Възможно ли е да си направим вкъщи сушени домати и кой сезон е най-подходящ?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Възможно ли е да си направим вкъщи сушени домати и кой сезон е най-подходящ?

Мнениеот PasDeDeux » 29 Яну 2015, 17:07

Мисля, че малко съм изпуснала сезона за сушенето на домати, но пък може и да се каже, че съм решила от рано да се приготвя :D :D
Понеже тук в града много рядко откривам сушени домати и реших, че е по-добре да си ги направя вкъщи. Реших, че лятото е най-подходящият сезон за сушенето на домати, понеже тогава са в изобилие, но от друга страна много силно се съмнявам да се сушът на въздух :idea:

Нямам идея за технологията на сушенето на домати, пък много ги обичам на консерва с подправки и зехтин,
dried-tomatoes.jpg
dried-tomatoes.jpg (64.09 KiB) Прегледано 1228 пъти
така че се подготвям от рано, за да си направя с първите истински (не пластмасови) домати, такава консерва :idea:

Надявам се да има ентусиасти, кои да са си сушили вкъщи домати, без машина за сушене на плодове и зеленчуци, де :D и да споделят идеи как най-добре се изсушават доматите и как след това ги съхраняват и хапват :) :) :) Също дали правилно съм решила, че лятото е подходящ сезон за това начинание :roll: Предварително много благодаря :)
PasDeDeux
 
Мнения: 423
Регистриран на: 09 Окт 2013, 14:53

Re: Възможно ли е да си направим вкъщи сушени домати и кой сезон е най-подходящ?

Мнениеот zheleva212 » 29 Яну 2015, 17:16

Сушените домати, да ти кажа честно не ми се нравят много, ама понеже мъжът ми ги обича и съм чела как се правят, ама не си е работа поне 6-7 часа висят във фурната на 100 градуса и трябва през час да отваряш вратата, абе някакво чудо, по-добре да си купуваш, когато можеш :D :D
zheleva212
 
Мнения: 383
Регистриран на: 20 Ное 2013, 16:51

Re: Възможно ли е да си направим вкъщи сушени домати и кой сезон е най-подходящ?

Мнениеот Slavena » 29 Яну 2015, 17:20

E, няма как да не е лятото, нали тогава има домати. И аз знам, че се слагат във фурната за няколко часа на ниска температура, после не знам какво се правят. :roll:
Slavena
 
Мнения: 957
Регистриран на: 10 Дек 2014, 16:45

Re: Възможно ли е да си направим вкъщи сушени домати и кой сезон е най-подходящ?

Мнениеот Kaya » 30 Яну 2015, 12:18

Нямам идея, но много искам и аз да си направя това лято такива домати! :roll:
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Възможно ли е да си направим вкъщи сушени домати и кой сезон е най-подходящ?

Мнениеот lussy » 30 Яну 2015, 12:37

На мен са ми много гадни, кой въобще ги яде :| майка ми веднъж беше правила и завинаги ме отказа от тях :idea:
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Възможно ли е да си направим вкъщи сушени домати и кой сезон е най-подходящ?

Мнениеот S_Milenska » 30 Яну 2015, 13:27

lussy написа:На мен са ми много гадни, кой въобще ги яде :| майка ми веднъж беше правила и завинаги ме отказа от тях :idea:

оо, аз много ги обичам и доматите и чушките, доматите са уникални! :)
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Възможно ли е да си направим вкъщи сушени домати и кой сезон е най-подходящ?

Мнениеот rabotnata pchela » 30 Яну 2015, 14:18

О, и аз търся инфо, ясно как ще ги изсуша, ами после как да ги консервирам?
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Възможно ли е да си направим вкъщи сушени домати и кой сезон е най-подходящ?

Мнениеот Snejna » 30 Яну 2015, 14:34

Да и никак не е трудно :) Като за начало е добре да се изберат не много едри, но месести домати с малко семки. Разрязваме ги и ги поръсваме със зехтин, подправки, чесън. :) Оставят се във фурна загрята на 100 градуса за време от 3, до 10-12 часа, в зависимост от самия сорт домати. Накрая ги слагаме в буркан, който пълним със зехтин. Трябва да се консумират до два месеца. :mrgreen:
A аз да питам за сушени чушки някой знае ли как се правят? :mrgreen:
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Възможно ли е да си направим вкъщи сушени домати и кой сезон е най-подходящ?

Мнениеот Локумът » 24 Фев 2015, 15:38

Жена ми много прави сушени домати и за щастие ние сме им големи почитатели, само като дойде сметката за ток през септември и малко ми се стъжва.. :mrgreen: :lol: :lol: :lol:
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Възможно ли е да си направим вкъщи сушени домати и кой сезон е най-подходящ?

Мнениеот mix_twix » 24 Фев 2015, 16:26

Е кой сезон е най-подходящия - може би през лятото, когато има домати, а? :)) През зимата е трудно да си намерим домати, макар че пък от друга страна ако ги сушим зимата е добре за топлото, което ще го има вкъщи, понеже е доста дълъг процес сушенето на доматите. :roll:
Аватар
mix_twix
 
Мнения: 1181
Регистриран на: 18 Дек 2014, 10:56

Следваща

Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта