Хранкоопите - качествена храна или заблуда?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Re: Хранкоопите - качествена храна или заблуда?

Мнениеот balsam » 02 Мар 2016, 16:11

Локумът написа:Така като поставяш въпросът, направо се чудя кое е първо - яйцето или кокошката. :mrgreen:
Ясно е, че няма как да имаш доверие, ама не трябва и да отричаш. Съгласен съм, че млякото от улицата с усмихната баба не е най-добрият избор, но има едно условие за повечето хранкоопи, а то е, че това е кооперация, в която продажбата е само между членове, а за членуваш вътре не се оказва толкова лесно. Което ме навежда на мисълта и защо тези групи и продажби са затворени за останалите обикновени потребители, каква е идеята на това? :roll:


Мисля, че не са като затворено общество и помежду си да пазаруват само. Някои даже правят такива пазари по големите градове и циркулират из страната. Мои познати казват, че във Варна редовно организират.
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17

Re: Хранкоопите - качествена храна или заблуда?

Мнениеот pravilno » 07 Мар 2016, 12:28

Относно сертификатите признавам си, че досега не съм искала на пазара да ми покажат някакъв документ от къде им е стоката и дали наистина е собствено производство или е прекупваческа и вносна. Действам на принципа на външен вид да ми хареса, което е голяма грешка, ако човек държи на това какво консумира. Повечето хора са така и затова търговците се възползват от нас по всякакъв начин. Ако самите ние започнем да упражняваме контрол в това отношение, дали ще се промени нещо? Хубаво, ти ще го изискаш този документ, няма да купиш, но след теб колко ще минат и ще постъпят като теб?
pravilno
 
Мнения: 508
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:46

Re: Хранкоопите - качествена храна или заблуда?

Мнениеот pavleta » 15 Мар 2016, 17:12

Много са ми интересни тези хора, които като видят да се продава не в специализиран магазин нещо за ядене, веднага това се окачествява като мръсно, кой знае с какво замърсено и как направено и подобни квалификации. Ами в магазините да не би да е изрядно чисто? Или като си правиш нещо вкъщи било кисело мляко, пастърма, суджуци, туршии и компоти е изчистено от бактерии и ги приготвяш в домашната си лаборатория? Или щом действа принципа щом аз съм си го правил и косми да има, карай, може, примерно? Защо бързаме да заклеймяваме произведеното от друг?
pavleta
 
Мнения: 467
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:33

Re: Хранкоопите - качествена храна или заблуда?

Мнениеот rabotnata pchela » 16 Мар 2016, 12:54

balsam написа:
Локумът написа:Така като поставяш въпросът, направо се чудя кое е първо - яйцето или кокошката. :mrgreen:
Ясно е, че няма как да имаш доверие, ама не трябва и да отричаш. Съгласен съм, че млякото от улицата с усмихната баба не е най-добрият избор, но има едно условие за повечето хранкоопи, а то е, че това е кооперация, в която продажбата е само между членове, а за членуваш вътре не се оказва толкова лесно. Което ме навежда на мисълта и защо тези групи и продажби са затворени за останалите обикновени потребители, каква е идеята на това? :roll:


Мисля, че не са като затворено общество и помежду си да пазаруват само. Някои даже правят такива пазари по големите градове и циркулират из страната. Мои познати казват, че във Варна редовно организират.

Правят се пазари, понякога! НО Главно само и единствено членове на хранкоопа пазаруват от там, освен ако няма открит пазар, като тези, за които ти говориш. В по-голямата си част са стоки,които се продват между членовете на пазара.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Хранкоопите - качествена храна или заблуда?

Мнениеот roksana » 17 Мар 2016, 16:25

rabotnata pchela написа:
balsam написа:
Локумът написа:Така като поставяш въпросът, направо се чудя кое е първо - яйцето или кокошката. :mrgreen:
Ясно е, че няма как да имаш доверие, ама не трябва и да отричаш. Съгласен съм, че млякото от улицата с усмихната баба не е най-добрият избор, но има едно условие за повечето хранкоопи, а то е, че това е кооперация, в която продажбата е само между членове, а за членуваш вътре не се оказва толкова лесно. Което ме навежда на мисълта и защо тези групи и продажби са затворени за останалите обикновени потребители, каква е идеята на това? :roll:


Мисля, че не са като затворено общество и помежду си да пазаруват само. Някои даже правят такива пазари по големите градове и циркулират из страната. Мои познати казват, че във Варна редовно организират.

Правят се пазари, понякога! НО Главно само и единствено членове на хранкоопа пазаруват от там, освен ако няма открит пазар, като тези, за които ти говориш. В по-голямата си част са стоки,които се продват между членовете на пазара.

Какъв е смисълът тогава щом продават помежду си? Целта не е ли да разпространяват колкото се може повече био продуктите сред хората, да ги приучват да ядат такава храна и да помагат на тези, които се хранят изцяло с такава?
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Re: Хранкоопите - качествена храна или заблуда?

Мнениеот Lollipop » 20 Апр 2016, 10:15

Явно причината е, че няма чак толкова много голямо разнообразие от стоки, а и факт е, че не могат да издават серификат, затова вярвам, че е ограничено производство и продажби. В хранкоопите влизат само препоръчани хора. ;) Явно няма фактури и трябва да сме си наши хора. :lol:
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Хранкоопите - качествена храна или заблуда?

Мнениеот fairy » 20 Апр 2016, 11:45

Доколкото разбрах от мненията, изказани тук, хранкооп и фермерски пазар, например, не са едно и също, така ли? Явно предметът им е един и същ - чиста земеделска продукция, но разликата е в кръга потребители. В такъв случай по-сигурното за качеството на храната са хранкоопите, а не фермерските пазари! Не виждам логиката.
fairy
 
Мнения: 464
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:17

Re: Хранкоопите - качествена храна или заблуда?

Мнениеот rabotnata pchela » 20 Апр 2016, 15:57

fairy написа:Доколкото разбрах от мненията, изказани тук, хранкооп и фермерски пазар, например, не са едно и също, така ли? Явно предметът им е един и същ - чиста земеделска продукция, но разликата е в кръга потребители. В такъв случай по-сигурното за качеството на храната са хранкоопите, а не фермерските пазари! Не виждам логиката.

фермерските пазари се правят от хора в хранкоопите, само че така им се вика на свободния пазар. Този в харнкоопите (кооперация), е за затворен кръг потребители, които имат членство.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Хранкоопите - качествена храна или заблуда?

Мнениеот mamina » 20 Апр 2016, 16:31

По-сигурно е качеството може би защото в хранкоопите всеки в групата знае кой, какво и как е произвел, а на фермерските пазари продават всякакви, пишещи се биопроизводители, наред с наистина производителите на биохрани.
mamina
 
Мнения: 525
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:55

Re: Хранкоопите - качествена храна или заблуда?

Мнениеот Lollipop » 20 Май 2016, 10:26

На фермерски те пазари се съмнявам, че има и такива, които си продават и съвсем обикновена стока от зеленчуковите борси :)
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

ПредишнаСледваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта