Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Подходящи рецепти, споделен опит и съвети, начин на живот

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот Malina » 23 Фев 2015, 21:06

Никога не съм спазвала постите, винаги ми се е искало, но за мен направо е невъзможна мисия, май съм много несериозна. :roll:
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот Mon_ton » 03 Фев 2017, 09:42

Момичета, новият Великденски пост започва съвсем скоро, мислят ли някои от вас да го спазват? Предния път на Коледния бяхте доста сериозна агитка, ,сега какво ще е положението? :)
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот Pipilota » 03 Фев 2017, 10:23

Този път се чудя дали да ги изкарам, все пак този пост е дори по-строг от миналия и не знам дали съм готова за това. :roll:
Притеснявам се, дали няма да ми стане твърде много времето без животински продукти, и сега без друго не ям кой знае колко от тях. :roll: Може би бих се включила, но не за целия период, не знам още... двоумя се. Все пак Великденския пост сякаш е много по-важен от Коледния и ... трябва си сериозна воля и мотивация, може би ще пропусна. :roll:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот Yunona » 03 Фев 2017, 11:53

Mon_ton написа:Момичета, новият Великденски пост започва съвсем скоро, мислят ли някои от вас да го спазват? Предния път на Коледния бяхте доста сериозна агитка, ,сега какво ще е положението? :)


Аз отново ще постя, но в по-олекотен вариант.
Месото категорично отсъства през цялото време. Не спазвам дните за готвене без олио, за сурова и суха храна и т.н. Ако съм на някакъв празник, хапвам по малко сирене, риба или нещо, в което има яйце, защото не искам да изглеждам асоциална. За мен показността на поста е много по-сериозен грях от нарушаването му от време на време.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот Lollipop » 09 Фев 2017, 11:49

Не се ли притеснявате,ако сте карали и коледния пости сега и великденския, наистина, колкото и да е полезно това хранене, нямате ли опасения, че може да си навредите?
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот rabotnata pchela » 09 Фев 2017, 13:06

Ще се включа, но не точно, няма да си наричам и обещавам нищо! :) Ще пробвам да изкарам някакво време на по-лек режим,както минали я път, няма да започна от началото, защото моето момче има рожден ден и ще празнуваме, а няма да празнувам без да близвам нищо. :mrgreen:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот pravilno » 10 Фев 2017, 11:23

Аз всички пости, независимо дали Коледни или Великденски, избягвам само месото. Сирене, мляко, яйца много рядко ям, но все пак ям, не ги изхвърлям от менюто си. И то най-често, когато правя някакъв сладкиш или баница за домочадието. Така че не постя строго.
pravilno
 
Мнения: 508
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:46

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот Lili_pili » 10 Фев 2017, 13:32

pravilno написа:Аз всички пости, независимо дали Коледни или Великденски, избягвам само месото. Сирене, мляко, яйца много рядко ям, но все пак ям, не ги изхвърлям от менюто си. И то най-често, когато правя някакъв сладкиш или баница за домочадието. Така че не постя строго.

Мен ако питаш, ти изобщо не постиш. :lol: :lol: :lol:
Не е въпросът само в месото, а наистина да се изчистиш, ако си хапваш ежедневно тея неща, то какъв пост е и с какво се различава от един вегетарианец?
Айде, да имаш изключения, както е казала Юнона, на някакъв повод, как да е, ама да се наплюскаш с кекс и да кажеш че вече се включваш в поста е направо смешно. :lol:
Когато едно нещо се случи един път, не е задължително да се повтори, но случи ли се два пъти, то със сигурност ще има и трети път.
Аватар
Lili_pili
 
Мнения: 923
Регистриран на: 09 Яну 2015, 09:56

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот puhcheto » 16 Фев 2017, 15:50

Lili_pili написа:
pravilno написа:Аз всички пости, независимо дали Коледни или Великденски, избягвам само месото. Сирене, мляко, яйца много рядко ям, но все пак ям, не ги изхвърлям от менюто си. И то най-често, когато правя някакъв сладкиш или баница за домочадието. Така че не постя строго.

Мен ако питаш, ти изобщо не постиш. :lol: :lol: :lol:
Не е въпросът само в месото, а наистина да се изчистиш, ако си хапваш ежедневно тея неща, то какъв пост е и с какво се различава от един вегетарианец?
Айде, да имаш изключения, както е казала Юнона, на някакъв повод, как да е, ама да се наплюскаш с кекс и да кажеш че вече се включваш в поста е направо смешно. :lol:


Или се пости, или не. Дори много рядко да се ядат животински продукти, както е казала pravilno, или по изключение по поводи като Yunona, което си е едно и също според мен в двата случая, не е истинско постене.
Аватар
puhcheto
 
Мнения: 237
Регистриран на: 09 Юли 2015, 16:34

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот Yunona » 16 Фев 2017, 17:00

puhcheto написа:Или се пости, или не. Дори много рядко да се ядат животински продукти, както е казала pravilno, или по изключение по поводи като Yunona, което си е едно и също според мен в двата случая, не е истинско постене.


Така е, не е истинско постене, аз и не твърдя, че постя "истински" :)
Истинският пост далеч не е само въздържание от храна, както си мислят много хора. Увеселенията например също са забранени. Ако постя, не би трябвало да отида на сватбата на приятелка ( през пости принципно и сватби не се правят, но приятелката ми не е вярваща), не би трябвало да уважа годежа на любимия си братовчед, не би трябвало да вдигна чаша вино за рождения ден на близък приятел или моя любим (защото виното е позволено само събота и неделя) :) Не би трябвало да танцувам, да пея, да слушам весела музика.
И сексът се ограничава почти до липсата му.
Някога всички тези правила са имали огромен смисъл, били са регулатор на обществения живот. Днес той е много по-различен обаче и стриктното спазване на канона може да те асоциализира в голяма степен. Но всеки решава за себе си.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

ПредишнаСледваща

Назад към Вегетарианци и вегани

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта