Ядем ли храната си правилно?

Подходящи рецепти, споделен опит и съвети, начин на живот

Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот rabotnata pchela » 12 Яну 2015, 16:00

Замисляли ли сте се дали ядете правилната храна по правилния начин? Всички знаем, че тези продукти са много полезни, :mrgreen:

vegetables-large.jpg
vegetables-large.jpg (25.16 KiB) Прегледано 3023 пъти

но от друга страна, знаете ли как да ги ядете правилно? Всички знаем, че ядките трябва да се ядат сурови, но дали се отнася за всички, има ли семена и ядки, които са по-полезни ако са минали някаква термична обработка? :D
Аз лично знам, че моркова трябва да се яде след като е минал термична обработка, за да може каротина да се превърне в така полезния витамин А. :!: Обаче знанията ми приключват само до тук - до правилното ядене на моркова. Знаем, че човек не може храната да бъде само от моркови, а след толкова четене за здравословното хранене се питам вече, нима не е от значение как да ядем храната и правилно - дали обработена или не. :roll:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот Mon_ton » 12 Яну 2015, 16:39

Ха, много интересно, не знаех че има значение дали храната я ядем сурова или не, дори съм чувала, че има повече привърженици на суровото ядене, отколкото обратното.
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот Anka » 12 Яну 2015, 16:54

Не знаех, че има значение, винаги съм мислила, че храната е най-важно да се яде сурово, а то какво се оказва - да се ядат сготвени морковите, а и какво ли знае още какво !:)
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот Elica » 12 Яну 2015, 17:04

Мисля си, че и зеленолистните трябва да се ядат преработени - спанак, лапад, пък и ето доказателство - копривата, ако не е попарена как ще се яде? :mrgreen:
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот Slavena » 12 Яну 2015, 17:38

Elica написа:Мисля си, че и зеленолистните трябва да се ядат преработени - спанак, лапад, пък и ето доказателство - копривата, ако не е попарена как ще се яде? :mrgreen:

Ти представяш ли си да се яде копривата сурова, това ще е истински купон и мъчение. :lol:
Slavena
 
Мнения: 957
Регистриран на: 10 Дек 2014, 16:45

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот Kaya » 13 Яну 2015, 10:29

Мислех, че повечето са за предпочитане сурови, но съвсем логично е да не е така. Освен за моркова, за който ме убедихте и зеленолистните (за тях пък съм особено щастлива, защото не ги обичам сурови), то и лененото семе знам, че е добре да се обработи.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот silver933 » 14 Яну 2015, 11:46

Това пък за моркова не го знаех, а ако си го ядем суров, това значи ли, че не се сдобиваме с така желания витамин А?
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот Ваня Стойчева » 14 Яну 2015, 17:12

Винаги обработвам и ядките и зеленчуците, според мен не е нормално да ги ядем сурови, повечето от тях.
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот Yunona » 14 Яну 2015, 22:36

silver933 написа:Това пък за моркова не го знаех, а ако си го ядем суров, това значи ли, че не се сдобиваме с така желания витамин А?


Не, не значи :) Витамин А е мастноразтворим витамин. Това означава, че се усвоява по-добре в компанията на някаква мазнина. Спокойно си хапвайте суров морков с малко зехтин и бъдете сигурна, че сте се сдобили с витамин А :)
Салатките от (или с) морков са ценни и полезни, яжте си ги на воля. Не е нужно да готвите моркова, ако го предпочитате суров. Просто прибавяйте полезна мазнина.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Ядем ли храната си правилно?

Мнениеот Pipilota » 15 Яну 2015, 10:51

Ха, това не го знаех, а сега се сетих, че в един бар, редом с уискито, даваха мариновани моркови, супер полезно! Аз избягвам да си слагам мазнина по салатата, но ще слагам по малко зехтин с морковите, след като така са по-полезни. :mrgreen:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Следваща

Назад към Вегетарианци и вегани

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта