Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 03 Ное 2011, 13:57

spa написа:Разбира се че трябва преглед,но въпроса ми е с въстановяването след радиочестотната термотерапия, при една повторна интервенция.


Досега не ми се е налагало да правя повторно радиохирургия,но и да се наложи възстановяването не би имало съществена разлика от първия път.Това е и мнението на колегите от Западна Европа,чийто опит е доста по-голям.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот spa » 03 Ное 2011, 19:54

А самата процедура как я извършвате,четох по горе че предпочитате с обща анастезия.И това радиохирургия , радиочестотна термотерапия ,електрокоугалация ,електрокаутеризация едно и съща терапия ли е.
spa
 
Мнения: 12
Регистриран на: 29 Окт 2011, 21:55

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 04 Ное 2011, 13:22

spa написа:А самата процедура как я извършвате,четох по горе че предпочитате с обща анастезия.И това радиохирургия , радиочестотна термотерапия ,електрокоугалация ,електрокаутеризация едно и съща терапия ли е.


Радиохирургия,високочестотна термотерапия и RFITT са едно и също нещо.Електрокоагулация и електрокаутеризация са друг вид терапия.Обикновено радиохирургията я извършвам с обща анестезия,освен ако пациента няма изрично друго желание.Тя трае около 15-20 мин.Но много често има и изкривявания на носна преграда и тогава операцията продължава около час.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот spa » 04 Ное 2011, 15:14

Понеже терапията която ми правиха и информацията която намирам в интернет за електрокоуголация са сходни.
spa
 
Мнения: 12
Регистриран на: 29 Окт 2011, 21:55

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 04 Ное 2011, 16:36

[quote="spa"]Понеже терапията която ми правиха и информацията която намирам в интернет за електрокоуголация са сходни.

Разликите при електрокоагулацията/електрокаутеризацията/ и радиохирургията са следните:
При електрогоагулацията се използва термичния ефект на ел.ток и се работи по повърхността на конхата ,но това води и до увреждане на жлезите и ресничестият епител на конхата ,което вече може да наруши и самата функция,а именно овлажняване и самоочистване/запазва се само затоплянето/.
При радиохирургията се използва дозирания термичен ефект на високочестотните вълни,но се влиза субмукозно /вътре в самата конха /и се създава тунел на асептична некроза,съответно фиброза и не се уврежда епитела и жлезите и се запазват всички функции-затопляне,овлажняване и самоочистване.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот spa » 05 Ное 2011, 19:05

Да, точно така каза и доктора с за апарата с който проведе процедурата .Притеснява ме факта че отвътре има бяло по стените на горенето, а вече минаха 35 дни.Това може би е тъканта която е умъртвена и трябва да падне.
За съжаление съм от далеч от Варна ,но за радост имам роднини и съм сигурен че ще ви посетя за един обстоен преглед .
Поздрави
spa
 
Мнения: 12
Регистриран на: 29 Окт 2011, 21:55

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот teddynm » 05 Ное 2011, 21:04

Здравейте д-р Шиваров!
Имам следното питане:Декември 2007 ми направиха трепанация на ляв максиларен синус за премахване на киста,възстановявих се чудесно и засега да чукна на дърво нямам никакви оплаквания с изключение на едно изтръпване на зъбите на лявата страна на горното чене(откъдето е направен разреза).Към момента има ли някакъв друг новопрактикуващ се метод,по-малко инвазивен за премахване на тези кисти в максиларните синуси?И трябва ли да спазвам някаква превенция за предотвратяване на повторна поява(ако мога така да се изразя),останала съм с убеждението,че ми е изрязана част от костта на синуса и имам на негово място нещо изкуствено,понеже доктора ме предупреди да избягвам силни напъни и когато кашлям или кихам да си слагам ръката на синуса като вид поддръжка......
Когато водата ти стигне до устата-горе главата!!!
Аватар
teddynm
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Ное 2011, 19:54
Местоположение: Пловдив,Карлово

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 06 Ное 2011, 11:58

[quote="teddynm"]Здравейте д-р Шиваров!
Имам следното питане:Декември 2007 ми направиха трепанация на ляв максиларен синус за премахване на киста,възстановявих се чудесно и засега да чукна на дърво нямам никакви оплаквания с изключение на едно изтръпване на зъбите на лявата страна на горното чене(откъдето е направен разреза).Към момента има ли някакъв друг новопрактикуващ се метод,по-малко инвазивен за премахване на тези кисти в максиларните синуси?И трябва ли да спазвам някаква превенция за предотвратяване на повторна поява(ако мога така да се изразя),останала съм с убеждението,че ми е изрязана част от костта на синуса и имам на негово място нещо изкуствено,понеже доктора ме предупреди да избягвам силни напъни и когато кашлям или кихам да си слагам ръката на синуса като вид поддръжка......

Операцията ,която ви е направена ,по вашето описание най-вероятно е класическата операция по Калдвел-Люк.Тя позволява един щирок достъп до синуса и добро почистване от кисти,полипи и т.н.Целта е да се санира синуса и да се създаде широка комуникация към носната кухина за по добра вентилация и дренаж.Другата възможност е ендоскопския вариант на интервенция на синуса ,която е по щадяща,но в крайна сметка зависи от показанията/зависи каква ни е целта/.И двете операции имат своите предимства .Не се поставят изкуствени материали при нито една от този тип интервенции.Кистите са често срещани ,често са с генетични причини.Не се налага превенция.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот teddynm » 06 Ное 2011, 12:12

Да,точно така по Калдвел -Люк,действително кистата ми беше придобила огромен размер и беше започнала да излиза от едната ноздра.. преди това ми я източваха с пункции,но тя продължаваше да се пълни с часове и доктора ми реши проблема с трепанация 8-)

Благодаря ви за отговора :!:
Когато водата ти стигне до устата-горе главата!!!
Аватар
teddynm
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Ное 2011, 19:54
Местоположение: Пловдив,Карлово

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот spa » 13 Ное 2011, 19:37

Д-р Шиваров,колко време е нужно за да се усети ефекта от Авамис.
spa
 
Мнения: 12
Регистриран на: 29 Окт 2011, 21:55

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron