Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот M.Eneva,MPharm » 28 Сеп 2011, 10:50

Добре дошли!

Казвам се Марияна Енева и съм клиничен фармацевт и консултант към Национална
асоциация "Подкрепа за кърмене".

В тази тема може да обсъдите с мен всичко, свързано с използването на лекарства, хранителни добавки и козметични средства по време на кърмене, да споделите притесненията си относно прием на лекарства или хранителни добавки при специфични заболявания/състояния при Вас и Вашето бебе.

Всички други въпроси около организацията на кърменето, захранването или отбиването на Вашето дете можете да зададете на консултантите от Национална асоциация "Подкрепа за кърмене" във форума "Патиланско царство" .

За да бъдат изчерпателни отговорите ми, моля, посочете следното:

- Възраст на бебето/детето, в коя гестационна седмица е родено
- Тегло при раждането, тегло в момента
- Как са организирани кърменията Ви /колко кърмения има бебето на денонощие/
- Какво е здравословното състояние на бебето, има ли някакви алергии или
специфични състояния
- Каква е Вашата диагноза
- Какви медикаменти са изписани - посочете дозировката и концентрацията
- Какво Ви тревожи и какви са очакванията Ви за развитието на ситуацията

Тези статии също може да са Ви от полза:

Кърмене и настинка. Кърмене и грип.
Кърмене и контрацепция.
Жълтеница при новородените
Кърмене и желязодефицитна анемия при кърмачето.
Съветите, които се предоставят във форума са единствено с информативна цел. За конкретен медицински съвет, диагноза или определяне на лечение, се консултирайте с лекар или магистър-фармацевт.
Аватар
M.Eneva,MPharm
 
Мнения: 15
Регистриран на: 28 Сеп 2011, 10:33

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот vihrusha » 29 Сеп 2011, 12:43

Здравейте, бременна съм 1ви триместър и едновременно кърмя бебето си от 1г. и 2 месеца. За пореден път обаче имам бартолинит и гинекологът ми предписа Polygynax вагинални таблетки i Fucidin за мазане за 6 дни. В листовката на лекарствата пише да не се използват при бременност и кърмене,но гинекологът ми каза ,че са безвредни ?
vihrusha
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 12:35

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот Luciferina » 29 Сеп 2011, 14:12

Здравейте, копирам си поста от другия подфорум, т. като не съм сигурна дали не е по-правилно да е тук.
Болна съм, с ангина, хрема и кашлица, която се влошава. Налага се да приемам антибиотик. Личната ми лекарка ми изписа аугментин, като евентуално съвместим с кърменето, но заедно с него ми изписа и провиогъбични - микомакс, които (ако се доверя на листовката) не се препоръчват за употреба при кърмене. Синът ми е на година и 20 дни, захранен е, с три заместени хранения. Суче само рано сутрин, вечер за приспиване и нощем по 1-2 пъти, понякога има 1-2 допълнителни кърмения през деня, но е рядко. Има атопичен дерматит, поради което все още не са му въведени някои храни. Според личната лекарка той ще реагира с разстройство и обрив на антибиотика и препоръчва да спра да го кърмя за периода на лечение. Лошото е, че той не използа шише с биберон (залъгалка смуче охотно), аз нямам замразена кърма, а адаптирано мляко никога не съм му давала. Имам нужда от съвет - дали да продължа да го кърмя? Нямам необходимата помпа за изцеждане (дадох я на приятелка) и възможно ли е да си запазя лактацията с изцеждане на ръка? Притеснявам се дали бих могла да продължа да го кърмя след това прекъсване и всъщност, налага ли се прекъсването?
Luciferina
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 12:16

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот M.Eneva,MPharm » 30 Сеп 2011, 15:21

vihrusha написа:Здравейте, бременна съм 1ви триместър и едновременно кърмя бебето си от 1г. и 2 месеца. За пореден път обаче имам бартолинит и гинекологът ми предписа Polygynax вагинални таблетки i Fucidin за мазане за 6 дни. В листовката на лекарствата пише да не се използват при бременност и кърмене,но гинекологът ми каза ,че са безвредни ?

Здравейте,

Прилагането на лекарства през първия триместър на бременността, т.нар. период на ембриогенезата, като общо правило е добре да се избягва, тъй като тогава се създават всички органи и системи на плода, и е най-висок рискът от възникване на дефекти. Бих Ви посъветвала да обсъдите с лекуващия Ви лекар евентуално отлагане на терапията за след 12 г.с.(не пишете в коя сте). Може да обсъдите също прилагането на средства от народната медицина - компреси с отвара от смрадлика, която има силно подсушаващо и антибактериално средство, или прилагане на тампон, напоен с разредена 1:1 с вода 30%-на клеева тинктура за около 15-20 минути на всеки 4 часа за 2-3 дни.
По отношение на кърмачето не би трябвало да има проблем, стига да е здраво, в случая по-скоро е важен ефекта върху бъдещото бебе.
Поздрави и пишете, ако имате допълнителни въпроси.
Марияна
Съветите, които се предоставят във форума са единствено с информативна цел. За конкретен медицински съвет, диагноза или определяне на лечение, се консултирайте с лекар или магистър-фармацевт.
Аватар
M.Eneva,MPharm
 
Мнения: 15
Регистриран на: 28 Сеп 2011, 10:33

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот M.Eneva,MPharm » 30 Сеп 2011, 15:26

Luciferina написа:Здравейте, копирам си поста от другия подфорум, т. като не съм сигурна дали не е по-правилно да е тук.
Болна съм, с ангина, хрема и кашлица, която се влошава. Налага се да приемам антибиотик. Личната ми лекарка ми изписа аугментин, като евентуално съвместим с кърменето, но заедно с него ми изписа и провиогъбични - микомакс, които (ако се доверя на листовката) не се препоръчват за употреба при кърмене. Синът ми е на година и 20 дни, захранен е, с три заместени хранения. Суче само рано сутрин, вечер за приспиване и нощем по 1-2 пъти, понякога има 1-2 допълнителни кърмения през деня, но е рядко. Има атопичен дерматит, поради което все още не са му въведени някои храни. Според личната лекарка той ще реагира с разстройство и обрив на антибиотика и препоръчва да спра да го кърмя за периода на лечение. Лошото е, че той не използа шише с биберон (залъгалка смуче охотно), аз нямам замразена кърма, а адаптирано мляко никога не съм му давала. Имам нужда от съвет - дали да продължа да го кърмя? Нямам необходимата помпа за изцеждане (дадох я на приятелка) и възможно ли е да си запазя лактацията с изцеждане на ръка? Притеснявам се дали бих могла да продължа да го кърмя след това прекъсване и всъщност, налага ли се прекъсването?

Здравейте,

Вече се чухме по телефона, надявам се да сте много скоро здрави. Пишете, ако имате някакви допълнителни въпроси.

Поздрави,
Марияна
Съветите, които се предоставят във форума са единствено с информативна цел. За конкретен медицински съвет, диагноза или определяне на лечение, се консултирайте с лекар или магистър-фармацевт.
Аватар
M.Eneva,MPharm
 
Мнения: 15
Регистриран на: 28 Сеп 2011, 10:33

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот vihrusha » 03 Окт 2011, 23:38

M.Eneva,MPharm написа:
vihrusha написа:Здравейте, бременна съм 1ви триместър и едновременно кърмя бебето си от 1г. и 2 месеца. За пореден път обаче имам бартолинит и гинекологът ми предписа Polygynax вагинални таблетки i Fucidin за мазане за 6 дни. В листовката на лекарствата пише да не се използват при бременност и кърмене,но гинекологът ми каза ,че са безвредни ?

Здравейте,

Прилагането на лекарства през първия триместър на бременността, т.нар. период на ембриогенезата, като общо правило е добре да се избягва, тъй като тогава се създават всички органи и системи на плода, и е най-висок рискът от възникване на дефекти. Бих Ви посъветвала да обсъдите с лекуващия Ви лекар евентуално отлагане на терапията за след 12 г.с.(не пишете в коя сте). Може да обсъдите също прилагането на средства от народната медицина - компреси с отвара от смрадлика, която има силно подсушаващо и антибактериално средство, или прилагане на тампон, напоен с разредена 1:1 с вода 30%-на клеева тинктура за около 15-20 минути на всеки 4 часа за 2-3 дни.
По отношение на кърмачето не би трябвало да има проблем, стига да е здраво, в случая по-скоро е важен ефекта върху бъдещото бебе.
Поздрави и пишете, ако имате допълнителни въпроси.
Марияна[/qu
Благодаря много! Прекъснах употребата им на 3ят ден понеже се появи кървене/някаква подранила менструация???/-незнам дали е под влияние на лекарството...
vihrusha
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 12:35

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот M.Eneva,MPharm » 04 Окт 2011, 10:09

Здравейте,
Съветвам Ви да се обърнете максимално скоро към наблюдаващия Ви акушер-гинеколог. При бременност няма как да говорим за менструация, това е кървене, което лекарят Ви трябва да проследи.
Поздрави и пишете, ако имате въпроси,
Марияна
Съветите, които се предоставят във форума са единствено с информативна цел. За конкретен медицински съвет, диагноза или определяне на лечение, се консултирайте с лекар или магистър-фармацевт.
Аватар
M.Eneva,MPharm
 
Мнения: 15
Регистриран на: 28 Сеп 2011, 10:33

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот iana_petrova » 17 Ное 2011, 12:21

Здравейте, не знам дали точно тук трябва да пиша. Извинете, ако бъркам.

И така бебето ми прави края на месеца 11м. Роди се секцио, 10 дни след термина - 3750гр. , 53 см.
Първите 6м беше само на кърма, а сега от тази седмица е и на детска кухня. Суче средно по 5-6 пъти на денонощие.

Към 7-ми месец й излязоха огромни сухи,лющещи се петна по корема и гърдите. Аз реших, че може да е АД и я заведох на дерматолог. Той обаче изключи това заболяне и каза,че се касае с недобро омазнаване на кожата ( себореен дерматит, който с времето се израства). Не знам дали го обяснявам достатъчно компетентно :)
Въпреки ,че аз бях против използването на кортикостероид, петната се разпространиха супер много и се наложи мазане с Адвантан ,а през другото време овлажняване на кожата с URIAGE xemose cerat ( с този крем я мажа и до ден днешен) . Тези неща ги изписа дерматолога и след няколко дена петната минаха. И до тук добре...

Днес бяхме на обичайната консултация и сподех на педито ,че бебата на бебата са и излезли големи,твърди пъпки - на едното бедро, около глезените, на вратлето , по 1-2 на ръчичките, бузите и ушите. Според педито е алергия към белтъка, каза да огранича - рибата, боб, леща, кис. мляко, сирене, яйцата; да й давам една седмица -Кларитин. И питам се сега това алергия към кравия белтък ли е или не. За изследвания била много малка. Макар ,че пъпките са от преди да започнем детската кухня, сега ще трябва да спрем да я вземаме,защото тя включва много от изброените храни. Пред голяма чуденка съм, какво трява да й давам, трябва ли и аз да избягвам някакви храни. Изобщо как мога да разбера дали наистина е такава алергия, не знам как да процедирам и дали да й давам този Кларитин. :((

Поздрави,
Яна
iana_petrova
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Ное 2011, 11:28

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот M.Eneva,MPharm » 22 Ное 2011, 12:09

iana_petrova написа:Здравейте, не знам дали точно тук трябва да пиша. Извинете, ако бъркам.

И така бебето ми прави края на месеца 11м. Роди се секцио, 10 дни след термина - 3750гр. , 53 см.
Първите 6м беше само на кърма, а сега от тази седмица е и на детска кухня. Суче средно по 5-6 пъти на денонощие.

Към 7-ми месец й излязоха огромни сухи,лющещи се петна по корема и гърдите. Аз реших, че може да е АД и я заведох на дерматолог. Той обаче изключи това заболяне и каза,че се касае с недобро омазнаване на кожата ( себореен дерматит, който с времето се израства). Не знам дали го обяснявам достатъчно компетентно :)
Въпреки ,че аз бях против използването на кортикостероид, петната се разпространиха супер много и се наложи мазане с Адвантан ,а през другото време овлажняване на кожата с URIAGE xemose cerat ( с този крем я мажа и до ден днешен) . Тези неща ги изписа дерматолога и след няколко дена петната минаха. И до тук добре...

Днес бяхме на обичайната консултация и сподех на педито ,че бебата на бебата са и излезли големи,твърди пъпки - на едното бедро, около глезените, на вратлето , по 1-2 на ръчичките, бузите и ушите. Според педито е алергия към белтъка, каза да огранича - рибата, боб, леща, кис. мляко, сирене, яйцата; да й давам една седмица -Кларитин. И питам се сега това алергия към кравия белтък ли е или не. За изследвания била много малка. Макар ,че пъпките са от преди да започнем детската кухня, сега ще трябва да спрем да я вземаме,защото тя включва много от изброените храни. Пред голяма чуденка съм, какво трява да й давам, трябва ли и аз да избягвам някакви храни. Изобщо как мога да разбера дали наистина е такава алергия, не знам как да процедирам и дали да й давам този Кларитин. :((

Поздрави,
Яна

Здравейте Яна,

Съжалявам за проблемите, които имате с детенцето. За жалост, поради комплекс от причини, в последните години изключително много се е увеличил броя на алергиите при децата.
При Вашето дете не би могло да се определи наистина дали става дума за алергична реакция или за изява на някаква непоносимост, защото е твърде малко и тестовете не биха били с достатъчно ниво на достоверност.
Лекарят Ви е посъветвал много разумно да спрете детската кухня, тъй като, за да бъдем честни, тя не е подходяща в общия случай за деца преди 2 години. Все още не е приет официален стандарт за хранене на деца от 0 до 3 години и това води до своите последствия-в кухните се готви с пълноценно прясно мляко, застройки с яйца, с повече захар и т.н.-все неща, които не би трябвало да присъстват в менюто на дете преди годинка.(изключвам твърдо-сварения жълтък, говорейки за яйца).
Не е в правата ми да коментирам назначеното от лекаря Ви лечение, но мога да Ви посъветвам за диетичния режим на кърмачето Ви:
1. Изключете поне за месец всички млечени продукти, вкл. краве масло. Всичко освен кърмата. Ако е възможно оставете детето да суче колкото иска, така няма да се усеща липсата на изключените храни.
2. Поне за месец изключете от менюто на детето и яйчения белтък и рибата, ако давате. Може да продължите даването на твърдосварен жълтък по начина, по който се го обсъдили с педиатъра.
3. Избягвайте телешкото месо, предлагайте на детето заешко, агнешко и евентуално пилешко, ако имате възможност да намирате домашно, тъй като продаваните в търг. мрежа са "богати" на антибиотици и хормони.
4. По време на тази пауза давайте всеки ден пробиотик - Биогая (2*5капки), Линекс бейби (по едно прахче дневно) или каквото е по джоба Ви и е подходящо за възрастта преди годинка. Пробиотиците ще помогнат на храносмилателната система на детето да се възстанови. Ако имате възможност добавяте към храната на бебето Ви ленено масло, по една суп.л. дневно. Лененото масло е източник на незаменими мастни киселини, които пък помагат на тялото да овладява алергичните реакции и клетките да се възстановяват по-бързо.
5. След като изтече този месец започнете много бавно (започвате с количество колкото една най-малките чаени лъжички дневно и увеличавате всеки ден с по още една, докато достигнете количеството за деня) да връщате в менюто на детето млечните продукти и следете за проява от страна на бебето. Започнете с краве масло, след това кисело мляко и сирене, извара и най-накрая прясно мляко.
6. За да изключите риска кожните прояви да са причинени от реакция към прах за пране, опитайте да перете дрешките на детето само със сапун, без прахове за пране или омекотители. Много често в "детските"или "сензитив" прахове за пране има същите алергизиращи съставки, както и ензими, като в обикновените. Къпете детето с хладка вода, с масло за баня или много нежен сапун, без аромати и оцветители. Не е нужно всяка вечер да измивате цялото тяло, достатъчно е да измиете добре ръцете, крачетата и гениталиите, другата част от тялото облейте с чиста вода.
7. Гушкайте се повече, споделяйте с детето си всички нови изживявания и мислете позитвно. Това винаги помага :)
Желая Ви много здраве и усмивки, и оставам на разположение, ако имате въпроси,
Поздрави,
Марияна
Съветите, които се предоставят във форума са единствено с информативна цел. За конкретен медицински съвет, диагноза или определяне на лечение, се консултирайте с лекар или магистър-фармацевт.
Аватар
M.Eneva,MPharm
 
Мнения: 15
Регистриран на: 28 Сеп 2011, 10:33

Re: Лекарствени средства, хранителни добавки и кърмене

Мнениеот iana_petrova » 24 Ное 2011, 13:33

Благодаря за изчерпателният отговор :)

От една седмица спазваме хранителният режим - без яйца,мляко,сирене, леща, риба, а днес й дадох четвърт жълтък.
освен това пие биогая вече 2-ри ден.
Пъпчиците, за които споменах в предишният пост вече започват да изчезват и не са така изявени.

Бих искала да ви попитам имате ли някакви наблюдения към някоя по-специална измиваща козметика , както и за ленено масло. Аз преди време пиех едно, което купувах от една билкова аптека, но не знам дали е подходящо за бебета или няма значение...

Благодаря отново,
Яна
iana_petrova
 
Мнения: 3
Регистриран на: 17 Ное 2011, 11:28

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта