Аз си спомням като дете имах проблеми с кг, родителите ми, вместо да се вземат в ръце и да ме подкрепят, констатираха само, че съм дебела и толкова. :shock:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Как да обясним на детето, че има нужда от диета?

Мнениеот Elica » 21 Яну 2015, 16:17

Рали, какво става с вас и с малката, справяте ли се? Как подходи по въпроса с диетата?
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: Как да обясним на детето, че има нужда от диета?

Мнениеот Lollipop » 22 Яну 2015, 12:05

Сложна ситуация е това, обясняваме бавно и славно, че не всичко е храна, че е хубаво да се спортува, че хората предпочитат да излизат с други, които изглеждат добре и имат самочувствие, че вие ще участвате активно и ще помагате с начин на хранене ще е за всички :)
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Как да обясним на детето, че има нужда от диета?

Мнениеот lini_leni » 22 Яну 2015, 12:20

Все пак добре познавате детето си и би трябвало вие да знаете каква защитна реакция ще направи, ако му кажете, че е дебело или просто бъдете по-груби с него, така че най-правилия подход е този, който вие ще изберете спрямо това как ще реагира детето :idea:
lini_leni
 
Мнения: 491
Регистриран на: 27 Сеп 2013, 12:03

Следваща

Назад към Хранене и захранване

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта