Страх от зъболекар - дете - 8г.

Страх от зъболекар - дете - 8г.

Мнениеот antoaneta.koseva » 09 Мар 2016, 16:40

Здравейте!
Аз съм майка на деца на 8 г./близнаци/. Едното дете няма проблеми засега със стоматолозите и не изпитва страх или поне не го показва. Другото има 2 пломби, но в един момент преди около 1 година ..... нещо се случи. Сега стигаме до зъболекарския стол сядаме даваме да ни пипат в устата, НО чуем ли машинката или да посегне лекарят към нея и КРАЙ. Тази, с която се стърже .... И водим преговори със лекарите, как трябва да ми се направи зъбът БЕЗ стъргане. Ние сме от Габрово. Тук няма зъболекари, които да разполагат с лазери .... за правене на пломби. Не знам вече 4 пъти ни направи на маймуни! При различни зъболекари ходихме. С наказания пробвахме. С обещания и награди! Нищо. Той просто изпитва искрен страх и се разплаква и не дава на никой да бърка с тази машинка в устата му вече. А има 2 сериозни кариеса от двете страни на дъвкателни зъбки отдолу. Да - млечни са зъбите, но така да тропа с крака и да не дава...
Моля за съвет... Не искам да давам 2000 лв. за пломби на млечни зъби под пълна анестезия, а и такава не се предлага в Г-во! И не мога, честно казано. Но не знам какво може да последва, ако не се вземат някакви мерки. Изчерпах се и не знам какво да правя! Не искам да минава на неговата, но все така става. Искам да помогна на детето си , но КАК?
antoaneta.koseva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Мар 2016, 16:38

Re: Страх от зъболекар - дете - 8г.

Мнениеот Jully » 09 Мар 2016, 16:49

Милото. Не искам да те отчайвам, но май няма начин, след като изпитва толкова голям страх. Не обяснява ли каква е причината за страха - болката или кое? Опитай се да говориш с зъболекар, който би сложил упойка, макар че не съм сигурна дали действа за лечение на кариес, или е само за вадене на зъб, - т.е дали обезболява венеца, или има ефект и върху зъба. За съжаление ако е изпитал голяма болка съвсем нормално е да изпитва страх. :( Това е единственото, за което се сещам, но ще следва продължението за поставянето на упойката, това става със спринцовка, но като е по-големичко, трябва да говорите. :(
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Страх от зъболекар - дете - 8г.

Мнениеот antoaneta.koseva » 09 Мар 2016, 17:19

Ами да, той ме пита как изглежда упойката. Ако е игла - вероятността да успеят да му я поставят клони към 0. Ако е спрей - предполагам няма да действа. И дори и да успее доктора да му постави упойка, той пак няма да даде да се работи с машинка. Трябва ни упойка за уши и очи :banghead: Вчера 15 мин. зъболекарят и сестрата и баща му - всички го увещават поне да даде да започне. Лекаря е казал, че ще стане и ще си тръгне в момента в който евентуално го заболи. Ефект - 0 !!! Не дава - плаче. Казва, че не толкова го боли, колкото го е страх!
antoaneta.koseva
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Мар 2016, 16:38

Re: Страх от зъболекар - дете - 8г.

Мнениеот Snejna » 10 Мар 2016, 12:02

Милото детенце. Мен също много ме е страх от зъболекари заради това, което ми се е случвало като дете при тях. за съжаление все ще трябва да намерите начин да бъде убедено, че е важно да си направи зъбите, а и идеята ти за пълна упойка, дори да можеш да си я позволиш не може да се прилага при обикновени пломби, то детето ще се съсипе от толкова, които ще му се налагат занапред. Защо не пробвате терапия с психолог, не е толкова срамно, а то самото може да изрази проблема и да му помогнат да го решат. Вярно, че всеки би си казал, че се лигави, но явно, че му тежи на детенцето, според мен този вариант е най-разумен.
Тук можем да ти дадем съвети да поговориш с него, да му дадеш желан подарък, но все са неща, които мисля, че няма да проработят, след като изпитва искрен страх.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: Страх от зъболекар - дете - 8г.

Мнениеот iwoni » 10 Мар 2016, 12:27

Ако вие или някой ваш близък има зъби за оправяне, заведете го да гледа как ви ги оправят и може да се престраши като види, че тати или вие не ви е страх. :razz:
iwoni
 
Мнения: 483
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:14

Re: Страх от зъболекар - дете - 8г.

Мнениеот Rali_hr » 10 Мар 2016, 13:54

iwoni написа:Ако вие или някой ваш близък има зъби за оправяне, заведете го да гледа как ви ги оправят и може да се престраши като види, че тати или вие не ви е страх. :razz:

Да това е добра идея да се даде пример с някое друго дете или възрастен, но не мисля, че ще му помогне. :) Мен също ме е страх от зъболекари и не ми пречи кой ходи да си прави зъбите, само да не се налага аз да ходя. :mrgreen:
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Страх от зъболекар - дете - 8г.

Мнениеот penelopa » 11 Мар 2016, 13:40

Rali_hr написа:
iwoni написа:Ако вие или някой ваш близък има зъби за оправяне, заведете го да гледа как ви ги оправят и може да се престраши като види, че тати или вие не ви е страх. :razz:

Да това е добра идея да се даде пример с някое друго дете или възрастен, но не мисля, че ще му помогне. :) Мен също ме е страх от зъболекари и не ми пречи кой ходи да си прави зъбите, само да не се налага аз да ходя. :mrgreen:


Като те заболи зъбът щеш не щеш трябва да отидеш, че може и да се е усложнило. Наистина трудно се преодолява страха от зъболекарския кабинет. Има възрастни, които не могат да го преодолеят и страдат много от зъби.
penelopa
 
Мнения: 488
Регистриран на: 18 Яну 2016, 14:17

Re: Страх от зъболекар - дете - 8г.

Мнениеот Jully » 31 Мар 2016, 13:59

Пробвайте да намерите някой добър зъболекар, който успее да предразположи детето, за да не се страхува. Последно като ходихме на зъболекар с децата там имаше дете, което беше ходило през няколко зъболекари и там имаше много големи проблеми и отказваше да ходи на зъболекар. А там нямаше проблеми, въпреки че имаше някои уговорки предварително.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Страх от зъболекар - дете - 8г.

Мнениеот roksana » 31 Мар 2016, 14:08

Само не правете грешката да го насилвате да седне на стола или да му държите ръцете или главата! Такъв таралеж в гащите ще си вкарате! За цял живот ще го травмирате.
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Re: Страх от зъболекар - дете - 8г.

Мнениеот asdddwww » 31 Мар 2016, 15:16

roksana написа:Само не правете грешката да го насилвате да седне на стола или да му държите ръцете или главата! Такъв таралеж в гащите ще си вкарате! За цял живот ще го травмирате.

И такива ги има и такива... :) особено ако са с някоя по-нетърпелива майка иса готови всячески да им пресекат лигавщините. :) Големите приемат, че децата само могат да се лигавят, а големите можем да имаме истински страхове. ;0 :roll:
Аватар
asdddwww
 
Мнения: 324
Регистриран на: 22 Юли 2015, 10:29

Следваща

Назад към Мнения и въпроси на читатели, свързани със стоматологични заболявания

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron