Най-полезните съставки на плодовете и зеленчуцие се крият в обелките

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Най-полезните съставки на плодовете и зеленчуцие се крият в обелките

Мнениеот Kaya » 15 Дек 2014, 13:08

Всички сме чували, че корите на плодовете и зеленчуците са много полезни, така да се каже, отпадъците, когато готвим. :roll:

iStock_000010958661XSmall.jpg
iStock_000010958661XSmall.jpg (34.71 KiB) Прегледано 540 пъти

Но вие чували ли сте, че е полезно да се ядат обелките на портокалите, стъблото на броколите, сърцевината на ананас, коричката на кокоса и изобщо "отпадъците" на зеленчуците и плодовете. :mrgreen:
От друга страна, след като са толкова полезни, кажете как ги приготвяте, аз никога не бих сложиха необелен картоф и неизчистен морков в супата си, само защото било полезно. Странно ми се вижда някак си, а портокаловите корички за мен са нещо за боклука, като си представя с колко много неща ги обработват и ми призлява направо! :!: :shock:
И се чудя вие ползвате ли още обелките - обелките на картофите, на цитрусите, стълбовете на броколите и т.н. Какво е вашето мнение за ползите на обелките на плодовете и зеленчуците? :roll: :geek:
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Най-полезните съставки на плодовете и зеленчуцие се крият в обелките

Мнениеот Burborino » 15 Дек 2014, 13:39

Аз правя сладко от динени кори :) Повечето хора ги изхвърлят, а това е едно от най-вкусните сладка.
What's it got in its nasty little pocketses, eh, my precious?
Аватар
Burborino
 
Мнения: 301
Регистриран на: 26 Ное 2014, 18:52
Местоположение: middle-earth

Re: Най-полезните съставки на плодовете и зеленчуцие се крият в обелките

Мнениеот Mauritius » 15 Дек 2014, 13:50

Може и да е вкусно, но за съжаление всички нитрати си остават в кората, затова, когато не е домашно производство предпочитам да изхвърля всички тези полезности! :idea:
Mauritius
 
Мнения: 282
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 13:01

Re: Най-полезните съставки на плодовете и зеленчуцие се крият в обелките

Мнениеот S_Milenska » 15 Дек 2014, 13:57

На някои храни сякаш бих си хапнала от обелките - на пресните картофи, на прасковите, домати и толкова май. Не обичам храната ми да е с обелки, наистина като знам, че всички вредни неща са в корите не мога да си сложа обелката от портокала в сладкиша, иначе знам, че хората правят сладка от портокалови корички да речем... :roll:
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Най-полезните съставки на плодовете и зеленчуцие се крият в обелките

Мнениеот Rali_hr » 15 Дек 2014, 14:52

И как да си сложа моркова без да бъде обелен да речем, че той е набит с мръсотия, загрубявания и кал, мръсно ми се вижда. А което може си го ядем с обелките, стига да е домашно - тиквата си я хапваме с кората, даже тя ми е най-вкусна ;)
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Най-полезните съставки на плодовете и зеленчуцие се крият в обелките

Мнениеот rabotnata pchela » 15 Дек 2014, 16:12

Вярно, че е така в повечето случаи изхвърляме най-полезното, но може да се направи сладко от корите, бульон, който може да бъде замразен и т.н. Не мисля че трябва толкова да мислим какво има в корите, със сигурност полезното е повече. :!:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Най-полезните съставки на плодовете и зеленчуцие се крият в обелките

Мнениеот Elica » 15 Дек 2014, 17:04

Добре е да ги готвим, окей, съгласна съм, но как да си сготвя яденето с някой картоф с дъртите обелки вътре? :shock:
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: Най-полезните съставки на плодовете и зеленчуцие се крият в обелките

Мнениеот S_Milenska » 06 Юли 2015, 11:08

Elica написа:Добре е да ги готвим, окей, съгласна съм, но как да си сготвя яденето с някой картоф с дъртите обелки вътре? :shock:

Е ще си ядеш и ще дъвчеш по-упорито! :) Шегувам се, мисля, че това не се отнася за картофите! :)
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Най-полезните съставки на плодовете и зеленчуцие се крият в обелките

Мнениеот m.vulev » 06 Юли 2015, 12:37

А как да преценим, кое е по-полезно и кое по-вредно - витамините или нитратите в обелките :roll:
m.vulev
 
Мнения: 182
Регистриран на: 16 Дек 2013, 13:11

Re: Най-полезните съставки на плодовете и зеленчуцие се крият в обелките

Мнениеот rabotnata pchela » 07 Юли 2015, 10:33

m.vulev написа:А как да преценим, кое е по-полезно и кое по-вредно - витамините или нитратите в обелките :roll:

Ми просто не яж обелките, освен ако краставиците не са от баба ти на село, но най-вероятно и тя е сложила амониева селитра :)
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Следваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта