Пълноценните домашни веган манджи

Подходящи рецепти, споделен опит и съвети, начин на живот

Re: Пълноценните домашни веган манджи

Мнениеот Harmony » 20 Яну 2016, 12:03

Най-важното, по мое мнение, е да не се подценява приема на витамини от Б групата, тъй като съм забелязала, че веганите имат доста проблеми със зъбите, което е изява точно на тази липса! Дори, ако е необходимо по-добре да се приемат витамини допълнително на капсули!
Аватар
Harmony
 
Мнения: 516
Регистриран на: 03 Окт 2013, 13:20

Re: Пълноценните домашни веган манджи

Мнениеот Yunona » 20 Яну 2016, 13:59

Много хубава и актуална тема отваряш. Поздравления :)

Систематизирам как е при мен (не съм веган, но основната част от менюто ми е такава храна):

1. Прословутата комбинация бобови и зърнени - неслучайно е прословута :)
За да е пълноценно веганското хранене, то трябва да включва достатъчно протеини, бавни въглехидрати, витамини и минерали.
Обикновено се смята, че веге храната не може да осигури необходимото количество протеини, но това никак не е вярно! Всичко е въпрос на комбинация. Ако ястието комбинира бобово и зърнено растение, то има пълния аминокиселинен профил (а протеините се изграждат от аминокиселини, не се усвояват директно, както често се смята).
Това никак не е трудно - непременно хапвай обикновената фасул или леща яхния с филийка черен хляб. Готово!
Други идеи - комбинация от леща и просо (много любима ми е и често я споменавам тук :)), която ползвам за пълнеж на чушки и тиквички.
Салата с основни съставки нахут и истински, пълнозърнест кус-кус. Другите компоненти са зеленчуци, там карам на вдъхновение и наличности.
Топли ястия с нахут и ориз, с нахут и булгур.
Яхния/супа от червена леща с картофи и букет от подправки - кимион, кориандър, черен пипер, индийско орехче, куркума... и пълнозърнесто хлебче.

2. Вездесъщите (днес) суперхрани. Не ги познавам особено, просто гледам да се придържам към храни от нашия регион. Все пак ползвам киноа - тя има всички незаменими аминокиселини и няма нужда да се смесва с друго освен със зеленчуци. Става на супа, салата, както и за пълнеж на зеленчуци.
Понякога слагам и малко чиа в закуската сутрин. Конопено семе и конопен протеин също харесвам (но конопът принципно е характерна за тук култура, но за съжаление е забранен за отглеждане).

3. Растителни протеини на прах. Дори най-обикновената домашна зеленчукова супичка става пълноценна, силна храна с една лъжица растителен протеин (грахов, оризов, какъвто ти харесва).
И преди някой да протестира, че това е "изкуствена" добавка, ще кажа, че растителните протеини се извличат със специална, по същество много проста технология. Със сигурност е много по-естествена от технологията, по която се прави сирене и кашкавал например.

Съжалявам за дългия пост, темата ми е суперинтересна и съм в обедна почивка :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Пълноценните домашни веган манджи

Мнениеот rabotnata pchela » 20 Яну 2016, 15:03

Yunona от теб човек има да научи много относно храненето! Моля ти се съживи темата със снимките и сме съгласни и на любителски от телефона заедно с някоя вкусна рецепта. Заради теб си купих просо, което още не съм сготвил аи все си викам, че ще ти пиша, за да ми дадеш най-вкусната рецепта! то май половината форум изкупихме просото по магазините. :lol: :lol: :lol:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Пълноценните домашни веган манджи

Мнениеот Nightmare » 20 Яну 2016, 15:39

Напоследък забелязвам, че към каквото и да е ястие, особено като става дума за варива, усещам нуждата да има и някакъв свеж зеленчук, смятам че е и възможно най-пълноценната комбинация, така че подкрепям идеята на Юнона за киноата, но и не само :smile:
Nightmare
 
Мнения: 494
Регистриран на: 11 Ное 2013, 15:00

Re: Пълноценните домашни веган манджи

Мнениеот Yunona » 21 Яну 2016, 00:29

rabotnata pchela написа:Yunona от теб човек има да научи много относно храненето! Моля ти се съживи темата със снимките и сме съгласни и на любителски от телефона заедно с някоя вкусна рецепта. Заради теб си купих просо, което още не съм сготвил аи все си викам, че ще ти пиша, за да ми дадеш най-вкусната рецепта! то май половината форум изкупихме просото по магазините. :lol: :lol: :lol:


Пчеличке, благодаря :) Аз редовно готвя, но много рядко снимам. Ще се постарая повече занапред, обещавам :)
А на просото няма какво да му се чудиш. Ето, тази вечер, без да съм планирала, се наложи да го включа в яденето за утре. Бях решила да правя едно любимо просто ястие от прясно зеле, праз и ориз с малко домати. Оказа се, че ми е свършил оризът. Не можех да повярвам! Изброих три вида леща, три вида боб, два вида киноа, два вида нахут, елда, кус-кус, булгур и просо, но... не и ориз. Не ми се излизаше в поледицата, пък и беше късничко, та след кратък размисъл замених ориза с просо. Получи се много добре, а утре (предполагам), ще е още по-вкусно.
Та... не е трудно да намериш приложение на просото :)
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Пълноценните домашни веган манджи

Мнениеот Jully » 21 Яну 2016, 11:14

Такива храни готвя главно на децата, ние с мъжът ми така и не се научихме да се храним по този начин, но на малките приготвям отделно. Веган манджите са им любими и често им правя неща, подобни на гювеч. Също много им харесват салатите, както и кремовече с ядково мляко и чия. :) изпробвай различни неща. можеш да търсиш вдъхновение и от много световни кулинари. :)
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Пълноценните домашни веган манджи

Мнениеот fawla » 21 Яну 2016, 11:48

От скоро си правя едни страхотни веган спагети. :) Е, колко са веган, според това, което си купувам като спагети не знам, но там вече можеш да потърсиш съдържанието. :) та аз използвам пълнозърнести спагети от магазина си купувам. Сварявам ги както си му е реда. За сос използвам магданозено песто, слагам осевени ядки, сушени домати малко авокадо на кубчета. Става адски вкусно и полезно! Можеш да пробваш. От хранителни свойства и стойности като информация не мога да ти бъда полезна, но смятам, че има достатъчно полезни вещества :)
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: Пълноценните домашни веган манджи

Мнениеот Monika_Spasova » 21 Яну 2016, 13:09

Какво песто използваш? Това с магданоз става ли много наситено на вкус? С пасатор ли се прави или? :roll:
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Пълноценните домашни веган манджи

Мнениеот Mamacita » 21 Яну 2016, 13:47

fawla написа:От скоро си правя едни страхотни веган спагети. :) Е, колко са веган, според това, което си купувам като спагети не знам, но там вече можеш да потърсиш съдържанието. :) та аз използвам пълнозърнести спагети от магазина си купувам. Сварявам ги както си му е реда. За сос използвам магданозено песто, слагам осевени ядки, сушени домати малко авокадо на кубчета. Става адски вкусно и полезно! Можеш да пробваш. От хранителни свойства и стойности като информация не мога да ти бъда полезна, но смятам, че има достатъчно полезни вещества :)

А това магданозено песто как се прави и става ли с достатъчно сос, за да се овкусят спагетите? А спегети и овесени ядки мисля, че ще стане прекалено хранително, а и ако не са предварително сварени или накиснати, то цялото нещо ще стане твърде гъсто :???:
Mamacita
 
Мнения: 250
Регистриран на: 13 Дек 2014, 10:52

Re: Пълноценните домашни веган манджи

Мнениеот Elica » 21 Яну 2016, 16:20

Аз правя домашното песто с орехи, може би си объркала ядките. :lol: :lol: :lol:
Ако се сложи достатъчно зехтин стига, но и зависи колко са спагетите да речем. :) По принцип са доста силни на вкус магаднозите, затова по-добре по-малко да се слага.
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

ПредишнаСледваща

Назад към Вегетарианци и вегани

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта