iana_petrova написа:Здравейте, не знам дали точно тук трябва да пиша. Извинете, ако бъркам.
И така бебето ми прави края на месеца 11м. Роди се секцио, 10 дни след термина - 3750гр. , 53 см.
Първите 6м беше само на кърма, а сега от тази седмица е и на детска кухня. Суче средно по 5-6 пъти на денонощие.
Към 7-ми месец й излязоха огромни сухи,лющещи се петна по корема и гърдите. Аз реших, че може да е АД и я заведох на дерматолог. Той обаче изключи това заболяне и каза,че се касае с недобро омазнаване на кожата ( себореен дерматит, който с времето се израства). Не знам дали го обяснявам достатъчно компетентно
Въпреки ,че аз бях против използването на кортикостероид, петната се разпространиха супер много и се наложи мазане с Адвантан ,а през другото време овлажняване на кожата с URIAGE xemose cerat ( с този крем я мажа и до ден днешен) . Тези неща ги изписа дерматолога и след няколко дена петната минаха. И до тук добре...
Днес бяхме на обичайната консултация и сподех на педито ,че бебата на бебата са и излезли големи,твърди пъпки - на едното бедро, около глезените, на вратлето , по 1-2 на ръчичките, бузите и ушите. Според педито е алергия към белтъка, каза да огранича - рибата, боб, леща, кис. мляко, сирене, яйцата; да й давам една седмица -Кларитин. И питам се сега това алергия към кравия белтък ли е или не. За изследвания била много малка. Макар ,че пъпките са от преди да започнем детската кухня, сега ще трябва да спрем да я вземаме,защото тя включва много от изброените храни. Пред голяма чуденка съм, какво трява да й давам, трябва ли и аз да избягвам някакви храни. Изобщо как мога да разбера дали наистина е такава алергия, не знам как да процедирам и дали да й давам този Кларитин.

(
Поздрави,
Яна
Здравейте Яна,
Съжалявам за проблемите, които имате с детенцето. За жалост, поради комплекс от причини, в последните години изключително много се е увеличил броя на алергиите при децата.
При Вашето дете не би могло да се определи наистина дали става дума за алергична реакция или за изява на някаква непоносимост, защото е твърде малко и тестовете не биха били с достатъчно ниво на достоверност.
Лекарят Ви е посъветвал много разумно да спрете детската кухня, тъй като, за да бъдем честни, тя не е подходяща в общия случай за деца преди 2 години. Все още не е приет официален стандарт за хранене на деца от 0 до 3 години и това води до своите последствия-в кухните се готви с пълноценно прясно мляко, застройки с яйца, с повече захар и т.н.-все неща, които не би трябвало да присъстват в менюто на дете преди годинка.(изключвам твърдо-сварения жълтък, говорейки за яйца).
Не е в правата ми да коментирам назначеното от лекаря Ви лечение, но мога да Ви посъветвам за диетичния режим на кърмачето Ви:
1. Изключете поне за месец всички млечени продукти, вкл. краве масло. Всичко освен кърмата. Ако е възможно оставете детето да суче колкото иска, така няма да се усеща липсата на изключените храни.
2. Поне за месец изключете от менюто на детето и яйчения белтък и рибата, ако давате. Може да продължите даването на твърдосварен жълтък по начина, по който се го обсъдили с педиатъра.
3. Избягвайте телешкото месо, предлагайте на детето заешко, агнешко и евентуално пилешко, ако имате възможност да намирате домашно, тъй като продаваните в търг. мрежа са "богати" на антибиотици и хормони.
4. По време на тази пауза давайте всеки ден пробиотик - Биогая (2*5капки), Линекс бейби (по едно прахче дневно) или каквото е по джоба Ви и е подходящо за възрастта преди годинка. Пробиотиците ще помогнат на храносмилателната система на детето да се възстанови. Ако имате възможност добавяте към храната на бебето Ви ленено масло, по една суп.л. дневно. Лененото масло е източник на незаменими мастни киселини, които пък помагат на тялото да овладява алергичните реакции и клетките да се възстановяват по-бързо.
5. След като изтече този месец започнете много бавно (започвате с количество колкото една най-малките чаени лъжички дневно и увеличавате всеки ден с по още една, докато достигнете количеството за деня) да връщате в менюто на детето млечните продукти и следете за проява от страна на бебето. Започнете с краве масло, след това кисело мляко и сирене, извара и най-накрая прясно мляко.
6. За да изключите риска кожните прояви да са причинени от реакция към прах за пране, опитайте да перете дрешките на детето само със сапун, без прахове за пране или омекотители. Много често в "детските"или "сензитив" прахове за пране има същите алергизиращи съставки, както и ензими, като в обикновените. Къпете детето с хладка вода, с масло за баня или много нежен сапун, без аромати и оцветители. Не е нужно всяка вечер да измивате цялото тяло, достатъчно е да измиете добре ръцете, крачетата и гениталиите, другата част от тялото облейте с чиста вода.
7. Гушкайте се повече, споделяйте с детето си всички нови изживявания и мислете позитвно. Това винаги помага

Желая Ви много здраве и усмивки, и оставам на разположение, ако имате въпроси,
Поздрави,
Марияна