Замисляли ли сте се къде по света хората се хранят най-здравословно?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Re: Замисляли ли сте се къде по света хората се хранят най-здравословно?

Мнениеот Krum » 20 Фев 2015, 17:44

Мисля, че в запада Европа се хранят доста добре. Като цяло там не ядат наистина боклуци. Много приятели имам, които заминаха и отслабнаха с ядене, ако щете вярвайте:)
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Re: Замисляли ли сте се къде по света хората се хранят най-здравословно?

Мнениеот Andrey » 20 Фев 2015, 18:13

Krum написа:Мисля, че в запада Европа се хранят доста добре. Като цяло там не ядат наистина боклуци. Много приятели имам, които заминаха и отслабнаха с ядене, ако щете вярвайте:)

Така е за съжаление, тук ядем лошо и да искаме е трудно да се храним здравословно. ТУк на здравословно вече му викаме само на салатата, друго здравословно нямаме.
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Замисляли ли сте се къде по света хората се хранят най-здравословно?

Мнениеот Yunona » 21 Фев 2015, 21:51

Andrey написа:Така е за съжаление, тук ядем лошо и да искаме е трудно да се храним здравословно. ТУк на здравословно вече му викаме само на салатата, друго здравословно нямаме.


Изобщо не съм съгласна с това. Ядем лошо, защото имаме лоши навици, не защото е трудно да се храним здравословно. И тук има качествени продукти, не задължително скъпи. Само че ежедневно попадам на хора, които не ядат цял списък зеленчуци, не могат да се заситят без картофи или хляб, не сядат на масата без сирене (без значение, че има и месо, и гарнитура...), ядат тиквичките само пържени, чушките - само в лютеница и т.н. И после обясняват колко е трудно/скъпо/непосилно да се храниш здравословно.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Замисляли ли сте се къде по света хората се хранят най-здравословно?

Мнениеот Pipilota » 22 Фев 2015, 10:42

Yunona написа:
Andrey написа:Така е за съжаление, тук ядем лошо и да искаме е трудно да се храним здравословно. ТУк на здравословно вече му викаме само на салатата, друго здравословно нямаме.


Изобщо не съм съгласна с това. Ядем лошо, защото имаме лоши навици, не защото е трудно да се храним здравословно. И тук има качествени продукти, не задължително скъпи. Само че ежедневно попадам на хора, които не ядат цял списък зеленчуци, не могат да се заситят без картофи или хляб, не сядат на масата без сирене (без значение, че има и месо, и гарнитура...), ядат тиквичките само пържени, чушките - само в лютеница и т.н. И после обясняват колко е трудно/скъпо/непосилно да се храниш здравословно.

Момиче, здравословното хранене НЕ е само зеленчуци. Здравословно е да ядеш сирене (истинско), здравословно е да ядеш и месо! Но не може месото ти да е с една чанта антибиотици и ти да хрупаш маруля отстрани и да си мислиш, че вършиш героизъм, или си мислиш, че велико действаш хеййй, черен хляб със зеле зехтин и малко сирене, чудесно! Нишесте с незнайни добавки. Виждала съм био месо - 50 лв. килограма, ако искаш. Аз лично съм го виждала с очите си, не е някаква информация от някъде. А за био сирене не ми се мисли, купувала съм сирене от 15лв. килограма с 3 реда състав, еми добре. Мисли си както искаш. :)
А сиренето не ми го пипай! :) Кое му е лошото, аз не мога да живея без сирене, имам ли сирене имам храна, на този принцип съм. И тук никой не ти говори за хамбургери! По света казват - гответе у дома, не купувайте полуфабрикати, ние готвим у дома същите боклуци. :mrgreen:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Замисляли ли сте се къде по света хората се хранят най-здравословно?

Мнениеот Yunona » 22 Фев 2015, 14:43

Pipilota написа:Момиче, здравословното хранене НЕ е само зеленчуци. Здравословно е да ядеш сирене (истинско), здравословно е да ядеш и месо! Но не може месото ти да е с една чанта антибиотици и ти да хрупаш маруля отстрани и да си мислиш, че вършиш героизъм, или си мислиш, че велико действаш хеййй, черен хляб със зеле зехтин и малко сирене, чудесно! Нишесте с незнайни добавки. Виждала съм био месо - 50 лв. килограма, ако искаш. Аз лично съм го виждала с очите си, не е някаква информация от някъде. А за био сирене не ми се мисли, купувала съм сирене от 15лв. килограма с 3 реда състав, еми добре. Мисли си както искаш. :)
А сиренето не ми го пипай! :) Кое му е лошото, аз не мога да живея без сирене, имам ли сирене имам храна, на този принцип съм. И тук никой не ти говори за хамбургери! По света казват - гответе у дома, не купувайте полуфабрикати, ние готвим у дома същите боклуци. :mrgreen:


Винаги съм се изненадвала на нашенската способност да възклицаваме срещу непознати хора и идеи, без да имаме представа кой или какво стои зад тях. Но Ви благодаря за обръщението "момиче" :) Днес е ден за прошка и подминавам иронията в коментара Ви (което обикновено правя и когато не е такъв ден :) )
Убежденията ми са на формирани на база на над 20 години "въртене на къща" и две пораснали вече момичета (почти на 21 и 16). За това време съм се сблъсквала с какви ли не коментари от типа на Вашия... Хранене САМО със зеленчуци, черен хляб със зеле, хрупане на маруля с мисъл, че извършваме геройство?? Какво в мнението ми Ви накара да ме причислите към подобен тип хора? Поредното доказателство, че е по-лесно да говориш/пишеш, отколкото да мислиш и да действаш... Да, месото е полезно, но не месо всеки ден. Салами, кренвирши и подобни боклуци не споменавам - такова в хладилника ми не влиза. Да, сиренето е полезно, но не непрекъснато, не на всяко ядене - така мисля аз, пък и съм чела много по въпроса. Знам какво и защо правя и се радвам на резултатите :) Вкъщи сме здрави, боледуваме изключително рядко, имаме нормални килограми (аз лично - с два повече отколкото на сватбата в далечната 1993 :) ). Знам как да пазарувам, как да готвя и как да се храня. Научих и децата си. Никак не е трудно, другото са оправдания и мрънкане. И, да, за мен не е нормално и естествено на едно ядене да ям и месо, и сирене и какво ли още не...
Ще завърша с наблюденията ми върху моите и на съпруга ми роднини, живеещи на село, хранещи се с месо, което сами са отгледали, с много мляко и сирене, със зеленчуци от градината и т.н. Ами не са здрави, никак даже! Атеросклероза, високо кръвно, затлъстяване, остеопороза, артрози, диабет... "Чистата храна" не ги спаси, защо ли?
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Замисляли ли сте се къде по света хората се хранят най-здравословно?

Мнениеот Pipilota » 22 Фев 2015, 19:13

Yunona, Не съм искала да те обидя! :) Наистина ми прости :))) Между другото не знам защо вътрешно усещах, че си някоя 25 годишна сладурана, затова казах момиче, пък и да си призная, аз така си говоря. :roll:
Права си, че не само "истинската" храна прави чудесата, а и това, което правим покрай нея, за това съм съгласна. Имах предвид друго - не бива да квалифицираме полезната храна само като вегетарианската, веган рецептите, а всичко. В това число и страшното месо и лошите млечни продукти. :roll:
У дома все още се учим да се храним правилно, но аз 93-та съм била на училище ине съм имала твоя опит, признавам. :roll: И все пак в България много тесногръдо гледаме на здравословното хранене, според мен. За културата ни на ориз, месо и хляб е съвсем друго въпрос. Даже да си призная, се чудя от къде идва тази ни мания да имаме много хляб с всяко ядене. :roll:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Замисляли ли сте се къде по света хората се хранят най-здравословно?

Мнениеот Yunona » 22 Фев 2015, 23:42

Pipilota написа:Yunona, Не съм искала да те обидя! :) Наистина ми прости :))) Между другото не знам защо вътрешно усещах, че си някоя 25 годишна сладурана, затова казах момиче, пък и да си призная, аз така си говоря. :roll:
Права си, че не само "истинската" храна прави чудесата, а и това, което правим покрай нея, за това съм съгласна. Имах предвид друго - не бива да квалифицираме полезната храна само като вегетарианската, веган рецептите, а всичко. В това число и страшното месо и лошите млечни продукти. :roll:
У дома все още се учим да се храним правилно, но аз 93-та съм била на училище ине съм имала твоя опит, признавам. :roll: И все пак в България много тесногръдо гледаме на здравословното хранене, според мен. За културата ни на ориз, месо и хляб е съвсем друго въпрос. Даже да си призная, се чудя от къде идва тази ни мания да имаме много хляб с всяко ядене. :roll:


Ха-ха, Pipilota, 1993-та още си търкала чиновете, казваш :) :) :) Сладурка :)
Не се притеснявай, не съм се засегнала - никак даже! Никога няма да се уморя да обяснявам, че всичко си е в нас, ние решаваме как да живеем и как да се грижим за здравето си. Имам богат опит - отраснала съм на село, след 17-тата си година живея в голям град, знам 2 и 200, пазила съм строги диети (за чернодробно заболяване) в момент на сериозна финансова криза в семейството и наистина смятам, че здравословното хранене не е (само или предимно) въпрос на портфейл.
А откъде идва манията ни за хляб с всяко хранене? Идва от гладните години по време и след войните, когато хората са гладували и с една малка тенджерка яхния се е хранило цялото семейство. Пак от онези години идва схващането, че белият хляб е по-добър, по-луксозен... :) Все още срещам майки, които казват: "Ние с мъжа ми ядем черен хляб, ама на детето взимаме бял, че е по-добър за него". И като питам с какво е по-добър, като съдържа много повече глутен и въглехидрати и много по-малко витамини и фибри, само повдигат рамене... така си знаят просто.
Относно веган диетите и всякакви други мании - като майка на две дъщери винаги съм била нащрек да не проявят някакви признаци на орторексия или друго хранително разстройство. До смърт ме е страх от това! Някъде бях чела един принцип, който споделям от цялото си сърце: "Ям всичко, храня се с определени неща". Мярката е всичко!
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Замисляли ли сте се къде по света хората се хранят най-здравословно?

Мнениеот Pipilota » 23 Фев 2015, 10:29

На мен понякога ми се вижда като загубена кауза, да си призная честно, мога да го наложа на себе си и виждам как мъжът ми си хапва вафли от магазина, а детето само това и чака. Мисля все пак, че наистина имаме алтернатива, само желание ни липсва и да се научим. Възрастните хора се учат по-трудно, в момента баща ми живее при нас и да си призная, от както и той е там храненето значително се занемари. :roll: А за белия хляб мисля, че лъже и количеството! Казваш си ехее колко много хляб, само че от него трябва да изядеш поне 4 филии, за да се нахраниш, докато от черния 2 ти вършат работа за стабилно похапване. :roll:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Замисляли ли сте се къде по света хората се хранят най-здравословно?

Мнениеот Lollipop » 23 Фев 2015, 11:05

В България кой се храни здравословно, ние наистина нямаме тази култура. като отидем в магазина купуваме някоя друга мандарина, не се задържаме много на щанда със зеленчуци, освен ако няма на промоция пуснати картофи. Купуваме салам задължително, кашкавал, сирене, макарони, ориз, месо, кебапчета :) После ядем едно и също всеки ден - месо с ориз, картофи с ориз и много хляб! А ако го намажем с маргарин най-добре.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Замисляли ли сте се къде по света хората се хранят най-здравословно?

Мнениеот Rali_hr » 24 Фев 2015, 13:26

Не знам къде се хранят най-здравословно. Мисля, че по държавите, в които цялата комерсиализация не е масова и все още се хранят главно с готвена и домашна храна. Имам предвид, не ядат макдоналдс, чипс, вафли :)
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

ПредишнаСледваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта