Загуба на зрение след очни изследвания

Загуба на зрение след очни изследвания

Мнениеот render1967 » 05 Сеп 2015, 01:47

Здравейте! Имам спешна нужда от съвет и помощ! Ще се постарая изчерпателно да разкажа какъв е и как се породи проблема.
На 24-ти миналия месец придружих майка ми за преглед при специалист за изследване на вътреочното налягане. Доколкото разбрах, това изследване й е било предписано от личния лекар, тъй като тя боледува от много болести - хипертония, проблеми със сърцето и още няколко други - за всички тях взема по десетина хапчета дневно.
Поставиха й капки в очите и след около или повече от 20 минути лекарят й направи изследването. От издаденият по-късно документ разбрах, че се нарича биомикроскопия. Коментарът на лекаря бе, че няма нищо тревожно в момента – има съвсем начален стадий на катаракта, която обаче ще се прояви след няколко години. Уговорихме се за втори преглед, когато той ще й определи диоптрите и се прибрахме у дома. Приблизително час по-късно майка ми започна да се оплаква от болки в очите (по-големи в дясното), които до вечерта станаха много силни. Зрението на лявото й око постепенно се проясни, но не и на дясното (замъглени, размазани, неясни образи). След разговор по телефона с лекарят, който направи изследването, научих от него, че това вероятно било алергична реакция, която се получава изключително рядко и че болките щели да продължат дори на следващия ден и постепенно ще отшумят. За съжаление, нито аналгин, нито дори аулин помогна и около полунощ отидохме в спешното отделение, където поставиха капки в очите на майка ми и се свързаха по телефона отново с лекарят, направил изследването. Неговата препоръка беше да закупя и поставя капки офтан тимолол. Послушах го – на връщане ги взех от денонощната аптека и веднага поставих. И това не спря болката, а през нощта майка ми вдигна високо кръвно и поради тази причина прекарахме нощта в спешното отделение. Доколкото разбрах, напълно възможно е високото й кръвно да е било предизвикано от силната болка. На сутринта бяхме отново в кабинета на същия лекар, който ни каза, че подобни случаи са много редки, но според него окото й щяло да се възстанови, макар и не напълно. От собственото ми наблюдение бях забелязал, че зеницата на дясното око на майка ми след изследването бе останала доста разширена и не реагираше. Според лекаря налягането на очните дъна било високо и това била причината за сегашното състояние. Предписа азарга (2х1 капка), луксфен (2х1 капка) и латалукс (1 капка вечер). В последствие (следващите дни) добави фотил форте (3х1) и ми препоръча да намеря пилокарпин. На следващият ден лявото око бе възстановило състоянието си, но три дни по-късно състоянието на дясното се бе подобрило съвсем малко – на разстояние повече от метър майка ми виждаше единствено очертания на предметите, а на по-близо и някои подробности, но смътно, не ясно. Затова отидохме на преглед при друг лекар. След прегледа неговата диагноза бе вторична глаукома, като той повтори че много рядко се случва подобно развитие след това изследване. Освен това каза, че вътреочното налягане се е нормализирало, както и че предписаните от първия лекар медикаменти са добри. Разбира се, това няма как да успокои нито майка ми, нито мен, нито пък с нещо помага. На мен ми звучи като много нескопосано оправдание. (В последствие разбрахме, че двамата лекари (макар и от различни градове) се познавали добре и вторият лекар е осведомил първия, че сме били при него на преглед.) Разбрахме го, когато на следващия ден отидохме на контролния преглед, който ни бе определил първия лекар. Всъщност преглед нямаше, тъй като той ни отряза, че нея вече са я били прегледали предния ден и само промени схемата на капките. Отпаднаха фотил форте, азарга остана веднъж сутрин и не се налагаше вече да търся пилокарпин, т.е. сега са: сутрин азарга и луксфен, а вечер луксфен и латалукс. Вече изминаха повече от 10 дни, а състоянието на дясното око на майка ми не се подобрява. Всъщност, струва ми се (дано е само така), че има известно влошаване. От една страна, по думите на майка ми, гледайки само с дясното око, тя вижда по-добре в лявата половина, отколкото в дясната половина на зрителното поле, разбира се доколкото изобщо може да се говори за виждане с него. Това, което аз виждам, е, че зеницата не реагира. Може и да греша, но ми се струва, че съвсем малко се е затворила, в сравнение със състоянието й в първите 1-2 дни. Освен това има едно постоянно, макар и не силно главоболие, което е по-изразено в областта на очите, особено в дясното. Днес то вече е съсредоточено само в дясната половина на лицето, като надолу стига почти до устните. Последните 3-4 дни след поставяне на капките това главоболие се засилва прогресивно като тази вечер беше направо нетърпимо. За съжаление лекарят отсъства от града и няма как да се консултирам с него. Предишната вечер, както и тази, по предписание на един съсед фелдшер, дадах на майка ми парацетамол и след известно време това като че ли помогна донякъде.
Моля ви, посъветвайте ме какво да правим! Как е възможно в XXI век виждащ човек да пострада след манипулации на очен специалист? Предният ден да си виждал, а от следващия да попаднеш в такъв кошмар без изход!?! Не мога да приема обяснението за случайната алергична реакция, а и това с нищо не помага. Не трябваше ли да бъдем предупредени за подобно възможно развитие при това изследване? А и, както отбелязва майка ми, тя не за пръв път го прави, но досега никога не е имала тези проблеми. Освен това, ако продължи засилването на болките, не зная колко дълго тя ще издържи. В допълнение - фактът, че зрението й не се възстановява, въздейства смазващо психически. Какво да очакваме? Възможен ли друг начин за лечение, например хирургично, както е посочено в статията за вторичната глаукома тук, в този сайт? Или може би трябва да отидем при трети специалист (по възможност да не се познава с предишните двама)?
render1967
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Апр 2014, 15:33

Re: Загуба на зрение след очни изследвания

Мнениеот Викинг » 07 Сеп 2015, 01:41

Потърсете мнение на читав лекар, който ще има за приоритет да прегледа и помогне на майка Ви, а няма да клюкарства махленски със своя колега. ВМА е нелош старт. Чупенето на стойки, когато си дал Хипократова клетва, е абсолютно неадекватно.
Аватар
Викинг
 
Мнения: 35
Регистриран на: 31 Авг 2015, 00:30

Re: Загуба на зрение след очни изследвания

Мнениеот Lollipop » 07 Сеп 2015, 11:35

Наистина потърсете по-добър лекар и по възможност да е от друг град, за да няма връзка с вашия случай.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55


Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани с очни болести

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта