Работодателят ми не ми заплаща осигуровките, какво мога да направя?

Вашите права, социална политика и законодателство. Никой от нас не е безгласна буква.

Работодателят ми не ми заплаща осигуровките, какво мога да направя?

Мнениеот varlam » 22 Фев 2016, 21:57

Здравейте!
Изглежда, че и аз съм попаднал в типичната за много българи ситуация - работодателят ми не ми заплаща осигуровките за пенсия и здраве. И това е вече пореден месец.
Плаща ми се /горе-долу /редовно, в размера, който е уговорен преди започването на работа. Но освен първия месец, вече почти половин година нямам данни за заплатени здравни и пенсионни осигуровки. Бях в болнични и естествено, нищо не получих.
През цялото време ме уверяват, че нещата ще се получат, че ще заплатят.
С кого мога да се консултирам, ако работодателят не е коректен. Ако се оплача, няма ли да ме уволнят и от там - на борсата и заплата няма.
Някой попадал ли е в проблемно положение като моето?
varlam
 
Мнения: 205
Регистриран на: 08 Апр 2011, 15:55

Re: Работодателят ми не ми заплаща осигуровките, какво мога да направя?

Мнениеот fairy » 23 Фев 2016, 10:29

Можеш да се обърнеш към Инспекцията по труда или НАП. Много хора си замълчават, за да не ги уволнят, но така кашата става по-голяма и загубите се натрупват в дългосрочен план.
fairy
 
Мнения: 464
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:17

Re: Работодателят ми не ми заплаща осигуровките, какво мога да направя?

Мнениеот rabotnata pchela » 23 Фев 2016, 10:55

Да ти кажа честно, че ще те уволнят, това е ясно. :mrgreen: Но все пак отиваш в НОИ мисля че са тези, които би следвало да се занимават с твоите осигуровки - здравни и социални. Пускаш жалба и те правят проверка и т.н..., но не очаквай някой да те потупа по рамото за добре свършената работа,затова първо си намери нова работа, тогава си пусни жалбата. :!: Няма как да ги принудиш, освен ако не ги заплашиш, че ще пуснеш жалба и тогава е ясно какво ще стане. :mrgreen: Пак същото...
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Работодателят ми не ми заплаща осигуровките, какво мога да направя?

Мнениеот D-r Terziev » 23 Фев 2016, 16:31

Има един много прост номер. Обяснете им, че ще взимате заем и ви трябва чисто осигурително досие. Ако това не ги стресне/принуди да платят, нищо няма да успее, за съжаление.
D-r Terziev
 
Мнения: 47
Регистриран на: 08 Авг 2014, 10:44

Re: Работодателят ми не ми заплаща осигуровките, какво мога да направя?

Мнениеот Jully » 23 Фев 2016, 16:42

D-r Terziev написа:Има един много прост номер. Обяснете им, че ще взимате заем и ви трябва чисто осигурително досие. Ако това не ги стресне/принуди да платят, нищо няма да успее, за съжаление.

Това е добра и мирна идея, но ако работодателят извива ръцете на служителите си това не би помогнало. Имам предвид, че в този случай може би не желае да плаща осигуровките. И какво следва - реже го за документа и остава в изходна позиция. :( Сещам се евентуално за анонимен сигнал за проверка, което може би ще помогне да не бъдат обвинен конкретен служител.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Работодателят ми не ми заплаща осигуровките, какво мога да направя?

Мнениеот Локумът » 23 Фев 2016, 17:14

Jully написа:
D-r Terziev написа:Има един много прост номер. Обяснете им, че ще взимате заем и ви трябва чисто осигурително досие. Ако това не ги стресне/принуди да платят, нищо няма да успее, за съжаление.

Това е добра и мирна идея, но ако работодателят извива ръцете на служителите си това не би помогнало. Имам предвид, че в този случай може би не желае да плаща осигуровките. И какво следва - реже го за документа и остава в изходна позиция. :( Сещам се евентуално за анонимен сигнал за проверка, което може би ще помогне да не бъдат обвинен конкретен служител.

Анонимните сигнали са най-добрия начин, по който може да се подаде сигнал, само че тогава не се знае дали няма да се урязват заплатите за всички. :mrgreen:
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Работодателят ми не ми заплаща осигуровките, какво мога да направя?

Мнениеот Viktor.Ivanov » 23 Фев 2016, 22:14

Локумът написа:
Jully написа:
D-r Terziev написа:Има един много прост номер. Обяснете им, че ще взимате заем и ви трябва чисто осигурително досие. Ако това не ги стресне/принуди да платят, нищо няма да успее, за съжаление.

Това е добра и мирна идея, но ако работодателят извива ръцете на служителите си това не би помогнало. Имам предвид, че в този случай може би не желае да плаща осигуровките. И какво следва - реже го за документа и остава в изходна позиция. :( Сещам се евентуално за анонимен сигнал за проверка, което може би ще помогне да не бъдат обвинен конкретен служител.

Анонимните сигнали са най-добрия начин, по който може да се подаде сигнал, само че тогава не се знае дали няма да се урязват заплатите за всички. :mrgreen:


Анонимни сигнали в Инспекция по труда. Там само такива чакат, за да разпилеят дадена фирма. Но после работниците им къде ще си намерят работа, а? :banghead:
Viktor.Ivanov
 
Мнения: 220
Регистриран на: 09 Май 2014, 11:47

Re: Работодателят ми не ми заплаща осигуровките, какво мога да направя?

Мнениеот Monika_Spasova » 24 Фев 2016, 11:35

Viktor.Ivanov написа:Анонимни сигнали в Инспекция по труда. Там само такива чакат, за да разпилеят дадена фирма. Но после работниците им къде ще си намерят работа, а? :banghead:

Твоите думи звучат, сякаш служителите са виновни,.. не е ли в правото на всеки един работник да изисква от работодателя си той да му изплаща задължителните по закон осигуровки! Защото така излиза, че хем не ги изплаща, хем го ощетява със заплатата като удържа частта на работника за въпросните осигуровки! Не виждам каква е вината на рабоника, че работодателя ми е некоректен! :mrgreen:
(само ми е интересно, ако този работодател имаше стикер "коректна фирма" :rolling: :rolling: :rolling:
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Работодателят ми не ми заплаща осигуровките, какво мога да направя?

Мнениеот pavleta » 25 Фев 2016, 12:22

Не че искам да играя ролята на адвокат на некоректни фирми, но ако работодателят толкова е закъсал, че не може да покрива осигуровките на работниците си? Като знаем икономическите условия в българия това е често срещано. Фирмите все чакат някой да им се издължи, за да могат те от своя страна да се разплатят. Но често това не става и става омагьосан кръг.
pavleta
 
Мнения: 467
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:33

Re: Работодателят ми не ми заплаща осигуровките, какво мога да направя?

Мнениеот frezia-o » 28 Фев 2018, 16:30

Настоявайте работодателят да си изпълни ангажиментите. След като вие изпълнявате вашите, то и той трябва да направи същото. И наистина информирайте Инспекцията по труда, а ако тръгнат да ви уволняват, съдете. Може и медиите да потърсите. Като се вдигне шум, може да има промяна.
frezia-o
 
Мнения: 30
Регистриран на: 23 Фев 2018, 15:09


Назад към Социални дейности

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта