Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Подходящи рецепти, споделен опит и съвети, начин на живот

Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот Yunona » 23 Фев 2015, 00:03

Здравейте, нека поговорим за постите, но не от религиозна гледна точка, а от здравна - все пак подфорумът е "Хранене и здраве". За себе си мога да кажа, че от няколко години спазвам постите и се чувствам много по-здрава и енергична. Признавам обаче, че не съм напълно изрядна. Спирам изцяло месото, но при дългите пости (Коледни, Велики) строг пост спазвам първите две седмици, както и последната. През останалото време си позволявам по малко кисело мляко и сирене (без "луксозните" варианти). Не спирам да се изненадвам колко разнообразно можем да се храним, когато нямаме месо на трапезата. За утре например приготвих тиквички, пълнени с киноа, зелен лук и чесън, моркови и копър. За следващите дни съм планирала разнообразни салати на база на пресни или гриловани зеленчуци, комбинирани с нахут, боб, грах. Печени моркови и пащърнак на фурна, глазирани с малко мед или кленов сироп. Проста градинарска супичка. Супа от леща с много подправки. А Вие какво приготвяте?
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот Pipilota » 23 Фев 2015, 10:26

Винаги се глася да пробвам да постя, но да си призная, не знам дали ще успея толкова разнообразно да се храня, представям си, че ще ям само картофи - варени, печени и ориз със зеленчуци. :roll: А, и любимата ми маруля с маслини. :mrgreen: Но иначе ми се ще да се пробвам, други навити? За днес съм си приготвила за работа салата от маруля, половин краставичка, маслинки, филийка хляб Вита! Е, взех си и малко сиренце, но ще се наложи да го изоставя тъжно в немилост в торбичката ми! :)
Признавам си, че подобна чинийка
bigstock-grilled-vegetables-zucchini-29994272.jpg
bigstock-grilled-vegetables-zucchini-29994272.jpg (36.13 KiB) Прегледано 1143 пъти
страшно би ми харесала, но сякаш няма да се справя, особено без наличието на модерна скара. :roll:
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот Lollipop » 23 Фев 2015, 11:06

И аз съм искала да спазвам поста, но всички у дома как да ги накарам да постят? Пък и щерката на 7г. удачно ли е да пости? :roll: Макар че в градината ще си хапва смесено.. :roll:
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот Kaya » 23 Фев 2015, 12:17

Опитвам се да постя, но го правя само по седмица - накрая. Много ми е трудно да огранича твърде много храната. Но като цяло месото гледам за целия период да не го хапвам. И все пак се чудя, как реагира организма, ако 7 седмици яде само зеленчуци, а накрая се нахвърлим върху печеното агне? :roll:
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот Rali_hr » 23 Фев 2015, 14:06

Никога не съм постила и не мисля, че бих се справила с това. Много сложно ми се вижда, аз не мога да си представя какво ще готвя, ако не ям млечни продукти поне, или яйца. Без месо как да е, все ще се справим, но без яйца и мляко ми се вижда невъзможно.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот Yunona » 23 Фев 2015, 14:51

Pipilota написа:Винаги се глася да пробвам да постя, но да си призная, не знам дали ще успея толкова разнообразно да се храня, представям си, че ще ям само картофи - варени, печени и ориз със зеленчуци. :roll: А, и любимата ми маруля с маслини. :mrgreen: Но иначе ми се ще да се пробвам, други навити? За днес съм си приготвила за работа салата от маруля, половин краставичка, маслинки, филийка хляб Вита! Е, взех си и малко сиренце, но ще се наложи да го изоставя тъжно в немилост в торбичката ми! :)
Признавам си, че подобна чинийка
bigstock-grilled-vegetables-zucchini-29994272.jpg
страшно би ми харесала, но сякаш няма да се справя, особено без наличието на модерна скара. :roll:


Това в чинийката изглежда напълно постижимо и лесно изпълнимо, Pipilota :)
Не зная каква "модерна скара" имаш предвид. Аз ползвам грил тиган и зеленчуците стават чудесни! А грил тигани има много на пазара, всевъзможни марки и богат ценови диапазон. За всеки вкус и джоб :) Това е една изключително полезна вещ, много я експлоатираме вкъщи. Горещо препоръчвам!
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот MGB » 23 Фев 2015, 15:26

Yunona написа:
Pipilota написа:Винаги се глася да пробвам да постя, но да си призная, не знам дали ще успея толкова разнообразно да се храня, представям си, че ще ям само картофи - варени, печени и ориз със зеленчуци. :roll: А, и любимата ми маруля с маслини. :mrgreen: Но иначе ми се ще да се пробвам, други навити? За днес съм си приготвила за работа салата от маруля, половин краставичка, маслинки, филийка хляб Вита! Е, взех си и малко сиренце, но ще се наложи да го изоставя тъжно в немилост в торбичката ми! :)
Признавам си, че подобна чинийка
bigstock-grilled-vegetables-zucchini-29994272.jpg
страшно би ми харесала, но сякаш няма да се справя, особено без наличието на модерна скара. :roll:


Това в чинийката изглежда напълно постижимо и лесно изпълнимо, Pipilota :)
Не зная каква "модерна скара" имаш предвид. Аз ползвам грил тиган и зеленчуците стават чудесни! А грил тигани има много на пазара, всевъзможни марки и богат ценови диапазон. За всеки вкус и джоб :) Това е една изключително полезна вещ, много я експлоатираме вкъщи. Горещо препоръчвам!

И аз имам чувство, че няма да мога да оцелея без този тиган, на него печем филийки, зеленчуци, месо - от-до, а по това време точно тези зеленчуци не бих ги предпочела, опитвам и аз да постя, но не ми се получава често, стигам до някъде и през Страстната седмица - задължително :idea:
MGB
 
Мнения: 438
Регистриран на: 09 Апр 2014, 14:24

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот Rali_hr » 23 Фев 2015, 15:44

Постя само последната седмица, признавам си преди това ми е трудно, а днес особено забравих, че епост и си хапнах сирене и пилешко! :( Но ако не е късно, от утре ще почна да се старая повече, но не обещавам 100% пост, може би частичен хаха :))
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот Mon_ton » 23 Фев 2015, 18:15

Никога не съм спазвала постите, тъй като обичам да си хапвам кразлични неща, а рядко готвя, понеже като учиш в друг град и живееш с още 4-5 човека нее толкова лесно, а и мама ми праща и кексчеи кюфтета в буркани! :mrgreen:
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Велики пости започват от утре. Стриктно ли ги спазвате, с какво се храните?

Мнениеот Anka » 23 Фев 2015, 18:29

В моето семейство винаги сме постили! Сега отново постим, а брат ми си хапва смесено, когато е на градина, вечер и през уикендите не му пречи постната храна по никакъв начин. :)
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Следваща

Назад към Вегетарианци и вегани

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта