Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот lspete » 10 Фев 2012, 17:32

M.Eneva,MPharm написа:Здравейте,
Ако не е упоменато друго в листовката за пациента, приемаме, че срокът на годност на пероралните капки е до 1 месец след отварянето им.
Поздрави,
Марияна


Да, така предположих и аз. Но въпреки това, исках да съм 100% сигурна.
Благодаря още веднъж :)

Поздрави
Петя
lspete
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Фев 2012, 13:41

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот joder » 20 Апр 2012, 11:19

Здравейте,

Синът ми е на три седмици. Роди се 3,400 кг, 52 см. Режимът му на кърмене е до 7 пъти в денонощието. Проблемът е, че след хранене не може да се оригне, заради което малко след това започва да хълца и понякога повръща малка част от погълнатото мляко. При опитите за оригване обикновено става раздразнителен, разсънва се, а често се и разплаква. Един или два пъти в денонощието има прояви на колики. Наддал от 3,250 кг. при изписването от родилния дом до 3,740 кг. в момента (17 дни по-късно). Моля за вашият съвет как да преодолеем проблемът с оригването и да намалим коликите.
Благодаря ви за отделеното време.
joder
 
Мнения: 11
Регистриран на: 20 Апр 2012, 10:49

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот M.Eneva,MPharm » 08 Май 2012, 12:11

Здравейте и честита рожба!
Извинете ме за закъснелия отговор.
Разбирам, че бебенцето Ви е наддало почти 500гр. за 17 дни, което е отлично постижение :) Пишете, че се храните до 7 пъти в денонощието. Давате ли на бебето нещо различно от кърма?
Искам да Ви успокоя, че на възрастта на Вашето бебе е съвсем нормално да хълца, както и да връща по малко мляко.
Хълцането на малкото бебе е рефлекс, свързан с раздуването на стомахчето и повдигането на диафрагмата. Много често се появява след кърмене. То не продължава дълго, не е травмиращо, не го тревожи и скоро бебето се успокоява. Често е свързано с оригването и изчезва, щом като бебето се оригне.
Тъй като бебето редува дишане, сукане и преглъщане, то неизбежно заедно с кърмата в стомахчето да попадне малко въздух. Обикновено е достатъчно да подържите бебето след кърменето за кратко време в изправено положение, за да излезе въздуха от стомахчето чрез оригване. Добре е да знаете, че кърмените бебета поемат по-малко въздух при сукането, в сравнение с хранене от шише и е напълно възможно бебето да не може да се оригне, колкото и да го държите изправено, с коремче към тялото Ви.
При оригване често бебенцето връща мляко, както написах по-горе. Важно е да проследите дали е само връщане или е повръщане.
Лесно може да ги разграничите, тъй като при обикновеното връщане млякото се стича от ъгъла на устата по бузката на бебето и образува малко петно на възглавничката или на рамото Ви, ако го държите изправено. Това петно не надминава големината на чинийка за кафе. При повръщането млякото се изхвърля от устата на детето на струя и отива надалече, дори чак на пода. Ако това се случва с Вашето бебе, е важно да го обсъдите с лекар.
Относно коликите – може да използвате системата на д-р Карп. Мисле, че тази статия ще Ви е полезна: http://xedra.wordpress.com/articles/liv ... sforcolic/
Поздрави и пишете как сте,
Марияна
Съветите, които се предоставят във форума са единствено с информативна цел. За конкретен медицински съвет, диагноза или определяне на лечение, се консултирайте с лекар или магистър-фармацевт.
Аватар
M.Eneva,MPharm
 
Мнения: 15
Регистриран на: 28 Сеп 2011, 10:33

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот joder » 28 Май 2012, 19:41

Здравейте Марияна,

Благодаря за изчерпателния отговор!
Наблюдава се тенденция към справяне с проблема. Синът ми е вече на два месеца и с времето честотата на хълцането намалява а и все по-често се оригва. Според това, което пишете той връща храна, а не повръща. За съжаление коликите остават постоянни, но успокоителното е че остава още един месец да ги преодолее.

Имам още един въпрос:
Прекарвам инфекция от рода на гнойната ангина и кърмата ми рязко намалява. Не приемам антибиотик. Детето суче на около 1.30-2 часа по едва 10-20 мл. мляко. Засега не давам други течности или добавки. Възможно ли е при подобно заболяване кърмата да спре? А да се възстанови в последствие? Ако да, как става това - с прием на хормони или има други по-ествени начини.

Благодаря за отделеното време!
С пожелания за успешна седмица :)
joder
 
Мнения: 11
Регистриран на: 20 Апр 2012, 10:49

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот M.Eneva,MPharm » 01 Юни 2012, 13:12

joder написа:Здравейте Марияна,

Благодаря за изчерпателния отговор!
Наблюдава се тенденция към справяне с проблема. Синът ми е вече на два месеца и с времето честотата на хълцането намалява а и все по-често се оригва. Според това, което пишете той връща храна, а не повръща. За съжаление коликите остават постоянни, но успокоителното е че остава още един месец да ги преодолее.

Имам още един въпрос:
Прекарвам инфекция от рода на гнойната ангина и кърмата ми рязко намалява. Не приемам антибиотик. Детето суче на около 1.30-2 часа по едва 10-20 мл. мляко. Засега не давам други течности или добавки. Възможно ли е при подобно заболяване кърмата да спре? А да се възстанови в последствие? Ако да, как става това - с прием на хормони или има други по-ествени начини.

Благодаря за отделеното време!
С пожелания за успешна седмица :)

Здравейте,

Съжалявам за неразположението Ви и се надявам бързо да се възстановявате.
За да подобрите състоянието си (ако все още не се чувствате добре) е важно да приемате достатъчно течности, може да правите гаргара с разтвор на клеева тинктура, обикновено е много ефикасно, и да се опитате да почивате повече (доколкото е възможно с малко бебе :))
Сама по себе си ангината няма пряка връзка с намаляването на кърмата. Помислете дали не сте намалили кърменията като брой за 24ч? Дали Вие самата почивате достатъчно, дали се храните и приемате течности редовно?
Също така може да има и фактор от страна на детето - възрастта на бебчето е много специфична, защото започва да се вглежда все повече в околния свят, което понякога може да направи кърменето не много съсредоточено :).
Мисля, че тази статия може да Ви бъде полезна: http://www.podkrepazakarmene.com/325-325.html
Опитайте да кърмите по-често (поне 9-10 кърмения за 24 часа), на тъмно или в сънено състояние, когато е възможно, и ако в рамките на 2-3 дни не усетите подобрение в количеството мляко или има промяна надолу в броя напишкани и наакани памперси, не се колебайте да се свържете с консултант по кърмене.
Сърдечни поздрави,
Марияна
Съветите, които се предоставят във форума са единствено с информативна цел. За конкретен медицински съвет, диагноза или определяне на лечение, се консултирайте с лекар или магистър-фармацевт.
Аватар
M.Eneva,MPharm
 
Мнения: 15
Регистриран на: 28 Сеп 2011, 10:33

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот joder » 03 Юни 2012, 16:25

Благодаря Марияна,

Следвам насоките и вече имам успокоение. Статията ми беше изключително полезна.

Поздрави и хубав ден :)
joder
 
Мнения: 11
Регистриран на: 20 Апр 2012, 10:49

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот Ivelina_Laleva » 27 Юни 2012, 11:19

Здравейте! Искам да Ви попитам за мнението Ви относно заспиването на бебето на гърда. Момчето ми вече е на една годинка и не може да заспи по друг начин освен чрез сукане. Вечерно време се събужда по 2-3 пъти - не признава люлеене и вода, иска да се успокои отново на гърда. За мен не е проблем, че го приспивам така, но вечерно време нямам и аз продължителен сън. Притеснявам се, че когато стане време за отбиване също може да е доста сложно при положение, че той е свикнал по този начин до сега. Вие какво ще ме посъветвате? Знам, че доста майки, когато бебето им е на годинка кърмят по 1-2 пъти дневно, а ние в предвид, че се приспиваме и така и през деня, ни се събират по 5-6 пъти кърмене на денонощие. Биберон залъгалка не признава и съм го забелязала, че не винаги яде, а просто се успокоява. Имали сме случаи на заспиване (слава Богу те са рядкост) като заспи в скута ми и се опитвам да го преместя, се буди и иска пак на гърда - така по 4-5 пъти около 2 часа, което определено си е кошмар. Всичко това ще рефлектира ли отрицателно на бъдещото отбиване ( привърженик съм на по-дългото кърмене, но честно казано мисля, че до към годинка и половина е добре детето да се отбие и мисля, ако всичко е наред, около 1,5 год. да се отбием) и изобщо на бебето по някакъв начин? Мислите ли, че е добре да приложим схемата с плаченето и излизането от стаята, не е ли прекалено жестоко това? Чувала съм, че доста майки го правят, но на мен сърце не ми дава да го слушам как се дере и отново се приспиваме на гърда. Благодаря Ви предварително за професионалния отговор.
Ivelina_Laleva
 
Мнения: 16
Регистриран на: 03 Фев 2012, 14:12

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот M.Eneva,MPharm » 03 Юли 2012, 08:16

Ivelina_Laleva написа:Здравейте! Искам да Ви попитам за мнението Ви относно заспиването на бебето на гърда. Момчето ми вече е на една годинка и не може да заспи по друг начин освен чрез сукане. Вечерно време се събужда по 2-3 пъти - не признава люлеене и вода, иска да се успокои отново на гърда. За мен не е проблем, че го приспивам така, но вечерно време нямам и аз продължителен сън. Притеснявам се, че когато стане време за отбиване също може да е доста сложно при положение, че той е свикнал по този начин до сега. Вие какво ще ме посъветвате? Знам, че доста майки, когато бебето им е на годинка кърмят по 1-2 пъти дневно, а ние в предвид, че се приспиваме и така и през деня, ни се събират по 5-6 пъти кърмене на денонощие. Биберон залъгалка не признава и съм го забелязала, че не винаги яде, а просто се успокоява. Имали сме случаи на заспиване (слава Богу те са рядкост) като заспи в скута ми и се опитвам да го преместя, се буди и иска пак на гърда - така по 4-5 пъти около 2 часа, което определено си е кошмар. Всичко това ще рефлектира ли отрицателно на бъдещото отбиване ( привърженик съм на по-дългото кърмене, но честно казано мисля, че до към годинка и половина е добре детето да се отбие и мисля, ако всичко е наред, около 1,5 год. да се отбием) и изобщо на бебето по някакъв начин? Мислите ли, че е добре да приложим схемата с плаченето и излизането от стаята, не е ли прекалено жестоко това? Чувала съм, че доста майки го правят, но на мен сърце не ми дава да го слушам как се дере и отново се приспиваме на гърда. Благодаря Ви предварително за професионалния отговор.

Здравейте Ивелина!
Поздравления за дългото кърмене, колкото и изтощително да Ви се струва в някои моменти :) Искам като начало да Ви уверя и успокоя, че това, което правите не създава лош навик, не е нещо ненормално и необичайно за кърмено бебе и със сигурност няма да повлияе на отиването, когато му дойде времето.
Заспиването на гърда за по-голямата част кърмени бебета остава успокоителен начин за приключване на деня още от най-ранна кърмаческа възраст. По време на кърменето бебето е сгушено в мама, на най-познатото и топло място, чрез кърмата получава вещества, които го успокояват и, разбира се, не на последно място получва ситост за да може да се отпусне и да заспи. Същото така, огромен процент от кърмачетата се будят през нощта, като това най-често е предизивикано от някакъв дискомфорт- ново зъбче, болки в коремчето или просто повече нови преживявания през отминалия ден. Повечето бебета спират да се будят нощем след като и последното зъбче се появи.
Опитът, който имам е, че премахването на нощното кърмене не означава винаги премахване и на нощното будене. Много вероятно е след усилията да премахнете кърменето да се окажете в ситуация, я която да трябва да люлеете и пеете на плачещото през нощта бебе, или да давате вода и да приспивате наново, вместо да посуче за няколко минути и да заспи бързо.
Премахването на заспиването на гърда и последващото събуждане при преместване не е лесна работа, но пък не е и невъзможно.
Това, което мога да Ви препоръчам да опитате са няколко варината. Първият е в случаите, че спите заедно. Може да слагате бебето легнало до Вас на леглото, да го кърмите и в момента, в който заспи и пусне гърдата да се преместите, като вземете мерки да не се търкулне от спалнята в съня си.
Вторият варинат е, ако след кърмене искате да го преместите в собственото му креватче. Тогава може да опитате да го кърмите върху чаршафче или нещо подобно, с което лесно да го пренесете затоплено в леглото. След като го оставите поставте ръката си върху гърдичките му за момент, за да може да стане плавно преминаването от гушнато положение в "сам в леглото". След като дишането на бебето се успокои отстрането внимателно ръката си.
Добре е да има в близост до възглавничката му Ваша дреха за да може мириса на мама да е наблизо и да го успокоява.
Пробвайте някой от тези варианти и пишете как се чувствате.
Относно въпросът Ви за оставането на бебето да плаче - това е много "фашистки" метод и макар да е все още разпространен, изследванията показват, че не е носи нищо добро за бебето. По време на т.нар. контролиран плач бебето не може да разбере, защо мама я няма, не е в състояние да се успокои и започват да се повишават в пъти стресовите хормони в тялото му. От една страна това води до създаване на силно отрицателно отношение към заспиването, дори до страх от заспиване, а от друга може да доведе до отслабване на имунната система и по-често боледуване. Не на последно място "тренинга с плач" разрушава доверието и дълбоката връзка на пълно доверие между бебето и майка му, което може да има много по-отдалечени от конкретния момент ефекти. С две думи - не виждам никаква логична причина да се случи всичко това на бебето Ви и Вас самата.
Надявам се да съм ви била полезна. Пишете пак, ако още нещо Ви тревожи.
Поздрави и повече слънчево настроение Ви желая,
Марияна
Съветите, които се предоставят във форума са единствено с информативна цел. За конкретен медицински съвет, диагноза или определяне на лечение, се консултирайте с лекар или магистър-фармацевт.
Аватар
M.Eneva,MPharm
 
Мнения: 15
Регистриран на: 28 Сеп 2011, 10:33

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот Ivelina_Laleva » 14 Ное 2012, 14:54

Благодаря много за отговора Ви от месец юли! Вече се кърмим доста по-рядко през нощта ( най-често само веднъж се събужда). Така броят на кърменията ни става 3 за 24 часа. Вече сме на годинка и 5 месеца и искам да го отбия. Може ли да ми дадете съвет как да стане това? Най-големият ни проблем е че чрез кърменето ние се приспиваме, сега как да го приспя като той си търси това да се случи по познатия начин? Ако ми дадете някакъв съвет, ще съм Ви много благодарна!
Ivelina_Laleva
 
Мнения: 16
Регистриран на: 03 Фев 2012, 14:12

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот M.Eneva,MPharm » 21 Ное 2012, 13:56

Здравейте Ивелина,
Отбиването е много силно зареден емоционално момент за майката и бебето. Надявам се, че сте премислила внимателно решението си и с бебето сте готови да извървите пътя.
Между една и две годинки кърменето придобива особена емоционална страна при бебето, което прави отбиването малко по-сложно. Детето вече започва да се осъзнава като самостоятелен индивид, част различна от Мама и кърменето му помага да върви спокойно напред, то е връзката с онова начално състояние на единение, с което е свикнало.
За да преминете безпроблемно през периода бих ви препоръчала постепенно, в рамките на месец да намалите кърменията до едно дневно, а следващия месец да премахнете и него.
За да бъде бебето максимално спокойно е добре да замествате кърменето с повече гушкане, игри заедно и внимание. Опитайте се, когато бебето иска да суче да предложите първо някаква храна и вода, често кърменето е най-лесният начин да си набави малко течност и калории.
Опитвайте се да го разсейвате и да предлагате нови занимания. Опитайте да носите дрехи, които затрудняват лесният достъп до гърдите. Вечер може да опитате да приспивате бебето не много по-късно от вечерята, за да е сито. Предложете вода или мляко и опитайте да приспивате с гушкане и песнички. Някои майки споделят, че в периода на отбиването таткото се е включвал активно в приспиването, създавайки собствени ритуали с детето, различни от тези на майката.
При плавно отбиване не би трябвало да усещате напрежение в гърдите, защото кърмата намалява прогресивно с намаляване на кърменията. Ако все пак усетите дискомфорт изцедете малко мляко, само до облекчение. Също така може да приемате запарка от Салвия (градински чай).
Мисля, че тези статии могат да Ви бъдат полезни – има много ценни съвети: http://www.podkrepazakarmene.com/%D0%BE ... E-277.html
http://xedra.wordpress.com/2010/01/01/weaning/

Ако имате още въпроси не се колебайте да ми пишете или да се свържете с консултант от Вашия град/квартал - http://www.podkrepazakarmene.com/consulting
Сърдечни поздрави,
Марияна
Съветите, които се предоставят във форума са единствено с информативна цел. За конкретен медицински съвет, диагноза или определяне на лечение, се консултирайте с лекар или магистър-фармацевт.
Аватар
M.Eneva,MPharm
 
Мнения: 15
Регистриран на: 28 Сеп 2011, 10:33

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта