Може ли да се пристрастим към храната - поредния мит?

Забавни моменти, необичайни, полезни и интересни факти,хитрини и въпроси, навиците при хранене, празници и традиции.

Може ли да се пристрастим към храната - поредния мит?

Мнениеот Anka » 27 Фев 2015, 13:38

Вчера бях на една презентация на тема здравословно хранене и там доста често споменаха, че към захарта се пристрастяваме, а и не само, изобщо към цялата нездравословна храна. :!:
Вярно е, че гледки като тази ни карат сериозно да слюнкоотделяме, :mrgreen:

pizza.jpg
pizza.jpg (47.45 KiB) Прегледано 947 пъти

но все пак си мисля, че храната по никакъв начин не може да ни накара да загубим контрол и да се пристрастим към нея, за мен това е поредният мит. :roll:
Надявам се, че няма да се стигне чак до болестни състояния, подобно на наркотиците, при зависимите към храната :!: , и то най-вече рафинираната таква, както и колбасите, сладките и подобни. :| Странното е, че никой не спомена, че може да се пристрастим към маруля и риба да речем! Може би това е поредното доказателство, че здравословната храна, наистина е специална! :idea:
Вие как мислите – може ли да се пристрастим към храната или това отново е поредния мит? :roll:
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: Може ли да се пристрастим към храната - поредния мит?

Мнениеот Mon_ton » 27 Фев 2015, 15:26

Смятам, че наистина се пристрастяваме към храната, особено към въглехидрати и захар! Наистина този ефект не сме чули да го има към истински чистата и здравословна храна.
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Може ли да се пристрастим към храната - поредния мит?

Мнениеот rabotnata pchela » 27 Фев 2015, 16:02

Как да не се чувстваш пристрастен към подобни вкусотии, като пицата или шоколад? Вярно, всички харесваме салатата, но вижте как изглежда една пица, която се разтича апетитно и една салата, е всички ще се хвърлим върху пицата :mrgreen:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Може ли да се пристрастим към храната - поредния мит?

Мнениеот Krum » 27 Фев 2015, 16:23

Може и що винаги се пристрастяваме към вредната, лоша, гадна и калорична храна не знам, но е факт, че е униаклно вкусна! :( Както се казва "КЪДЕ БЪРКАМ"? :lol:
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Re: Може ли да се пристрастим към храната - поредния мит?

Мнениеот Andrey » 27 Фев 2015, 16:44

Чувал съм, че към захарта хората се пристрастяват повече, отколкото към кокаина! :shock:
Аватар
Andrey
 
Мнения: 1730
Регистриран на: 20 Ное 2014, 10:04

Re: Може ли да се пристрастим към храната - поредния мит?

Мнениеот Snejna » 27 Фев 2015, 16:56

Напълно е възможно, затова когато се научим да ядем вредна храна е почти невъзможно да се научим да ядем полезна, а дори в такива пакетирани неща, има различни нарочно сложени пристрастяващи субстанции.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Може ли да се пристрастим към храната - поредния мит?

Мнениеот Rali_hr » 27 Фев 2015, 17:21

Много е лесно да се пристрастим към храната, трябва да се внимава много.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Може ли да се пристрастим към храната - поредния мит?

Мнениеот Kaya » 27 Фев 2015, 17:56

Възможно е, особено пък към такива пакетирани храни, които ни карат да точим лиги, само като им видим пакета! :x
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Може ли да се пристрастим към храната - поредния мит?

Мнениеот Yunona » 28 Фев 2015, 21:05

Anka написа: Вие как мислите – може ли да се пристрастим към храната или това отново е поредния мит? :roll:


Никак не е мит за съжаление! Въглехидратите са пристрастяващи, особено бързите въглехидрати. Има толкова много хора, които "не могат" без сладко, като под това имат предвид вафли, бисквити, шоколад, торта. Плодовете не могат да утолят този тип глад за захар, защото плодовата захар (фруктозата) е различна, тя не се разгражда с помощта на инсулин, съответно при нея липсва този рязък скок на енергията, придружен с особено приятно усещане. Така че да - сладкото пристрастява. То е само една част от групата на бързите въглехидрати, така жизненонеобходими на много хора. Колко пъти съм чувала твърдения, че без картофи, ориз, хляб еди-кой-си просто не можел да се засити... какво е това, ако не пристрастяване? Стомахът е пълен, но мозъкът иска още...

Мазните, солени пакетирани храни също са пристрастяващи, особено пакетираните със съдържание на натриев глутамат. Тази съставка засилва вкуса на храната, кара ни да искаме още и още... Има я в китайските манджи, в пакетираните боклуци, в бързите храни.
При толкова много очеизбождащо пристрастени към храната хора въпросът би трябвало по-скоро да е: "Как да предотвратим пристрастяването към определени храни при децата?"
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Може ли да се пристрастим към храната - поредния мит?

Мнениеот Kaya » 01 Мар 2015, 10:38

Yunona написа:
При толкова много очеизбождащо пристрастени към храната хора въпросът би трябвало по-скоро да е: "Как да предотвратим пристрастяването към определени храни при децата?"


Много си права, аз лично се притеснявам на какво ще науча детето, уж обяснявам, а то в магазина подскача за всевъзможен боклук, дори на едно кафе като ходим, всички деца тичат с едни близалки, съответно идва и ми обяснява, коолко било гладно видиш ли и има нужда от близалка! :o :shock:
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Следваща

Назад към Гювеч

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта