Влизам в болница и аптека само срещу пръстов отпечатък - поредната глупост на министър Петър Москов

Най - горещите теми от сферата на здравеопазването.

Влизам в болница и аптека само срещу пръстов отпечатък - поредната глупост на министър Петър Москов

Мнениеот balsam » 17 Фев 2016, 17:03

Знаем си, че темата Здравеопазване е много болна и щекотлива, цял вот на недоверие заради нея се организира, но мен ме занимава по-конкретно идеята за въвеждането на пръстови отпечатъци при постъпването в болница и взимането на лекарства от аптеката. Оправданието, че това е поредният опит да се спре източването на касата звучи добре. Може би по-трудно ще си теглят парички от НЗОК и няма как да мине номера уж че са приели даден пациент, а той изобщо да не е помирисал болницата! Но да мислим за хората, не за бюрократите.

Няколко въпроса напират у мен. Не се ли усложнява и сега тромавата бюрокрация? Какво ще правят болните на легло, които не могат да отидат до аптеката да си вземат лекарствата и близките им са ги взимали досега? Ще ги пращаме да вадят пълномощни ли? Как ще вземам всеки път лекарствата на родителите ми, които са на пределна възраст и трудно подвижни? След посещение при нотариус и вадене на пълномощно ли? ПЪЛНА ГЛУПОСТ!
И кое пречи да се фалшифицират тези пълномощни?
Приятелка, която работи в Марешки, казва, че нямат никаква готовност за тези пръстови отпечатъци. И как да се въведат от 1 април, като най-голямата верига аптеки не е готова! Същото ще е с болниците. Пълна глупост, пълна глупост ви казвам.
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17

Re: Влизам в болница и аптека само срещу пръстов отпечатък - поредната глупост на министър Петър Москов

Мнениеот fairy » 17 Фев 2016, 17:39

Не знам мина ли вота на доверие? Ако сменят Москов, може да се размине въвеждането. И напразно ще сме скачали :grin:
fairy
 
Мнения: 464
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:17


Re: Влизам в болница и аптека само срещу пръстов отпечатък - поредната глупост на министър Петър Москов

Мнениеот Rali_hr » 18 Фев 2016, 11:12

Не знам до кога ще се действа толкова първосигнално, разбрали неразбрали, вечно дигаме валянка и то в интернет разбира се, че да не си развалим рахата и да отидем като истински хора с мнение да протестираме. В нета е лесно, може да направиш и някоя картинка
"АЗ СЪМ ПРОТИВ ПРЪСТОВИТЕ ОТПЕЧАТЪЦИ!" И да напишеш, сподели ако си против! :banghead:
Със сигурност ще е помислено за вземането на лекарства, може всичко да е лошо в българската здравна система, но не е като да са оставили хората досега без достъп до лекарства. Не е като да не знаят това, което ти казваш. А за болниците съм абсолютно ЗА! КОй знае колко от нас без да са стъпвали на лекар вече имат операции зад гърба си!
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Влизам в болница и аптека само срещу пръстов отпечатък - поредната глупост на министър Петър Москов

Мнениеот analizatorka » 19 Фев 2016, 12:25

Rali_hr написа:Със сигурност ще е помислено за вземането на лекарства, може всичко да е лошо в българската здравна система, но не е като да са оставили хората досега без достъп до лекарства.


Не съм напълно убедена, че е помислено - примери за недообмислени неща бол. Като ни накарат допълнително да даваме пари по нотариуси, така ще помислят. Да не припомням и колко пъти са пропищявали хората, че няма от лекарствата им в мрежата, защото някой си в министерството не е пуснал заявка или са решили да сменят фирмата в последния момент.
analizatorka
 
Мнения: 564
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:13

Re: Влизам в болница и аптека само срещу пръстов отпечатък - поредната глупост на министър Петър Москов

Мнениеот rabotnata pchela » 22 Фев 2016, 16:55

Наличностите на лекарствата не виждам какво общо имат. ;)
Все пак става въпрос за това как ще се купуват лекарствата!
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Влизам в болница и аптека само срещу пръстов отпечатък - поредната глупост на министър Петър Москов

Мнениеот irka » 23 Фев 2016, 12:07

rabotnata pchela написа:Наличностите на лекарствата не виждам какво общо имат. ;)
Все пак става въпрос за това как ще се купуват лекарствата!


Като ги няма в наличност, какви лекарства ще купуваш? :mrgreen: Шегата настрана, но нещата трябва така да се променят, че да подобряват положението на болните и да ги облекчеват, а не защото трябва изобщо да променим нещо.
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Re: Влизам в болница и аптека само срещу пръстов отпечатък - поредната глупост на министър Петър Москов

Мнениеот kauda » 23 Фев 2016, 12:22

Мен главно ме притеснява какво ще се случва с аптеките. Защото дори и да се купят четците, много важно е изречението, което каза Москов, когато представи идеята, а именно: "Това ще даде яснота дали вие присъствате в болницата, когато ви се изписва лечение, дали присъствате в аптеката, когато някой казва, че сте си купил медикаменти". Какво ще рече това - за присъствието в болницата го разбирам и съм ЗА, на 100%, но при купуването на медикаментите се получава много сложно, защото така трудноподвижни хора, или такива на легло няма как да си вземат лекарствата, освен ако не бъде направено пълномощно, което пак прави един хвърчащ лист, на който лесно могат да се направят промени и копия срещу не голяма сума. :roll: Трябва да се измисли начин, по който да обвържат роднините със закупуваните лекарства и гаранциите да бъдат отново големи. А от друга страна, дори и ако е с пълномощно, не мисля, че чак толкова ще обеднее народа, при нужда да си изкара едно, което струва 8лева и е доживотно.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Влизам в болница и аптека само срещу пръстов отпечатък - поредната глупост на министър Петър Москов

Мнениеот kauda » 23 Фев 2016, 12:23

irka написа:
rabotnata pchela написа:Наличностите на лекарствата не виждам какво общо имат. ;)
Все пак става въпрос за това как ще се купуват лекарствата!


Като ги няма в наличност, какви лекарства ще купуваш? :mrgreen: Шегата настрана, но нещата трябва така да се променят, че да подобряват положението на болните и да ги облекчеват, а не защото трябва изобщо да променим нещо.

Кое не е за доброто на пациентите? Че ще ограничат източването от касата чрез посещенията при лекарите ли? Със сигурност и личните лекари доста лъжат за посещенията при тях, за да си докарват по някой лев допълнително от прегледи, които не са се състояли! Ето това източване на касата ще се спре, а може и така да се промени и цялата здравна система, която в момента е на принципа наш-ваш, както всяко нещо. Обясни ми, кое ще те утежни теб, като лежиш в болница някой да дойде и да ти чекира пръста?
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Влизам в болница и аптека само срещу пръстов отпечатък - поредната глупост на министър Петър Москов

Мнениеот roksana » 25 Фев 2016, 15:46

kauda написа:
irka написа:
rabotnata pchela написа:Наличностите на лекарствата не виждам какво общо имат. ;)
Все пак става въпрос за това как ще се купуват лекарствата!


Като ги няма в наличност, какви лекарства ще купуваш? :mrgreen: Шегата настрана, но нещата трябва така да се променят, че да подобряват положението на болните и да ги облекчеват, а не защото трябва изобщо да променим нещо.

Кое не е за доброто на пациентите? Че ще ограничат източването от касата чрез посещенията при лекарите ли? Със сигурност и личните лекари доста лъжат за посещенията при тях, за да си докарват по някой лев допълнително от прегледи, които не са се състояли! Ето това източване на касата ще се спре, а може и така да се промени и цялата здравна система, която в момента е на принципа наш-ваш, както всяко нещо. Обясни ми, кое ще те утежни теб, като лежиш в болница някой да дойде и да ти чекира пръста?


Никой не спори, че приемът в болницата ще се улесни с четеца и така ще е ясно има ли реално болен, приет в тази болница. Сега много честа практика е пациентът да влиза заради едно, а в епикризата му да пише , че е лекуван и от второ и трето и лекарят да му обяснява да не обръща внимание на това какво пише. Това всъщност не касае болния. Почва да го касае, когато лично не може да отиде да си вземе лекарствата, защото ако не му ги дадат, той остава без тях така влошава здравето си. И какво облекчава положението му в този случай решението на Москов да сложи някакви си четци в аптеките?
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Следваща

Назад към Здравна политика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта