Как да дезинфекцираме четката си за зъби, без да я сменяме?

Полезни съвети и практични идеи за дома и градината

Re: Как да дезинфекцираме четката си за зъби, без да я сменяме?

Мнениеот ToniT » 02 Май 2015, 00:15

Здравей,
аз дезинфекцирам със спирт - ефективен е, не е токсичен, изпарява се без остатък, не е необходимо последващо изплакване, добър разтворител е, не мирише лошо. Единственият му недостатък е относително високата цена, особено ако се използва за големи площи, но за четка за зъби стигат няколко милилитра - може да я накиснеш за няколко минути, а когато е чисто нова е достатъчно само да я навлажниш обилно и след това я остави да изсъхне. Използвам спирт за всичко в кухнята и изобщо (не съм маниак, а имам няколко домашни любимци и се налага) и за мен е оптималния вариант в съотношението ефект/безопасност за животните и за нас. А за дезинфекция на кухненската гъба в МВ не намирам причина да го правя - 10 гъби струват под 1лв., режа ги на две и ги ползвам 2-3 пъти макс. А четката за зъби, както и въпросната гъба може също да бъде изварена, както някой вече спомена за бебешките биберони. Не мисля, че все още се продават четки с естествен косъм, но все пак предпочитай синтетичните - микроорганизмите се въдят много по-бавно на синтетичните, докато мокрите естествени косми са отлична среда. А относно спирта препоръчвам 70% медицински спирт от аптеката, но и всеки концентриран алкохол като ракия, водка и т.н. става - те обикновено са 35-45% и са ОК за целта.
ToniT
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Апр 2015, 19:45

Re: Как да дезинфекцираме четката си за зъби, без да я сменяме?

Мнениеот kauda » 02 Май 2015, 18:53

Аз лично не съм толкова голяма чистофайница, нито мия чиниите с една гъба по 2 пъти, нито дезинфекцирам четката за зъби, вижда ми се твърде параноично.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Как да дезинфекцираме четката си за зъби, без да я сменяме?

Мнениеот Ваня Стойчева » 03 Май 2015, 13:49

kauda написа:Аз лично не съм толкова голяма чистофайница, нито мия чиниите с една гъба по 2 пъти, нито дезинфекцирам четката за зъби, вижда ми се твърде параноично.

Аз единствено спазвам правилото за гъбата за чиниите, много често я сменям, но в повечето случаи използвам съдомиалната и гъбата я ползвам само за да мия чашите от вода или кафе. ;)
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Как да дезинфекцираме четката си за зъби, без да я сменяме?

Мнениеот kauda » 21 Юли 2015, 15:25

Ваня Стойчева написа:
kauda написа:Аз лично не съм толкова голяма чистофайница, нито мия чиниите с една гъба по 2 пъти, нито дезинфекцирам четката за зъби, вижда ми се твърде параноично.

Аз единствено спазвам правилото за гъбата за чиниите, много често я сменям, но в повечето случаи използвам съдомиалната и гъбата я ползвам само за да мия чашите от вода или кафе. ;)

Да, разбирам да се сменя гъбата, аз ползвам една гъба около 2 седмици, като се има предвид, че живея сама може да си представите колко и мия.. :roll:
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Как да дезинфекцираме четката си за зъби, без да я сменяме?

Мнениеот gomez123 » 22 Юли 2015, 11:49

kauda написа:Аз лично не съм толкова голяма чистофайница, нито мия чиниите с една гъба по 2 пъти, нито дезинфекцирам четката за зъби, вижда ми се твърде параноично.

Йес, един да си каже и да се покаже такъв какъвто е, за какво са чак толкова приказки и преструвки, айде голямо чудо, че чиниите ти са измити с гъба, която ползваш 5 месеца, нали са чисти :idea:
gomez123
 
Мнения: 246
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 11:42

Re: Как да дезинфекцираме четката си за зъби, без да я сменяме?

Мнениеот red_eyes » 30 Сеп 2016, 16:15

ToniT написа:Здравей,
аз дезинфекцирам със спирт - ефективен е, не е токсичен, изпарява се без остатък, не е необходимо последващо изплакване, добър разтворител е, не мирише лошо. Единственият му недостатък е относително високата цена, особено ако се използва за големи площи, но за четка за зъби стигат няколко милилитра - може да я накиснеш за няколко минути, а когато е чисто нова е достатъчно само да я навлажниш обилно и след това я остави да изсъхне. Използвам спирт за всичко в кухнята и изобщо (не съм маниак, а имам няколко домашни любимци и се налага) и за мен е оптималния вариант в съотношението ефект/безопасност за животните и за нас. А за дезинфекция на кухненската гъба в МВ не намирам причина да го правя - 10 гъби струват под 1лв., режа ги на две и ги ползвам 2-3 пъти макс. А четката за зъби, както и въпросната гъба може също да бъде изварена, както някой вече спомена за бебешките биберони. Не мисля, че все още се продават четки с естествен косъм, но все пак предпочитай синтетичните - микроорганизмите се въдят много по-бавно на синтетичните, докато мокрите естествени косми са отлична среда. А относно спирта препоръчвам 70% медицински спирт от аптеката, но и всеки концентриран алкохол като ракия, водка и т.н. става - те обикновено са 35-45% и са ОК за целта.

И колко пъти така да се дезинфекцира? Ако ползваме една четка 2-3 месеца, както е препоръчително, сигурно всяка седмица трябва да я обливаме или държим за малко в спирт или ракия.
Аватар
red_eyes
 
Мнения: 487
Регистриран на: 18 Дек 2013, 16:12

Re: Как да дезинфекцираме четката си за зъби, без да я сменяме?

Мнениеот balsam » 04 Окт 2016, 09:52

Кой ще си играе да изварява четки, да ги полива със спирт? Купуваш си и толкова.
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17

Re: Как да дезинфекцираме четката си за зъби, без да я сменяме?

Мнениеот lina7 » 07 Окт 2016, 09:26

аз знам, че се дезинфекцира с ракия :grin:
Слънчеви усмивки и детски дрехи - най-хубавите спомени!
lina7
 
Мнения: 15
Регистриран на: 01 Сеп 2016, 18:25

Re: Как да дезинфекцираме четката си за зъби, без да я сменяме?

Мнениеот Kremiliya » 07 Окт 2016, 10:39

Спирт, ракия едно и също. Аз не бих тръгнала да си дезинфекцирам четката за зъби, купувам я използвам я месец- два и я сменям с нова.
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Как да дезинфекцираме четката си за зъби, без да я сменяме?

Мнениеот Harmony » 07 Окт 2016, 10:44

Ако четката стои близо до тоалетната чиния, може и да се налага често да се дезинфекцира :mrgreen: . Нали казват, че когато банята и тоалетната са едно помещение, четката за зъби е едно от най-мръсните неща.
Аватар
Harmony
 
Мнения: 516
Регистриран на: 03 Окт 2013, 13:20

ПредишнаСледваща

Назад към За дома – съвети и идеи

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта