Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

В този фору можете да прочетете здравни съвети от лекари специалисти към потребители на форума, но не можете да задавате въпроси.

Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 29 Сеп 2011, 11:21

Здравейте, в тази рубрика можете да задавате вашите въпроси относно:

1.Остри и хронични заболявания на външно, средно и вътрешно ухо-симптоми, необходими изследвания за диагностичното им уточняване, както и препоръки за за възможното им консервативно или оперативно лечение.
2.Остри и хронични заболявания на нос и околоносни кухини/синуси/- симптоми, необходими изследвания за диагностичното им уточняване, както и препоръки за за възможното им консервативно или оперативно лечение.
3.Остри и хронични заболявания на ларинкс, фаринкс и шия- симптоми, необходими изследвания за диагностичното им уточняване, както и препоръки за за възможното им консервативно или оперативно лечение.
4.Използването на радиохирургия-лечение на хъркане, затруднено носно дишане, небни тонзили, езична сливица.
5.Естетична хирургия на нос и уши
6.Възможности за възстановяване на гласа при пациенти след тотална ларингектомия /гласова рехабилитация/и подобряване на функцията на белия дроб/белодробна рехабилитация/

Повече за мен и моята практика можете да научите от профила ми в Справочник Фрамар.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Бижу » 29 Сеп 2011, 12:59

Здравейте, Д-р Шиваров. Имам следния въпрос: синът ми е на 18 години, от около два месеца има проблем с носа. Лигавицата във видимата си част в ноздрите се издува доста и затруднява дишането му. Сутрин има и хрема, а през деня не толкова. Понякога му потича кръв от носа и издуването изчезва за някакво време, след което започва пак. Ходи при личният ни лекар и той му изписа Zodak. пие го от три дни, но няма никаква промяна. Аз съм с хроничен алергичен ринит и проблемите ми започнаха горе-долу на неговата възраст. Не съм сигурна обаче, че само от един преглед със стетоскоп може да се докаже, че това издуване е от алергия и да се назначи противоалергично лекарство. Бихте ли ми дали съвет и благодаря предварително.
Аватар
Бижу
 
Мнения: 13
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 12:51

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Лозанов » 29 Сеп 2011, 13:08

д-р Шиваров след ренгенова снимка ми потвърдиха,че имам недоразвит фронтален синус.При най-лека настинка болките в челния дял и изтръпване на дясната половина на главата са нетърпими и така повече от година.Изписаха ми АВАМИС назален спрей 27.5мкг.- 120 дози от който имам леко облекчение ,но се притеснявам,че това силно главоболие ще остане за цял живот и от развиване на синузит.Какво лечение може друго да се проведе и дали се стига до хирургичеки интервенций след време.Благодаря
Лозанов
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 12:47

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 29 Сеп 2011, 13:25

Бижу написа:Здравейте, Д-р Шиваров. Имам следния въпрос: синът ми е на 18 години, от около два месеца има проблем с носа. Лигавицата във видимата си част в ноздрите се издува доста и затруднява дишането му. Сутрин има и хрема, а през деня не толкова. Понякога му потича кръв от носа и издуването изчезва за някакво време, след което започва пак. Ходи при личният ни лекар и той му изписа Zodak. пие го от три дни, но няма никаква промяна. Аз съм с хроничен алергичен ринит и проблемите ми започнаха горе-долу на неговата възраст. Не съм сигурна обаче, че само от един преглед със стетоскоп може да се докаже, че това издуване е от алергия и да се назначи противоалергично лекарство. Бихте ли ми дали съвет и благодаря предварително.


Здравейте,това което забелязвате като "увеличена лигавица",най-вероятно са долните носни конхи.Най-вероятно се касае за алергичен ринит,чийто симптоми са увеличение на конхите и затруднено носно дишане и увеличена носна секреция.При огледа носните конхи биха имали и ливиден цвят.В подкрепа на диагнозата освен прегледа може да се направи ДКК-увеличение на еозинофилите и алергични тестове.Подходящо консервативно лечение :провеждане на специфична десенсибилизация с алергени от алерголог или неспецифична десенсибилизация с Дехидрокортизон таб.по схема в съчетание с назален кортикостероид-Авамис.При недостатъчен или краткотраен ефект може да се направи радиохирургия на носните конхи.Кървенето от носа най-вероятно е от разширени носни капиляри.Лечение:химична или електрокаутеризация.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 29 Сеп 2011, 13:44

Лозанов написа:д-р Шиваров след ренгенова снимка ми потвърдиха,че имам недоразвит фронтален синус.При най-лека настинка болките в челния дял и изтръпване на дясната половина на главата са нетърпими и така повече от година.Изписаха ми АВАМИС назален спрей 27.5мкг.- 120 дози от който имам леко облекчение ,но се притеснявам,че това силно главоболие ще остане за цял живот и от развиване на синузит.Какво лечение може друго да се проведе и дали се стига до хирургичеки интервенций след време.Благодаря


Много често челното главоболие е свързано с недобро носно дишане или по-тесни канали на синусите и съответно -лоша вентилация на синусите .Много възможно е да имате и изкривяване на носната преграда,което в съчетание с увеличение на носните конхи би дало тези симптоми.Лечението трябва да е насочено към подобряване на носното дишане и съответно вентилация на синусите:консервативно-Дехидрокортизон таб по схема в съчетание с Авамис.При недостатъчен или краткотраен ефект-оперативно лечение:радиохирургия на конхите с евентуално изправяне на носната преграда/септопластика/Разбира се прегледа от специалист би уточнил проблема.
Последна промяна Dr Galen Shivarov на 29 Сеп 2011, 22:39, променена общо 1 път
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Бижу » 29 Сеп 2011, 13:53

Благодаря за отговора, Д-р Шиваров. Притеснява ме обаче употребата на кортикостероидния препарат, предложен от вас. Има ли вероятност с приложението на Zodak, който е антихистамин, да има подобрение и след колко време евентуално да го очаквам? Все пак е показан именно за лечение на алергичен ринит.
Аватар
Бижу
 
Мнения: 13
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 12:51

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 29 Сеп 2011, 13:59

Бижу написа:Благодаря за отговора, Д-р Шиваров. Притеснява ме обаче употребата на кортикостероидния препарат, предложен от вас. Има ли вероятност с приложението на Zodak, който е антихистамин, да има подобрение и след колко време евентуално да го очаквам? Все пак е показан именно за лечение на алергичен ринит.


Лечението с антихистамин би имал краткотраен ефект и обикновено след спирането му симптомите биха се възобновили в много кратък срок,ако въобще има ефект, затова съчетаването на КС пер ос в намаляващи дози съчетано с назален КС би ни дало една много по-дълга ремисия и не би се отразило на общото състояние,разбира се ако нямаме противопоказания за употребата на КС.Радиохирургията има също един много добър и дълготраен ефект.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Бижу » 29 Сеп 2011, 14:22

Dr Galen Shivarov написа:.Радиохирургията има също един много добър и дълготраен ефект.

Препоръчвате ли това за окончателно справяне с проблема? Какво представлява интервенцията? Поема ли се от здравната каса? И какво е следоперативното състояние при този метод?
Аз също съм със сериозен проблем и ако вечер не сложа по една какпа в двете ноздри, няма да мога да дишам изобщо през носа, и съответно няма да мога да спя. Хрема нямам, само издуване на лигавицата, но при мен е доста по-навътре, не толкова видимо с просто око както е при сина ми.
Аватар
Бижу
 
Мнения: 13
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 12:51

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Dr Galen Shivarov » 29 Сеп 2011, 16:31

Бижу написа:
Dr Galen Shivarov написа:.Радиохирургията има също един много добър и дълготраен ефект.

Препоръчвате ли това за окончателно справяне с проблема? Какво представлява интервенцията? Поема ли се от здравната каса? И какво е следоперативното състояние при този метод?
Аз също съм със сериозен проблем и ако вечер не сложа по една какпа в двете ноздри, няма да мога да дишам изобщо през носа, и съответно няма да мога да спя. Хрема нямам, само издуване на лигавицата, но при мен е доста по-навътре, не толкова видимо с просто око както е при сина ми.


Радиохирургията е един сравнително нов метод за България .Нашите наблюдения са от около 5 години.Дотук резултатите са много-добри.Състои се в използването на висикочестотни вълни,които водят до свиване на тъканите,като запазват функцията.Използва се за свиване на носни конхи,свиване на сливици-небни или езична тонзила,както и за повдигане на меко небце-при лечение на хъркане.Не се поема от НЗОК но във вашия случай може да се мине през пътека нос-хроничен хипертрофичен ринит,така ,че единственото което трябва да си закупите е самия апликатор за процедурата от Фирма Олимпус-200лв.Тази процедура може да се извърши с местна или обща анестезия/например колегите в Кьолн,често го правят в кабинетни условия/,но аз лично препоръчвам обща анестезия,тъй като предпочитам моите пациенти да не изпитват никакъв дискомфорт.Има носна тампонада за една вечер ,която се сваля на следващия ден.Преди да въведем радиохирургията използвахме :изрязване на конхите или електрокаутеризация ,но и при двата метода се увреждаше функцията на конхите,а именно овлажняване ,затопляне и самоочистване на носната кухина.При радиохирургията няма функционално увреждане ,което я прави метод на избор,както в България ,така и по света.Горещо ви препоръчвам да преустановите използването на
носни капки,ако съдържат Ксилометазолин,защото допълнително влошават състоянието на конхите и водят до зависимост.Аз лично не ги използвам от 15 години.
Аватар
Dr Galen Shivarov
 
Мнения: 200
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 11:10

Re: Д-р Гален Шиваров-Ушно-носно-гърлени болести

Мнениеот Бижу » 09 Окт 2011, 22:53

Dr Galen Shivarov написа:Горещо ви препоръчвам да преустановите използването на
носни капки,ако съдържат Ксилометазолин,защото допълнително влошават състоянието на конхите и водят до зависимост.Аз лично не ги използвам от 15 години.
Напълно разбирам препоръката ви и осъзнавам вредата от капките за нос, но аз съм с вече с хроничен хипертрофичен ринит и не мога да дишам през носа, и да спя спокойно, ако вечер не сложа по една капка в двете ноздри. Това продължава вече години наред и се опасявам, че не след дълго време ще бъда ваш пациент дори и да не искам това. Когато тази необходимост стане неизбежна, ще ви потърся лично и се надявам да ми помогнете.
Не искам при сина ми да се получи същото и затова бих искала още с появата на първите подобни симптоми като при мен преди години, да се направи най-доброто, за да не се получи същото развитие на нещата.
Бяхме на консултация с личният ни лекар, след като антихистаминовите таблетки не помогнаха и сега изписа капки за нос, които приготвиха в аптеката. Те съдържат по една ампула от следните: дексаметазон, адреналин, алергозан, гентамицин и дестилирана вода; с дозировка 2 х 2 капки в двете ноздри. Малко по-добре е положението.

Още веднъж благодаря за отговорите ви!
Аватар
Бижу
 
Мнения: 13
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 12:51

Следваща

Назад към Архив

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта