Вярвате ли, че някоя сол е по-полезна от друга?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Re: Вярвате ли, че някоя сол е по-полезна от друга?

Мнениеот kauda » 27 Мар 2015, 17:51

Разбира се, че солта е важна и без нея хич не е толкова добре, колкото си представяме, трябва да се хапва и сол, затова е добре, че има такива здравословни варианти, като хималайската, важното е да се решим да си купим и да си създадем навика.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Вярвате ли, че някоя сол е по-полезна от друга?

Мнениеот Локумът » 06 Окт 2015, 12:07

Жената купува някаква странна сол напоследък, една розова ;) не е лоша, направо си я мелим над чиниите :lol:
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Вярвате ли, че някоя сол е по-полезна от друга?

Мнениеот Bambaa » 06 Окт 2015, 14:20

Някой от черната хималайска да е купувал, какво ще кажете за нея?
Аватар
Bambaa
 
Мнения: 590
Регистриран на: 30 Апр 2014, 16:28

Re: Вярвате ли, че някоя сол е по-полезна от друга?

Мнениеот Pipilota » 07 Окт 2015, 10:35

Честно да ви кажа, напълно съм убедена, че обикновената йодирана сол е адски вредна. От друга страна, ако ограничите количестовото на солта, то със сигурност ще свалите и малко излишни килограми. Като ограничите, имам предвид околчателно спрете със солта. Да в началото е странно, но с няколко дни се приучаваш да ядеш такава храна и ти се струва дори по-вкусна. ;)
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Вярвате ли, че някоя сол е по-полезна от друга?

Мнениеот donni » 07 Окт 2015, 10:57

Pipilota написа:Честно да ви кажа, напълно съм убедена, че обикновената йодирана сол е адски вредна. От друга страна, ако ограничите количестовото на солта, то със сигурност ще свалите и малко излишни килограми. Като ограничите, имам предвид околчателно спрете със солта. Да в началото е странно, но с няколко дни се приучаваш да ядеш такава храна и ти се струва дори по-вкусна. ;)

Така е, плюс, че в маслини, сирена и подобни има толкова сол, че няма как да ви се наложи да подправяте и ястията, но сега като го пиша и на мен ми е странно, как бих могла да се откажа от солта изцяло :|
donni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 09 Май 2014, 17:05

Re: Вярвате ли, че някоя сол е по-полезна от друга?

Мнениеот BeenieGal » 07 Окт 2015, 13:10

dinkog написа:Разбира се, че има значение. хубавата качествена сол, като хималайската, в умерени количества е супер полезна, съдържа страшно много полезни вещества и минерали! Най-малкото и сега се осланяйте на принципа на цената - 1кг. хималайска сол е 6лв., докато килограм обикновена сол е стотинки!

Да, напълно подкрепям, но сякаш тази розовата хималайска не всеки път е такава каквато трябва, затова трябва да си взимаме от по-едрата, която да мелим на момента, а от нея никога не зная по колко да сложа :(
Аватар
BeenieGal
 
Мнения: 483
Регистриран на: 03 Окт 2014, 11:18

Re: Вярвате ли, че някоя сол е по-полезна от друга?

Мнениеот S_Milenska » 07 Окт 2015, 14:00

donni написа:
Pipilota написа:Честно да ви кажа, напълно съм убедена, че обикновената йодирана сол е адски вредна. От друга страна, ако ограничите количестовото на солта, то със сигурност ще свалите и малко излишни килограми. Като ограничите, имам предвид околчателно спрете със солта. Да в началото е странно, но с няколко дни се приучаваш да ядеш такава храна и ти се струва дори по-вкусна. ;)

Така е, плюс, че в маслини, сирена и подобни има толкова сол, че няма как да ви се наложи да подправяте и ястията, но сега като го пиша и на мен ми е странно, как бих могла да се откажа от солта изцяло :|

И аз не мога да се откажа от солта, не ми е вкусно, ако няма сол.
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Вярвате ли, че някоя сол е по-полезна от друга?

Мнениеот Yunona » 07 Окт 2015, 22:41

Новата мода по различните видове сол ми е малко чужда, колкото и да държа на здравословното хранене. Имам вкъщи едра хималайска сол, която си мелим - ефектно е, интересно е, но чак пък да има някакъв съществен принос за здравето - не вярвам :) Казват, че в хималайската сол имало повече полезни минерали. ОК :) Но трапезната сол е предимно натриев хлорид. В нашата, обикновена българска (или гръцка) морска сол натриевият хлорид е около 94%, в хималайската е цели 96%. Е, какво толкова ценно има в останалите 4%, че да е тоооолкова значимо и да оказва съществен ефект въпреки минималистичната доза? Особено като имаме предвид колко малко сол ядем - здравословната норма е около 6 г сол дневно, по-голямата част от която се съдържа в храната. Значи най-много 2-3 г сол да приемем дневно, а говорим за 4% от тях :)
Повече наблягам на сол, която е с намалено съдържание натриев хлорид (съдържа калиев, който е по-добре за здравето). Има една-две гръцки марки, не са никак скъпи. Хималайската ми е повече за украса. Наистина стои ефектно в кухнята :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Вярвате ли, че някоя сол е по-полезна от друга?

Мнениеот Monika_Spasova » 08 Окт 2015, 06:22

И аз не знам каква може да е причната за полезната и вредната сол, но си хапвам или едра или хималайска, защото вкусът повече ми харесва, сякаш йодираната сол по-скоро горчи, докато хималайската и морската имат чист солен вкус :)
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Вярвате ли, че някоя сол е по-полезна от друга?

Мнениеот Anka » 08 Окт 2015, 12:50

защо не сте склонни да вярвате в проучванията за хималайската сол, че е по-полезна, а другата, че е вредна, а всички вярвате в други проучвания по различни теми? :)
Аз лично я предпочитам, защото ми е по-вкусна и толкова и както казах изглежда ми по-арт :mrgreen:
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

ПредишнаСледваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron