Има ли значение кога какво ядем?

Хранителни режими за регулиране на тегло, видове диети, хранене при заболявания

Re: Има ли значение кога какво ядем?

Мнениеот Slavena » 26 Яну 2016, 13:40

jamest написа:"Има ли значение кога какво ядем?" - по скоро има значение колко ядем.
За да запазим своето здраве контролът над това, което консумираме е много важен.
Най-добрият начин да контролираме своите порции е да ядем често, но по малко. Преди да тръгнете на работа си подгответе храната, но на отделни части. И на всеки три часа изяждайте по една малка порция. Така ще избегнете преяждането, което е много нездравословно, а в същото време ще имате възможността да й се наслаждавате по-често.

Това означава, че за целия ден трябва да имаме поне 4 хранения ? :)
Slavena
 
Мнения: 957
Регистриран на: 10 Дек 2014, 16:45

Re: Има ли значение кога какво ядем?

Мнениеот LaCoquine » 26 Яну 2016, 13:51

jamest написа:"Има ли значение кога какво ядем?" - по скоро има значение колко ядем.
За да запазим своето здраве контролът над това, което консумираме е много важен.
Най-добрият начин да контролираме своите порции е да ядем често, но по малко. Преди да тръгнете на работа си подгответе храната, но на отделни части. И на всеки три часа изяждайте по една малка порция. Така ще избегнете преяждането, което е много нездравословно, а в същото време ще имате възможността да й се наслаждавате по-често.

Не смятам, че това е изпълнимо при всички и всекидневно, така че може би е редно да се използват повече храни, които са с по-голямо съдържание на фибри, които просто да ни държат сити за по-дълго
LaCoquine
 
Мнения: 291
Регистриран на: 10 Юли 2014, 14:58

Re: Има ли значение кога какво ядем?

Мнениеот Yunona » 26 Яну 2016, 17:38

Разбира се, че има значение кога какво ядем. И колко.
Моето правило е просто - ям толкова, колкото ми е нужно днес в зависимост от физическата активност и останалите ангажименти. Подбирам добри, полезни храни, които ме поддържат здрава и във форма. Протеини и бавни въглехидрати след тренировка (за попълване на запасите), плодовете винаги на гладно (защото се усвояват по-добре, без да ферментират). Три основни хранения, две междинни с плодове. Лесносмилаеми храни на вечеря (за да не се претоварвам преди лягане) и т.н. Достатъчно, но не прекалено количество вода през деня и по-малко вечер (за да не съм подпухнала на сутринта)... Май това е. За мен работи прекрасно :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Има ли значение кога какво ядем?

Мнениеот miron » 27 Яну 2016, 10:53

Като цяло има значение постоянно какво е храненето ни. Дали и по кое време, не е нормално да си почнеш деня с кюфтета нали? :mrgreen:
miron
 
Мнения: 668
Регистриран на: 22 Мар 2015, 11:01

Re: Има ли значение кога какво ядем?

Мнениеот Lilly_milly » 27 Яну 2016, 10:55

Yunona написа:Разбира се, че има значение кога какво ядем. И колко.
Моето правило е просто - ям толкова, колкото ми е нужно днес в зависимост от физическата активност и останалите ангажименти. Подбирам добри, полезни храни, които ме поддържат здрава и във форма. Протеини и бавни въглехидрати след тренировка (за попълване на запасите), плодовете винаги на гладно (защото се усвояват по-добре, без да ферментират). Три основни хранения, две междинни с плодове. Лесносмилаеми храни на вечеря (за да не се претоварвам преди лягане) и т.н. Достатъчно, но не прекалено количество вода през деня и по-малко вечер (за да не съм подпухнала на сутринта)... Май това е. За мен работи прекрасно :)

Това е супер като режим, но сега осъзнавам защо по-голямата част от младите не се хранят здравословно, просто се изисква време, режим, а в една по-ранна възраст не е изграден такъв и винаги има какво друго да се прави пред това да ядеш 6 пъти на ден :wink:
Lilly_milly
 
Мнения: 245
Регистриран на: 16 Дек 2014, 14:32

Re: Има ли значение кога какво ядем?

Мнениеот Yunona » 27 Яну 2016, 15:07

Lilly_milly написа: просто се изисква време, режим, а в една по-ранна възраст не е изграден такъв и винаги има какво друго да се прави пред това да ядеш 6 пъти на ден :wink:


Така е. Проблемът е всъщност, че няма изграден режим, което е пропуск на родителите най-често. Защото когато младият човек е свикнал да се храни по определен начин, тялото му си иска своето и тогава всичко си е на мястото.
Когато бях много млада и аз нямах режим, никога не съм закусвала, ядях много безразборно, когато каквото хвана.
При децата ми е много различно, те имат чудесни навици на хранене, но аз специално съм се занимавала с това от най-най-ранна възраст. Признавам, че на моменти ми е било много трудно да съвместявам всичките си ангажименти, но това беше важно за мен и го правех. Обяснявам всичко това не за да се хваля, а само като потвърждение на мисълта, че всичко зависи от навиците, а те пък зависят от родителите... Което пък не е оправдание за порасналите млади - винаги могат да се вземат в ръце и да инвестират време и усилия в здравето си. Дължат си го :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Има ли значение кога какво ядем?

Мнениеот fawla » 27 Яну 2016, 15:39

Наистина трябват хранителни навици, но пък аз съм свикнала да ям 2 пъти на ден и се чувствам добре от това, хяпвам към 13ч и после в 19-20ч вечерям и се чувставм супер и пълна с енергия. Следобед много рядко ям каквото и да е било, най-често минавам с едно кафе. :)
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: Има ли значение кога какво ядем?

Мнениеот svetlozara » 27 Яну 2016, 17:04

fawla написа:Наистина трябват хранителни навици, но пък аз съм свикнала да ям 2 пъти на ден и се чувствам добре от това, хяпвам към 13ч и после в 19-20ч вечерям и се чувставм супер и пълна с енергия. Следобед много рядко ям каквото и да е било, най-често минавам с едно кафе. :)

не си ли много гладна вечер? Аз обядвам към 12ч и в 5-6 вече съм умряла от глад, като се прибера и съм склонна да изям всичко, което видя. :mrgreen:
svetlozara
 
Мнения: 729
Регистриран на: 18 Юни 2015, 12:14

Re: Има ли значение кога какво ядем?

Мнениеот Alex_mor » 27 Яну 2016, 17:13

Затова е добра да имаме по-чести хапвания, а не веднъж на ден или такива. Тогава гладът е зверси и резултата е накрая да седнем и да се наядем с всичко, което намерим.
Alex_mor
 
Мнения: 390
Регистриран на: 18 Юни 2015, 09:39

Re: Има ли значение кога какво ядем?

Мнениеот pravilno » 08 Фев 2016, 12:54

Свикнала съм да се храня три пъти на ден и рядко ми се преяжда нещо между храненията. Закон е при мен да вечерям около 6-6,30 ч. Ако ям по-късно, ми става много тежко и кофти :sad: . Не ям после нищо или най-много плод. Направо светица се изкарах! :grin:
pravilno
 
Мнения: 508
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:46

ПредишнаСледваща

Назад към Диети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта