Не допускат детето ми до "зелено" училище, защото е с увреждане

Специфични грижи, лечение, обществени нагласи, държавна политика, взаимопомощ

Не допускат детето ми до "зелено" училище, защото е с увреждане

Мнениеот analizatorka » 18 Яну 2016, 12:38

Наскоро се сблъсках с подобен случай. Дете, болно от диабет, не се допуска да отиде на "зелено" училище, защото учебното заведение спазва политика да не присъстват родители на този вид екскурзии. А присъствието на майката или бащата е належащо, защото медицинското лице, което се грижи за здравето на децата, не би поело тази отговорност. Все пак родителите са най-добре запознати с режима и графика на лечението на детето си - мерене на кръвна захар, диета, биене на инсулин и така нататък.

Проблемът не е допълнителната бройка или заплащане, просто училището не иска да прави компромис дори и в този случай, държи на възприетата политика. Ситуацията е доста неприятна - детето се чувства изолирано от съучениците си, родителите не могат да се преборят, а не искат да се стига до скандали, изостряне на напрежението и заплахи.

Сблъсквали ли сте се с подобно нещо и как сте реагирали? Как да постъпят майката и бащата, трябва ли да се стига до институции и излишни разправии? Как да предпазим детето си от дискриминация?
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Не допускат детето ми до "зелено" училище, защото е с увреждане

Мнениеот mamina » 18 Яну 2016, 13:01

За мен това е чиста дискриминация. Не виждам какъв би бил проблемът, ако единият родител отиде. Според мен трябва да ангажират със случая си медиите, институциите само ще ги мотаят.
mamina
 
Мнения: 525
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:55

Re: Не допускат детето ми до "зелено" училище, защото е с увреждане

Мнениеот Monika_Spasova » 18 Яну 2016, 13:38

Бих подала сигнал до инспектората и от тях бих очаквала решение. А и скандал не бих спестила, все пак се отнася за детето ми, каква е тая болест, че да не може да отиде на зелено училище, голям праз. Другия път хич не им мълчете. :)
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Не допускат детето ми до "зелено" училище, защото е с увреждане

Мнениеот D-r Terziev » 18 Яну 2016, 14:23

analizatorka написа:Сблъсквали ли сте се с подобно нещо и как сте реагирали? Как да постъпят майката и бащата, трябва ли да се стига до институции и излишни разправии? Как да предпазим детето си от дискриминация?

Ако не можете да смените манталитета на работещите в това училище, сменете го. Мои познати смениха държавата по точно такъв повод. Ако не могат да гарантират нечия безопасност, какви медицински лица са това?
D-r Terziev
 
Мнения: 47
Регистриран на: 08 Авг 2014, 10:44

Re: Не допускат детето ми до "зелено" училище, защото е с увреждане

Мнениеот D-r Terziev » 18 Яну 2016, 14:27

Monika_Spasova написа: Другия път хич не им мълчете. :)

От това идват проблемите, че се мълчи.
D-r Terziev
 
Мнения: 47
Регистриран на: 08 Авг 2014, 10:44

Re: Не допускат детето ми до "зелено" училище, защото е с увреждане

Мнениеот Ваня Стойчева » 18 Яну 2016, 14:37

Точно от желанието си да не развалим кефа на чуждите хора, както и в този случай - бягство от "излишни разправии", наказваме хората, които обичаме най-много. :roll: трябва разговор с директора, проверка на нормативните наредби и всичко законово, което е във ваша подкрепа и пускане на една хубава дебела жалба, където трябва. Все пак вие дори не искате детето да е само, а да бъде във ваше присъствие и вие да имате отговорността за неговия живот. Направо съм потресена, че може да има подобно държание спрямо някое дете. Затова толкова много хора избягват да оповестяват заболяванията си!
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Не допускат детето ми до "зелено" училище, защото е с увреждане

Мнениеот penelopa » 18 Яну 2016, 14:58

D-r Terziev написа:
analizatorka написа:Сблъсквали ли сте се с подобно нещо и как сте реагирали? Как да постъпят майката и бащата, трябва ли да се стига до институции и излишни разправии? Как да предпазим детето си от дискриминация?

Ако не можете да смените манталитета на работещите в това училище, сменете го. Мои познати смениха държавата по точно такъв повод. Ако не могат да гарантират нечия безопасност, какви медицински лица са това?



До там ли сме стигнали да сменяме държавата за нещо, което според мен не би трябвало да е проблем! Макар че доста такива случаи има - за удовлетворяване на най-елементарни условия и нужди, да се създават пречки.
penelopa
 
Мнения: 488
Регистриран на: 18 Яну 2016, 14:17

Re: Не допускат детето ми до "зелено" училище, защото е с увреждане

Мнениеот analizatorka » 18 Яну 2016, 15:03

Ваня Стойчева написа:Точно от желанието си да не развалим кефа на чуждите хора, както и в този случай - бягство от "излишни разправии", наказваме хората, които обичаме най-много. :roll: трябва разговор с директора, проверка на нормативните наредби и всичко законово, което е във ваша подкрепа и пускане на една хубава дебела жалба, където трябва. Все пак вие дори не искате детето да е само, а да бъде във ваше присъствие и вие да имате отговорността за неговия живот. Направо съм потресена, че може да има подобно държание спрямо някое дете. Затова толкова много хора избягват да оповестяват заболяванията си!


Директорът не иска да прави изключение. Ако на един разреши, нали и другите щели да имат претенции.
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Не допускат детето ми до "зелено" училище, защото е с увреждане

Мнениеот Ваня Стойчева » 18 Яну 2016, 15:40

Божее, щели да имат претенции, тея си просят точно за някоя жалба! Пускай без да ти мигне окото!!! Претенции щели да имат, та детето не е мамино синче, то има нужда от родителите си! Поне докато станат достъпни инсулиновите помпи за децата!
Аватар
Ваня Стойчева
 
Мнения: 2023
Регистриран на: 16 Дек 2014, 11:24

Re: Не допускат детето ми до "зелено" училище, защото е с увреждане

Мнениеот Lollipop » 18 Яну 2016, 22:29

Законвп трябва да действате и да разберете дали има ниша взакона, която позволява подобно ограничение. Поговорете и с иинспектората. С мълчание не се постига нищо, а само ьоказвсме колко сме страхливи.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Следваща

Назад към Деца със специални потребности

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта