Музиката – концентрира или пречи, как мислите?

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

Re: Музиката – концентрира или пречи, как мислите?

Мнениеот Kremiliya » 17 Фев 2015, 17:46

Оф, не знам, аз не мога да си представя как ще седна да правя нещо важно и покрай мен ще има някакъв шум, винаги изключвам звуковете и ми се получава много добре, иначе много се разсейвам, може би наистина е трудно да се концентрира човек когато остарее :)
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Музиката – концентрира или пречи, как мислите?

Мнениеот silver933 » 24 Фев 2015, 12:21

Понякога ми пречи, но друг път я намирам за по-добрия вариант пред това да слушам как щракат копчетата на клавиатурите ;)
Аватар
silver933
 
Мнения: 2103
Регистриран на: 14 Ное 2014, 16:02

Re: Музиката – концентрира или пречи, как мислите?

Мнениеот Иво 56 » 09 Мар 2015, 01:51

Здравейте! Така поставен, въпросът подразбира, че музиката се използва като фон за някакво друго занимание. Тогава тя би могла да помага или да пречи да се настроим към това занимание. Аз съм музикант и мога да споделя, че на мен обикновено музиката ми пречи да се занимавам концентрирано с нещо друго. И бих поставил въпроса другояче: пречат ли другите занимания да се концентрираме върху музиката? Защото слушането на музика за мен е нещо специално, а не фон.
Конкретно на въпроса дали музиката помага на концентрацията: ако музиката ми харесва и ме увлича, ако ми носи нещо, което е важно за мен, тогава тя ми помага да се концентрирам – да се концентрирам ВЪРХУ САМАТА НЕЯ. Не върху нещо друго! Значи по принцип не бих използвал музиката като фон за умствена работа.
Но може да слушам приятна музика, която не поглъща цялото ми внимание, едновременно с някоя лека работа, не изискваща голяма концентрация – например да чупя орехи или да беля картофи. (Не че беля често картофи!)
Има случаи, когато добре подбрана музика може да подпомогне с емоционалното си внушение възприемането на друго изкуство. Тази нейна способност се използва много в киното. Също и в операта се съчетават актьорска игра и музика. (Разликата е в акцента – в киното водеща е актьорската игра, а в операта – музиката.)
Иво 56
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Мар 2015, 00:53

Re: Музиката – концентрира или пречи, как мислите?

Мнениеот Pipilota » 09 Мар 2015, 10:53

Много правилно, Иво! :) Само че за повечето хора музиката е нещото, което звучи, докато пазаруват в магазина или пък си чатят с някой, или пък работят една или друга работа. Сякаш е просто за фон, който да заглуши машините и останалия шум. На мен лично много ми пречи музиката, понякога си пускам музика, когато чистя и чистя в ритъм :mrgreen: . Иначе мога да кажа, че музиката и работата не бива да се смесват, ако искаме поне едно от двете да свършим качествено.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Музиката – концентрира или пречи, как мислите?

Мнениеот mix_twix » 10 Мар 2015, 12:50

Зависи много дали пречи, или помага. Все пак това зависи от самия човек, някои се концентрират по един начин, други по друг начин.
Аватар
mix_twix
 
Мнения: 1181
Регистриран на: 18 Дек 2014, 10:56

Re: Музиката – концентрира или пречи, как мислите?

Мнениеот Andrey » 10 Мар 2015, 17:19

На мен много ми пречи музиката, супер много ме изнервя, предпочитам да ми е тихо.
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Музиката – концентрира или пречи, как мислите?

Мнениеот Ваня Стойчева » 16 Мар 2015, 13:41

На мен много ми пречи музиката, дори да готвя спирам всички звуци ;)
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Музиката – концентрира или пречи, как мислите?

Мнениеот Dipsy » 19 Апр 2018, 15:32

Сякаш за мен се отнасят и двата случая. Понякога, когато трябва да се съсредоточа прибягвам до музиката. И обратно. Много зависи дали има разни други шумове около мен.
Аватар
Dipsy
 
Мнения: 200
Регистриран на: 16 Мар 2018, 16:35

Re: Музиката – концентрира или пречи, как мислите?

Мнениеот radipetrova » 20 Апр 2018, 13:11

На мен определено ми пречи…
Аватар
radipetrova
 
Мнения: 81
Регистриран на: 13 Апр 2018, 15:33
Местоположение: Sofia

Re: Музиката – концентрира или пречи, как мислите?

Мнениеот Kremiliya » 09 Авг 2018, 10:02

На мен ми помага, преди ме разсейваше, но започнах да слушам по-често и сега без музика ми е неприятно и се разсейвам. С музикаа един вид давам заявка, че съм ангажирана и никой не трябва да ме занимава.
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

ПредишнаСледваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта