Ядем ли храната си правилно?

Подходящи рецепти, споделен опит и съвети, начин на живот

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот Rali_hr » 04 Сеп 2015, 23:11

Kaya написа:А мислите ли за миксиране като разни там - картофи с месо и прочие. Виждам, че хората масово ядат картофи с риба, а за мен това е абсурдно просто!

Рибата и месото у нас се хапват само със салати, от както малката стана за диета много внимаваме! :mrgreen: Преди неща като мусака ни бяха ежедневие, сега си позволяваме вредни комбинации веднъж месечно и по поводи, макар пак да избягваме тогава.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот Andrey » 07 Сеп 2015, 12:00

Rali_hr написа:
Kaya написа:А мислите ли за миксиране като разни там - картофи с месо и прочие. Виждам, че хората масово ядат картофи с риба, а за мен това е абсурдно просто!

Рибата и месото у нас се хапват само със салати, от както малката стана за диета много внимаваме! :mrgreen: Преди неща като мусака ни бяха ежедневие, сега си позволяваме вредни комбинации веднъж месечно и по поводи, макар пак да избягваме тогава.
това е рядкост Рали, в повечето случаи нашата народност си хапва стабилно картофи с месо, ориз с месо, рибата с картофи и прочие, все лоши комбинации, за нас салата е зеле с морков и краставици с домати, а за зеленчуци си мислим, че това е гювеча с чушките, доматите и многото картофи, отново.
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот rabotnata pchela » 07 Сеп 2015, 15:07

Съгласна съм, ние не знаем и нямаме такова ястие, при което комбинацията да не е месо и въглехидрати, колкото и да не ни се иска да си го признаем ;)
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот Yunona » 08 Сеп 2015, 10:19

rabotnata pchela написа:Съгласна съм, ние не знаем и нямаме такова ястие, при което комбинацията да не е месо и въглехидрати, колкото и да не ни се иска да си го признаем ;)


Генералните обобщения не помагат никому... Пък в много случаи даже не са и верни. "Не знаем" и "нямаме" са много различни неща, Пчеличке :)
Напротив, в българската национална кухня има много ястия, които не са месо и въглехидрати.
Преди всичко, нека не забравяме, че само допреди 50 години не сме ядяли толкова много месо, постите са се спазвали стриктно и сме имали към 200 постни дни годишно - на практика по-голямата част от годината не сме яли комбинацията "месо с въглехидрати".
През пролетта са готвили агнешкото със спанак, с лапад, със зелен лук, със зелен фасул... Свинското зимата се е комбинирало с туршийка или кисело зеле, пилето лятото - с пресни зеленчуци или се е готвело на типичната доматена яхнийка... Също така пилето и заекът често се правят на яхния с лук и вино... В традиционния гювеч картофите са с минимално присъствие, основните зеленчуци там не са въглехидратни... И преди някой да е казал нещо за хляба, припомням - в българската традиция хлябът е пълнозърнест (т.е. не толкова въглехидратен). Ние не сме имали мелници, които отделят бялото от другото брашно. Белият хляб идва късно, а с него - и големите бели в здравето на българина...
Нека не обобщаваме, а да мислим и да си спомним добрите традиции :) И нещата ще си дойдат на мястото.
Част от добрите традиции е и комбинацията на здраво хапване с добро движение. Хората обикновено се спират само на първото и резултатите са ясни...

Всичко това е валидно за хората, които държат на традиционното хапване. Като съвременни хора ние имаме достъп до други теории, традиции, кухни, продукти... И възможностите стават безгранични :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот Kaya » 08 Сеп 2015, 12:23

Разнообразие има, е да пълнените ни чушки, принцесите, банициет, сърмите, пълнения заек и сринското с картофи не са много добър избор, но покрай тях могат ад се направят страхнотни разнообразни рецепти. Въпрос на самосъзнание. А толкова сме опростели кулинарно, ядем само месо с ориз и картофи с месо и зеленчуците и плодовете не ни харесват. Никой не ни е виновен за това положение.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот Kaya » 08 Сеп 2015, 12:39

Ваня Стойчева написа:Винаги обработвам и ядките и зеленчуците, според мен не е нормално да ги ядем сурови, повечето от тях.

не е така повечето са бъкани с полезни неща, само ако са сурови, особено за ядките, иначе не са в графа полезни храни.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот silver933 » 08 Сеп 2015, 16:17

Ядктие са ддруго нещо, поръсени със сол да вкусни са ама не са ползени, затова е по-добре да бъдат натюр )
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот Rali_hr » 16 Ное 2015, 12:45

silver933 написа:Ядктие са ддруго нещо, поръсени със сол да вкусни са ама не са ползени, затова е по-добре да бъдат натюр )

Те и натюр дори са по-вкусни, особено пък фъстъци и подобни. Май даже няма ядка, която да харесвам повече печена.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот MGB » 16 Ное 2015, 14:58

Rali_hr написа:
silver933 написа:Ядктие са ддруго нещо, поръсени със сол да вкусни са ама не са ползени, затова е по-добре да бъдат натюр )

Те и натюр дори са по-вкусни, особено пък фъстъци и подобни. Май даже няма ядка, която да харесвам повече печена.

Ама доколкото знам фъстъците са единствените ядки, които не са толкова полезни сурови, отколкото печени, явно има някакъв резон, щом го казват хората...
MGB
 
Мнения: 438
Регистриран на: 09 Апр 2014, 14:24

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот rabotnata pchela » 16 Ное 2015, 15:07

Дали? Аз също ям ядките само сурови, няма такива, които да ме изкушат печени. Може би само слънчогледовите семки.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

ПредишнаСледваща

Назад към Вегетарианци и вегани

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта