Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 12 Май 2014, 18:07

mom4ence написа:Здравейте,
Тая година ми минаха много болести през главата - пневмнония , 2 грипа и сега гнойна ангина

Всичко започна с обилно течене и хрема , болки в челото и главата.Почнах с биопарокс , на третия ден болка в гърлото и до 37.1 темп.Минах на инжекции Гентамицин и Аугментин на хапчета , защото имах 2 тапи на дясна и лява сливица.
Всичките неща от JP предписани.

Днес 5-ти ден на антибиотик и налепите са още там , не стоят като точки а по скоро на ивици-като на стрептоковов фарингит
Не ме боли гърло , нямам температура ,нямам подути лимфи, гласът ми е леко носов , носът ми е леко отпушен/запушен.

УНГ ми изписа още един антибиотик след Аугментина - Амоксиклав за 7 дена.

Ако не се оправило , ще вадим сливиците....за два налепа ще ми вади сливиците ?

Какво да правя ?

Здравейте!За оперативно лечение на сливици има определени показания,които съм коментирал в предишни постове.Поздрави.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 12 Май 2014, 18:09

lang написа:Здравейте, на 23г. от година след вадене на мъдрец започна да ме боли гърлото и около месец смучих хексоралетен, но не ми мина и погледнах да не би да имам налепи и видях,че езика ми изглеждаше странно в основата с надигнатости и една от които доста по изпъкнала от другите. Отидох на УНГ каза ми папилии се жабурих с Тантум Верде не ми мина изписа ми Азакс,пак не мина, а на езика ми тези неща станаха повече, после и острани възпалиха папилите, стана бял налеп на езика. Ходих още на 2 3 УНГ казаха ми хроничен фарингит и да си махна 2 ретинирани мъдреца, защотото можело да е от тях. Махнах ги с 2 операции... освен че езика ми не минава, гурлото продължава да ме боли , по сливиците ми постоянно има гнойни точенца, които махам и имат неприятна миризма, но според УНГ всичко е нормално... до преди 1 година нямах никакви пеоблеми ...изписват ми всякакви неща за смукани и антибиотици... освен гърлен секрет, на който имах стрептококи,нищо друго не ми е правен- за които пих пак антибиотик пак- никакви изследвания не са ми правили... Забравих да добавя,че започнах да отделям доста слюнка.. направо ми се пълни устата, и ми се разранява езика на розови петна, които минават и след 1 2 седмици пак се появяват, както и че от време на време имам следи от прехапване по бузите. Тези неща до сега не са ми се случвали, нямала съм такива проблеми вече не знам какво да правя.. почвам да си мисля глупости... Не се чусвтам добре, а личната и УНГ ми казват нищо ти няма, но изпии това - онова.. само хапчета пия, а ефект няма. Моля дайте ми съвет за лекар във Варна и какви изследвания ще е добре да си направя.

Здравейте!Ако е възможно елате да ви прегледам.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 12 Май 2014, 18:12

kali12 написа:Здравейте,
Дъщеря ми е на 3.5 години. Проблема ни е трета сливица. Не боледува често, но много хърка и диша през устата. Колебаем се дали да я махаме и ако да, кой е най-добрият начин за това. Благодаря

Здравейте !Постоянно затрудненото носно дишане е показание за оперативно лечение на фарингеална тонзила,разбира се ако тя е причина за това.Най-ниско рискова е традиционната аденоидектомия.Поздрави.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 12 Май 2014, 18:15

US__ написа:Здравейте. Периодично вляво от гръкляна ми изпъква някакво сухожилие или не знам точно сухожилие ли е, но на пипане сякаш да. Когато стане така, това сухожилие ме боли при преглъщане, дъвчене, смеене и всякакво движение на езика. Случва ми се вече за 4ти път, за по 1 ден, а на следващия все едно нищо не е било и не мога да преценя какво го провокира. От известно време имам и леко увеличени, но неболезнени лимфни възли не врата и шията. Време ли е да се притесня?
Благодаря Ви!

Здравейте!Възможно е да са симптоми на ларингит,причините за който са безкрайно много .Добре е да ви види специалист.Поздрави.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 12 Май 2014, 18:19

Васил Милков написа:Здравейте доктор Шиваров. Преди пет дни се събудих с ужасна болка в гърлото при преглъщане,а преди това нямах никакви симптоми.Отидох на лекар и ми изписаха БИОПАРОКС. Беше ми преписано по две впръсквания три пъти дневно. Не усещах никакво подобрение, даже се влоших и да се храня и да пия вода стана почти невъзможно.На другия ден отидох пак на лекар и ми казаха да изчакам като продължавам да си впръсквам в гърлото,изписаха хапчета за смукане НЕО АНГИН три пъти по 1 хапче дневно и ми казаха да се гаргаря с ТЕТРА.Едновременно с това имах много носни секрети като освен секрети при издухване на носа имах и кръв.Гърлото ми се влоши още повече най-вече това което виси в края на небцето (мисля че се нарича мъжец ). Гъргорих се с тетра и веднъж с лайка но езика ми се напука леко стана някакси мек така че като го докосна леко със зъба си се отбелязваше. А мъжеца ми стана изключително тъмно червен и подут. На другия ден болката в мъжеца беше по-малка езика ми вече не беше напукан , но започнаха да се появяват някакви малки пъпчици по него. Сложих им малко паста за зъби и те започнаха да горят, но не се махнаха. днес е петия ден като от началото имам температура варираща от 37,4 до 37,9 като не се сваля дори като пия парацетамол . Днес пак бях на лекар и ми изписаха Калцид СР 500 мг по една таблетка на ден. На 15 години съм. Гърлото ми вече почти мина , но пъпчиците на езика ми станаха по-големи и повече най-вече в началото на езика. Болезнени са . Езикът ми се наду и стана доста червен.На какво се дължи появата на тези малки пъпчици и как се лекуват.

Здравейте!Тези малки "пъпчици" в основата на езика най-вероятно са вкусови луковици
/рецептори/,но нямя как да ви дам съвет без да съм ви прегледал.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 12 Май 2014, 18:22

ivan hadjiev написа:Здравейте ,
на 25 г. съм ,наскоро ми бе открита хипертрофия на носната лигавица и девиация на носната преграда.След толкова години душене най- накрая някой да ми постави диагноза.Изследвания на бял дроб ,обем на дишане , тестване за алергия стандартен (дом,прах , Пух и пера , тревен полен , дървесни ) отрицателни.

Оплакванията ми са затруднено дишане ,носът ми е често е запушен ,лявата ми страна по рядко работи.Имам често главоболие ,замаяност и секрет който не намалява.Устата би трябвало да подпомага след ,като носът е запушен ,но при мен не е така.Често и през нея не си поемам добре въздух .
Изпитвам недостиг на въздух ,секрет който не тече от носа ,а отива в гърлото ,постоянна сухота в гърлото ,дразни ме топлия въздух ,често спя на отворен прозорец , а спането си е доста трудно.
Никакви капки или хапчета не помагат .

Оперираха ме на 20 февруари 2014 г. ми направиха изправяне на носната преграда (намаляха болките в главата) ефекта беше за 14 -15 дена и след това пак се влоших.

На 24 април 2014 г. ми направиха Електрокоагулация на носната лигавица ,защото носът ми беше постоянно запушен и не мога да изчакам до есента.
Пия в момента и от Февруари месец Ксизал и Пръскам Авамист , в момента използвам само ксизал.Секрета не намалява ,носът ми е запушен и дишането ми е затруднено.
Имам и Ларингит .Въпросът ми е след , колко дни или месеци ще има ефект.Защото съм си правил редица изследвания и абсолютно нищо не ми откриха. И каква е причината за да не мога да дишам с устата.

Здравейте!Мисля ,че отговорите на тези въпроси трябва да ви даде лекуващият ви лекар/оператор/Поздрави!
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 12 Май 2014, 18:25

Mvasileva написа:Д-р Шиваров, дъжеря ми е на 3 год. От направено изследване на носен секрет беше изолирана M.catarrhalis След проведен курс на лечение с антибиотик и повторно изследване на носен секрет резултатите са: растеж на коагулазанегативен стафилокок. Междувременно нямаме оплаквания от рода на сополи, но при дишане се чува "хъркане" от носа. Според педиатърката няма място за притеснение и това се дължало на многото антибиотик който сме изпили напоследък. За целта ни предписа хомеопатичен курс на лечение от порядъка на 3 до 6 месеца, през който период нещата щели да отшумят.
Алерголожката ни пък твърдо не е съгласна с това становище. Според нея има място за притеснение и хомеопатичното лечение няма да даде резултат и трябва серозно да се заемем с лекуването на стафилокока.
Не знам в случая на кого да вярвам - наистина ли е належащо да "тъпча" детето отново с антибиотици или трябва да му дам възможнсто да се възстанови и да видим на къде ще тръгнат нещата.
Предварително Ви благодаря за мнението.

Здравейте!За стафилокока съм писал в предишни постове.Поздрави.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 12 Май 2014, 18:32

ЕВасилева написа:Здравейте, д-р Шиваров!
Синът ми е на 3г. и от ноември е с упорити сополи. След изследване на носен секрет се установи мораксела, с която се справихме, но остана секрет и затруднено дишане през носа. При сън вдишва през носа, а издиша през устата, сякаш нещо му пречи да издиша. През деня диша само през устата. Не е вдигал температура, нямал е ангини, отити и др. такива, но ни посъветваха да махнем третата сливица. Според УНГ специалиста има физиологично големи сливици и това пречи на нормалното дишане. Какво е мнението ви относно радиохирургията в нашия случай? В момента детето е на лимфомиозот, цинабсин и тонзилотрен, но секрета от носа не се повлиява от капки, вкл. и с антибиотик.

Здравейте!Показанията за оперативно лечение на фарингеална тонзила съм ги коментирал в предишни постове,но ще ги напиша още веднъж:
1.Чести аденоидити/възпаления на" третата" сливица/повече от 5-6 пъти годишно
2.Затруднено носно дишане/спят с отворена устаІ
3.Намаление на слуха и/или чести отити
Радиохирургията се прилага за свиване на небни тонзили,при нужда от оперативно лечение на трета сливица се използва адиноидектомия/аденотомия/Поздрави!
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 12 Май 2014, 18:44

Рошо написа:Здравейте, д-р Шиваров,
От няколко години всеки ден и почти непрекъснато по гърлото ми се стича секрет от носа. Непрестанно преглъщам тази слуз. Постоянно имам усещане за нещо, заседнало между носа и гърлото, което трябва, но не мога да изкашлям. Когато секрецията се усили започвам да чувствам известна тежест в дробовете и мога да си поемам по-малко въздух от обикновено. Предполагам, че това се случва, защото секретът се събира в дробовете.

Всяка сутрин след ставане имам нужда от поне 2 часа, докато изкашлям и прочистя гърлото си достатъчно добре, за да мога да дишам и говоря относително нормално.

Това откашляне се случва много трудно, когато спра да приемам Геломиртол форте – при почивка между опаковките. Дори когато го ползвам – секретът, който успявам да отделя от гърлото е много гъст, жълт и лепкав.

Няколкото Ваши колеги, които посещавах през годините, се обединиха около „хроничен заден ринит“. Проблемът с дишането щял да спре, след като „пресушим“ носа. Пресушавахме го с няколко опаковки Авамис и Назонекс. Без осезаем успех от кортикостероидите.

Правени са ми тест за алергии и изследване на носен и гърлен секрет. Отрицателни. Антихистаминовите таблетки за потискане на евентуални скрити алергии също не подобриха картината. Правена ми е и рентгенова снимка: нямам синузит, въпреки че често ме болят синусите.

Разредих употребата на Назонекс само до случаите, в които имам наистина силно синусно главоболие. Приемът на Геломиртол не мога да спра за повече от седмица, защото без него не мога да се изкашлям и секретът се натрупва.

Цялата драма се отразява и на гласа ми. Не го губя и не е дрезгав, но е някак… немощен. Имам чувството, че когато не съм се изкашлял – говоренето изисква повече усилия, а звукът като че ли не излиза от нормалната си дълбочина. Това усещане логично ли е? На какво се дължи?

В допълнение: имам леко изкривяване на носната преграда, което според личния ми лекар не е сериозно и нямало нужда от корекция. Факт е обаче, че няколко пъти на ден сам я придърпвам на другата страна. И когато се намести с изпукване – дишам по-леко за няколко часа. Понякога заспивам трудно, защото не мога да си отпуша носа.

Освен това – всяка сутрин, без изключение, след като се събудя челюстта ми изхрущява и се освобождава едно напрежение в нея. Това се случва още няколко пъти на ден. Лекари ми казаха, че се дължи или на възпаление на темпоромандибуларната става, или на пукнат хрущял, който се намества през няколко часа. Ако е ставата – има ли какво да се направи? Какво друго може да е? И възможно ли е да има връзка между това пукане на челюстта и непрекъснатото секретиране на носа?

Какво бихте ме посъветвали да направя от тук нататък? Ваши колеги ми казват да продължавам да пръскам Назонекс при нужда и да пия Геломиртол. Не било сериозно. Фактът, че не спирам да взимам медикаменти, за да дишам и говоря нормално за мен е достатъчно сериозен. Миртол ми се налага да приемам непрекъснато. Знам, че той няма странични ефекти и не води до пристрастяване, но така не решавам проблема.

Усещането за непрекъснат теч от носа към гърлото изчезва само когато пръскам агресивни ксилометазолинови деконгестанти от рода на Африн и Муконазал. Ползвам ги не по-често от веднъж на 10 дни, когато ми се налага да дишам и говоря чисто, защото привиквам и все по-рядко ми действат. Осъзнавам вредата от тях, но съм в омагьосан кръг.

Част от работата ми е да говоря и се чувствам изключително неуверен и потиснат, когато не мога да съм сигурен какъв точно звук ще се произведе от гърлото ми. Живея в София и рядко пътувам към Варна. Иначе бих ви посетил лично.

Предварително благодаря за търпението и отговора.

Здравейте!Вашият случай е доста интересен от диагностична гледна точка.Повишената секреция в обши линии би могла да се дължи на алергичен ринит/хрема/,независимо ,че тестовете са отрицателни това не изключва алергия/тестовете са към определен брой алергени т.е. не към всичко което ви заобикаля.../девиацията на септума ,ако е клинично значима също има отношение-ако е нарешена носната физиология и компенсирате през устата,това естествено ще доведе до изсушаване на фаринкс,ларинкс,трахея и бронхи и свързани с това проблеми.По отношение на ставата-няма връзка с горепосочените смптоми.Поздрави.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот pretty_lady » 15 Май 2014, 02:48

Здравейте. Появи ми се оток в долната част на лицето от дяснята страна преди 3 години. Първо се смяташе, че е фациалис. Но след снимка с ядрено-магнитен резонанс се установи, че е синузит. Беше ми назначено лечение чрез физиотерапия всяко лято и зима. Първоначално имаше облекчение. Но едва сега, на 3-тата година, физиотерапията и нагревките с морска сол спряха да помагат. Освен това от двете страни на синусите ми се появи оток. Миналият месец ми се направи рентгенова снимка и се установи: "Воалиране на етмоидалните клетки и десния максиларен синус. Уплътняване на дъната на максиларните синуси." с диагноза: "Остър максиларен синуит". Беше ми назначено лечение с: Pancef 400, Humex сироп за възрастни, Semax S, Sinupret forte и Humex Dry Spray, като паралелно с това ми беше взета натривка от носа, за да се разбере към кои антибиотици имам чувствителност. След приема на тези лекарства ми беше изписано още веднъж Pancef и Biozin (който приемам все още). А след цялото лечение ми бе казано да мажа синусите със мехлем. Въпросът ми към Вас е: Адекватно ли е лечението по Ваше мнение, защото дискомфортът от дясната страна наистина го няма, но отокът около синусите си е все още там. Нормално ли е все още да има оток? И бихте ли ми препоръчали лекарство против отока, който наистина ме тревожи. Освен това все още имам задържане на секрети. Усещам, че са локализирани около гърлото. Ако те не могат да бъдат изчистени чрез антибиотици, то какво Ви е мнението относно лечението с морски краставички? След като се посъветвах с лекар ми бе твърдо отказано прибягването до такова лечение, тъй като морските краставички предизвиквали алергии. Благодаря предварително за отговорите Ви!
pretty_lady
 
Мнения: 5
Регистриран на: 18 Яну 2014, 03:33

ПредишнаСледваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта