Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот darito18 » 30 Окт 2011, 01:39

Здравейте, Д-р Шиваров!
Обръщам се към Вас за съвет!
Проблема ми се задълбочи преди 2 години, а иначе ми се е случвало и като малка да се появява.
След дълго ходене на различни лекари- специалисти окончателната ми диагноза е вазомоторен ринит.
Но проблема ми е, че явно вече е много задълбочен и схемите с кортикостероиди, които ми бяха изписали не ми помагат!
Постоянно имам задна хрема и храчки на гърлото, които не мога да отхрача. Разбрах, че вазомоторния ринит може да бъде предизвикан от абсолютно всичко- поне така ми обясни последната лекарка, при която ходих. Вечер е най- зле като си легна-тъкмо се унасям и изведнъж усещам, че носа ми е запушен и не мога да дишам, в повечето случай веднага след като стана се оправя, но не винаги.
А проблем при мен е, че като малките деца не мога да дишам през устата, колкото и да ми е запушен носа. В случаите, когато се запуши много пак казвам, че се случва рядко- за разлика от преди, единственото което ми помага е кузихрам или ксилометазолин.
Понякога се събуждам към 5-6 часа сутрин и не мога да си поема въздух, в случая започвам да се паникьосвам и нещата стават още по- зле. Естествено се мъча да се овладея, тъй като разбирам, че вече проблема се станал и психически донякъде. А и лекарите преди не ми обръщаха внимание казваха, че всичко е на нервна почва и ме изкарваха луда, защото ги мързеше да ми пуснат изследвания за уточняване на диагнозата.
Та искам да знам този ринит лекува ли се? Никой досега не ми изписа нещо, което да ми помогне. Понякога се притеснявам като се събудя вечер без капка въздух. Като впръскам капки идо10-15 мин. всичко вече ми се е изчистило от носа и минава. Благодаря!
darito18
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Окт 2011, 01:04

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 30 Окт 2011, 11:17

darito18 написа:Здравейте, Д-р Шиваров!
Обръщам се към Вас за съвет!
Проблема ми се задълбочи преди 2 години, а иначе ми се е случвало и като малка да се появява.
След дълго ходене на различни лекари- специалисти окончателната ми диагноза е вазомоторен ринит.
Но проблема ми е, че явно вече е много задълбочен и схемите с кортикостероиди, които ми бяха изписали не ми помагат!
Постоянно имам задна хрема и храчки на гърлото, които не мога да отхрача. Разбрах, че вазомоторния ринит може да бъде предизвикан от абсолютно всичко- поне така ми обясни последната лекарка, при която ходих. Вечер е най- зле като си легна-тъкмо се унасям и изведнъж усещам, че носа ми е запушен и не мога да дишам, в повечето случай веднага след като стана се оправя, но не винаги.
А проблем при мен е, че като малките деца не мога да дишам през устата, колкото и да ми е запушен носа. В случаите, когато се запуши много пак казвам, че се случва рядко- за разлика от преди, единственото което ми помага е кузихрам или ксилометазолин.
Понякога се събуждам към 5-6 часа сутрин и не мога да си поема въздух, в случая започвам да се паникьосвам и нещата стават още по- зле. Естествено се мъча да се овладея, тъй като разбирам, че вече проблема се станал и психически донякъде. А и лекарите преди не ми обръщаха внимание казваха, че всичко е на нервна почва и ме изкарваха луда, защото ги мързеше да ми пуснат изследвания за уточняване на диагнозата.
Та искам да знам този ринит лекува ли се? Никой досега не ми изписа нещо, което да ми помогне. Понякога се притеснявам като се събудя вечер без капка въздух. Като впръскам капки идо10-15 мин. всичко вече ми се е изчистило от носа и минава. Благодаря!


Понятието вазомоторен ринит е остаряло ,но все още се използва ,но ако трябва да сме екзактни съвременната диагноза е неврорефлекторен ринит.Симптомите са както при алергичния ринит-оток и повищена секреция от носа.Разликата е в начина на опосредстване -при алергичния ринит чрез биохимичен медиатор-хистамин,а при вазомоторния по неврорефлекторен път под действие на различни влияния-промяна на температурата,влажност,светлина,алкохол,прах,пушек,механични дразнители,медикаменти и др.Но при вас има още един момент-дълготрайното използване на капки съдържащи имидазолини/ксилометазолин/ води до допълнително отпускане на носните конхи и зависимост към капките.След като сте използвали кортикостероиди без резултат ,лечението е оперативно-радиохирургия на конхите.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот darito18 » 31 Окт 2011, 19:39

Здравейте отново! Имаше период преди, когато наистина честичко ползвах капки, не не съм наблягала на ксилометазолина, защото бях бременна и ограничена в използването му. И последната година почти не ползва вече капки, само в краен случай, когато се случи да не мога да дишам, общо взето получавам нещо като пристъп. За последните 2 месеца само 2 пъти съм си впръсквала. Само един път ползвах кортикостероиди- и това беше назонекс. Не ми помогна. Не може ли по някакъв начин да се излекува с нещо, така че да не се стига до операция?
darito18
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Окт 2011, 01:04

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 01 Ное 2011, 10:58

darito18 написа:Здравейте отново! Имаше период преди, когато наистина честичко ползвах капки, не не съм наблягала на ксилометазолина, защото бях бременна и ограничена в използването му. И последната година почти не ползва вече капки, само в краен случай, когато се случи да не мога да дишам, общо взето получавам нещо като пристъп. За последните 2 месеца само 2 пъти съм си впръсквала. Само един път ползвах кортикостероиди- и това беше назонекс. Не ми помогна. Не може ли по някакъв начин да се излекува с нещо, така че да не се стига до операция?


При положение ,че диагнозата е неврорефлекторен ринит-лечението е оперативно,но може да се пробва медикаментозна терапия,включваща кортикостероид по схема за 15 дни пер ос/Дехидрокортизон,Медрол/ съчетано с назален кортикостероид/Авамис/.При липса на достатъчен ефект или краткотраен ефект ,единственото решение е радиохирургия.Поздрави.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 01 Ное 2011, 15:34

spa написа:Здравейте Д-р Шиваров
Направиха ми радиочестотна термотерапия на долните носни конхи преди месец.Сега трябва да пръскам 3 месеца с Авамис.Диагнозата ми е хипертрофичен ринит.Също и имам изкривена носна преграда.Въпроса ми е ,за колко време се усеща ефекта от процедурата.Вече мина месец и едва сега започнаха да намаляват секретите,и удачно ли е да се правят редовно промивки с физиологичен разтвор от морска вода и как да поддържам лигавицата влажна.Пробвах с Гелоситин но не намирам ефект от него.


От 30-45 дни е нормално да има секреция от конхите.За овлажняване може да се използва Тантум назал протект с хиалуронова киселина,която има овлажняващ ефект.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот spa » 02 Ное 2011, 14:24

Благодаря Ви.Забравих да пиша че пръскам и с Тантум протект спрей.Просто искам да знам дали е добре да промивам носа с физиологичен разтвор от морска вода.Правя го вече месец, за да изкарвам секретите.Просто ме притеснява,че излизат все още, и носа не се е поотпушил напълно.От двете страни на носа, отвътре на горенето с радиочестотна термотерапия има още бели отпечатъци.Вече мина месец , ами казаха 3-4 седмици до пълното въстановяване.
Тази терапия е нова при нас и никой не казва какви са резултатите,дали е трайна или с временен ефект.
spa
 
Мнения: 12
Регистриран на: 29 Окт 2011, 21:55

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 02 Ное 2011, 18:49

spa написа:Благодаря Ви.Забравих да пиша че пръскам и с Тантум протект спрей.Просто искам да знам дали е добре да промивам носа с физиологичен разтвор от морска вода.Правя го вече месец, за да изкарвам секретите.Просто ме притеснява,че излизат все още, и носа не се е поотпушил напълно.От двете страни на носа, отвътре на горенето с радиочестотна термотерапия има още бели отпечатъци.Вече мина месец , ами казаха 3-4 седмици до пълното въстановяване.
Тази терапия е нова при нас и никой не казва какви са резултатите,дали е трайна или с временен ефект.


Нашият опит с радиохирургията е от 5-6 год.Дотук резултатите са добри.Не знам точно с какъв апарат е работено,може би и това има значение.Ако носа не е с нормална проходимост може да има и допълнителни причини-примерно изкривяване на носна преграда.Но няма как да ви отговоря без да ви видя.Иначе промиването с разтвори като физиологичния серум не би ви навредило.Поздрави.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот spa » 02 Ное 2011, 23:17

След процедурата през деня имам добра проходимост ,а като легна задруднено дишане.Не знам как е при изкривена преграда дишането, дали постоянно е затруднено или е проходимо отвреме навреме.Правиха ми иследване на дишането с апарат и доктора каза че е добре и не съм за операция ,а с тази процедура ще се оправя.Апарата мисля че добър относно цената на процедурата.От около 20 г.слагам капки като почнем от нафазолин та до ксилометазолин и не знам причината.Правих тестове за алергия които показаха положително към влага и мухъл коята не знам дали има вкъщи и на работа .Сега съм на 3-ти ден пръскане сутрин и вечер с Авамис .Просто ме притеснява факта че направих въпросната радиочестотна термотерапия на 01.10 и ефекта е много малък и при положение че на 14.08 ми гориха носа и със сребърен нитрат.
С поздрави.
spa
 
Мнения: 12
Регистриран на: 29 Окт 2011, 21:55

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 02 Ное 2011, 23:47

spa написа:След процедурата през деня имам добра проходимост ,а като легна задруднено дишане.Не знам как е при изкривена преграда дишането, дали постоянно е затруднено или е проходимо отвреме навреме.Правиха ми иследване на дишането с апарат и доктора каза че е добре и не съм за операция ,а с тази процедура ще се оправя.Апарата мисля че добър относно цената на процедурата.От около 20 г.слагам капки като почнем от нафазолин та до ксилометазолин и не знам причината.Правих тестове за алергия които показаха положително към влага и мухъл коята не знам дали има вкъщи и на работа .Сега съм на 3-ти ден пръскане сутрин и вечер с Авамис .Просто ме притеснява факта че направих въпросната радиочестотна термотерапия на 01.10 и ефекта е много малък и при положение че на 14.08 ми гориха носа и със сребърен нитрат.
С поздрави.

Съжалявам ,но наистина не бих могъл да прецизирам причините без да ви прегледам.Поздрави.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот spa » 03 Ное 2011, 11:26

Разбира се че трябва преглед,но въпроса ми е с въстановяването след радиочестотната термотерапия, при една повторна интервенция.
spa
 
Мнения: 12
Регистриран на: 29 Окт 2011, 21:55

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта