Закуската - полезна или вредна в действителност?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Re: Закуската - полезна или вредна в действителност?

Мнениеот Михаил Вълков » 16 Мар 2017, 15:00

В течение на около 3 400 000 години, хората не са имали възможност да се хранят всеки ден. Тази възможност се открива преди около 10 000 години с развитието на растениевъдство и животновъдство. Оттогава започва разширяването на така наречените метаболитни болести защото някои хора започват да се хранят по няколко пъти на ден.
Закуската сутрин предизвиква прекратяване на един подмладяващ процес наречен автофагия. Той протича през нощта докато човек спи, но само при условие, че не е вечерял късно. Затова има азиатска мъдрост "Дай вечерята на врага си!". Ако не закусите сутрин и особено ако уморите мускули на гладно, вие удължавате автофагията. Тя продължава цяла сутрин да обновява тъкани и да разгражда стари, болни и дефектни клетки.
Михаил Вълков
 
Мнения: 50
Регистриран на: 01 Окт 2015, 11:45

Re: Закуската - полезна или вредна в действителност?

Мнениеот gabinka_80 » 16 Мар 2017, 15:06

Не знам дали е истина това, но само вас съм чувала да препоръчва ядене по веднъж на ден, всички говорят, че трябва да се хапва по-често и по малко. :) от другата страна, съдейки от продължителността на живота, май не е чак толкова зле да се яде. :razz:
gabinka_80
 
Мнения: 300
Регистриран на: 15 Юли 2016, 12:22

Re: Закуската - полезна или вредна в действителност?

Мнениеот Михаил Вълков » 16 Мар 2017, 15:19

Едва през декември миналата година дадоха Нобелова награда на учения, който доказа за какво служи автофагията. Обаче постенето е открито преди около 4000 години от древните монаси и аристократи за да си запазят здравето. Оттогава, то е залегнало макар и в извратена форма в почти всички религии. Постене не означава ядене на постна храна, а ограничаване на храненето и мързелуването. Юдеите не се хранят в понеделник и четвъртък през целия си живот. Ранните християни са възприели да не се хранят в сряда и петък през целия си живот. В един момент тарикатите духовници са решили да си улеснят живота като са измислили понятието "постна храна" и са въвели "постене" ограничен брой дни. Необходимостта от умора на мускули се премълчава, но е останала в азиатските религии (йога, бойни изкуства, тибетски упражнения).
Михаил Вълков
 
Мнения: 50
Регистриран на: 01 Окт 2015, 11:45

Re: Закуската - полезна или вредна в действителност?

Мнениеот silver933 » 19 Апр 2017, 12:15

Не мога да се съглася, ч енещо ставало преди 10000 години да речем, вече го е правилно и за хората с преминала еволюция и тотална промяна. Все пак всички ние се променяме и нашите нужди също. Ако преди сме имали повече косми, за да се пазим от големия студ и сме яли месото директно от мамута, не значи, че и сега трябва да ядем сурово слонско. Огранизмът ни еволюира и се нагажда към това, което му предлага света в момента около него.
А това, че закуската е най-полезното хранене за деня се говори от векове, също така. :mrgreen: а КОЙТО иска може и да яде 1 път месечно, това си е негов избор. Само да не стане като оня лаф "тамън научих магарето да не яде и то взе, че умря".
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Закуската - полезна или вредна в действителност?

Мнениеот Stark » 19 Апр 2017, 14:33

Аз от както закусвам се чувстрвам много по-добре, имам енергия през целия ден, нямам нужда от кафе. И за мен закуската е полезна, но зависи каква е. При мен най-често е от яйца, някаква лека салата или плодове с кисело мляко.
Аватар
Stark
 
Мнения: 260
Регистриран на: 14 Мар 2017, 12:00

Re: Закуската - полезна или вредна в действителност?

Мнениеот Malina » 21 Апр 2017, 16:01

От както забременях започнах да закусвам и сега се чувствам повече от добре. Нисковъглехидратното хранене и без липсата на закуска хич не е за мен, аз си хапвам от всичко по малко!
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Закуската - полезна или вредна в действителност?

Мнениеот Monika_Spasova » 22 Апр 2017, 11:14

Зависи много каква е закуската, дали е някаква баница, нещо тежко или вредно. Ако е нещо полезно като яйца, филия пълнозърнест хляб, малко зеленчуци, това ще е страхотно!
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Закуската - полезна или вредна в действителност?

Мнениеот skyfly » 02 Май 2017, 12:56

Всяка сутрин закусвам. Не мога да си представя да започна деня гладна, или цял ден да ям веднъж. У дома също всички хапват сутрин. Но за нас закуската не е баница или пържени филии, мекици. При нас закуската често е от варени яйца, зеленчуци, авокадо, оризовки. Понякога хапваме и английска закуска - високопротеинова - яйца, бекон, хляб, салата. Рядко сутрин закусвам само смути или сок, предпочитам по-обилната закуска, склонна съм да заменя вечерята с нещо толкова леко, но закуската ми трябва да ми даде летящ старт за натовареното ми ежедневие.
Чувствам се и изглеждам добре, за мен това е достатъчно, за да знам, че този ми начин на живот е най-правилния за мен.
Аватар
skyfly
 
Мнения: 384
Регистриран на: 30 Мар 2017, 12:34

Re: Закуската - полезна или вредна в действителност?

Мнениеот Локумът » 04 Май 2017, 13:00

Закусвам от съвсем скоро и се чувствам добре, преди към 10ч неудържимо бях гладен, сега изтърпявам до обяда след като съм ял нещо готино. Днес ядох овесени ядки с ягоди. :mrgreen:
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Закуската - полезна или вредна в действителност?

Мнениеот Михаил Вълков » 06 Май 2017, 09:37

„Не си ти когато си гладен” представлява психическо разстройство, описано подробно в книгата. За лечението му, телевизионната реклама предлага да използвате хрупкава закуска, обаче тя го предизвиква само след около 120 минути. Така се образува порочен кръг. За да го прекъснете, трябва да не вечеряте и сутрин да уморите мускули без да закусвате. Така минавате в здравословен начин на живот с едно хранене на ден.
Сигурно ще ви е трудно първата вечер да се откажете от вечерята. За да залъжете глада, използвайте салата от зеленина: маруля, спанак, зеле, краставица, зелен лук, зелен чесън, броколи, тученица, алое. Подправете салатата със сол, маслини, лимон и зехтин. При лягане за сън, вземете малка доза мелатонин. На сутринта няма да чувствате глад. Тогава уморете мускули с гимнастика или потичайте малко. Ще почувствате чудесен психически ефект.
Михаил Вълков
 
Мнения: 50
Регистриран на: 01 Окт 2015, 11:45

ПредишнаСледваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта