Намериха гробница от 3 век в Стара Загора

Тук е мястото за вашия коментар за събитията от страната и чужбина!

Намериха гробница от 3 век в Стара Загора

Мнениеот rabotnata pchela » 17 Мар 2016, 17:07

Докато разглеждах новините попаднах на новината, че преди часове в Стара Загора са намерили семейна гробница. Споделям веднага няколко снимки, взети от сайта на Стара Загора (starazagora.net):
IMG_4338.jpg
IMG_4338.jpg (56.3 KiB) Прегледано 1643 пъти
IMG_4165.jpg
IMG_4165.jpg (81.12 KiB) Прегледано 1643 пъти

Намерили са ги днес, под строеж на нов магазин. Интересното, което ми направи впечатление е, че костите са струпани на едно място, а в същото време има много гладки стени, дали е от 3 век или е от по-скоро според вас?
Интересен спор също е дали е само семейна гробница, или е част от източния некропол, който е останал ненамерен. Интересното е, че гробниците са залети с олово. Определено много интересна находка за търсачите на артефакти.
Сега на мястото се водят и спорове за застрояването на точно този парк, а гробницата удобно се появява в защита на противниците на застрояването. Може би в паркът наистина се намира неоткрития некропол.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Намериха гробница от 3 век в Стара Загора

Мнениеот svetlozara » 17 Мар 2016, 17:10

Ехааа, супер находка! Сега явно няма да се строи магазин там. :lol:
Тая Стара Загора е много богата на исторически ценности - копнат веднъж и веднага намират нещо.
svetlozara
 
Мнения: 729
Регистриран на: 18 Юни 2015, 12:14

Re: Намериха гробница от 3 век в Стара Загора

Мнениеот Локумът » 17 Мар 2016, 17:12

Много интересно! Направи ми впечатление от снимката, че са струпани на едно място, а само единия скелет е разположен на широко и легнал, сигурно има някаква символика и в това! Много са интересни находките от миналото.
Ще излезнат скоро още подробности. :) :bouncymulticolor:
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Намериха гробница от 3 век в Стара Загора

Мнениеот Monika_Spasova » 17 Мар 2016, 17:20

Локумът написа:Много интересно! Направи ми впечатление от снимката, че са струпани на едно място, а само единия скелет е разположен на широко и легнал, сигурно има някаква символика и в това! Много са интересни находките от миналото.
Ще излезнат скоро още подробности. :) :bouncymulticolor:

Много интересно и на мен ми направи впечатление, че са струпани на едно място! Сякаш са се опитвали да се спасят и са били затворени живи! Иначе каква е логиката да ги натрупат едни върху друг?! :roll: Много зловещо! Не си представям какво им е било на хората, които са ги открили.
Аватар
Monika_Spasova
 
Мнения: 2097
Регистриран на: 07 Апр 2015, 11:32

Re: Намериха гробница от 3 век в Стара Загора

Мнениеот rabotnata pchela » 17 Мар 2016, 17:30

На мен ми стана интересно, че са намерили тарама, което е много странно, не знам преди толкова време дали са носили колани! Също и стените на гроба са измазани перфектно, което в мен лично надига въпрос дали наистина е било от преди 18 века или всъщност не е толкова отдавнашна находка? :scratchheadblue:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Намериха гробница от 3 век в Стара Загора

Мнениеот Dominator » 17 Мар 2016, 17:58

Моето предположение за струпването на костите не е толкова зловещо, колкото вашите ;) И аз видях новината и там пишеше, че скелетите са на хора, които са били поставяни в тази гробница в различни периоди от време, от което си направих изводите, че най-вероятно при погребването на всеки следващ просто костите на предходните са били измествани край стените, за да се направи място и така е останал последния скелет цял и легнал (това се прави и в днешните гробове, при които се погребват близки роднини в един гроб). Иначе съм убеден, че ако се започнат разкопки ще излязат още много артефакти, то като цяло в центъра на Ст. Загора и северно от него е почти невъзможно да започнеш строителство, без отдолу да излязат стени и музайки от Августа Траяна. Само в последните 5-6 години доказателствата за това са много.
А относно перфектното измазване на стените, няма нищо чудно в това, ако сте ходили в Голямата Косматка, в близост до гр. Шипка, ще видите още по-голям саркофаг, който е с перфектно обработени стени и таван. На остров Тасос, в близост до плажа на русалките Алики, също съм виждал такъв саркофаг, мраморен, перфектно обработен. Древните майстори не са са подценяване, много малко знаем за техните методи на работа, но пък техните произведения са образец, дори и в наши дни.
Аватар
Dominator
 
Мнения: 49
Регистриран на: 15 Фев 2013, 14:15
Местоположение: Варна

Re: Намериха гробница от 3 век в Стара Загора

Мнениеот irka » 18 Мар 2016, 10:59

Dominator написа:Моето предположение за струпването на костите не е толкова зловещо, колкото вашите ;) И аз видях новината и там пишеше, че скелетите са на хора, които са били поставяни в тази гробница в различни периоди от време, от което си направих изводите, че най-вероятно при погребването на всеки следващ просто костите на предходните са били измествани край стените, за да се направи място и така е останал последния скелет цял и легнал (това се прави и в днешните гробове, при които се погребват близки роднини в един гроб). Иначе съм убеден, че ако се започнат разкопки ще излязат още много артефакти, то като цяло в центъра на Ст. Загора и северно от него е почти невъзможно да започнеш строителство, без отдолу да излязат стени и музайки от Августа Траяна. Само в последните 5-6 години доказателствата за това са много.
А относно перфектното измазване на стените, няма нищо чудно в това, ако сте ходили в Голямата Косматка, в близост до гр. Шипка, ще видите още по-голям саркофаг, който е с перфектно обработени стени и таван. На остров Тасос, в близост до плажа на русалките Алики, също съм виждал такъв саркофаг, мраморен, перфектно обработен. Древните майстори не са са подценяване, много малко знаем за техните методи на работа, но пък техните произведения са образец, дори и в наши дни.

Да, някогашните майстори са били уникални. Днешните не могат да се доближат понякога изобщо до тях като изработка. А те не са имали такива инструменти и технологии като днешните.
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Re: Намериха гробница от 3 век в Стара Загора

Мнениеот rabotnata pchela » 18 Мар 2016, 12:49

irka написа:Да, някогашните майстори са били уникални. Днешните не могат да се доближат понякога изобщо до тях като изработка. А те не са имали такива инструменти и технологии като днешните.

Е, айде, чак пък толкова моля ти се. Някогашните майстори, да не говориш за къща от кирпич, тука става въпрос за нещо станало преди 1800 години, някогашните майстори били уникални и днешните видиш ли кви забутани били. Чак е смешно твърдението ти, разбираш ли... :rolling: :rolling: :rolling: Направо не ми се щеше да измествам темата на там, но не мога да се сдържа!!!!
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Намериха гробница от 3 век в Стара Загора

Мнениеот rabotnata pchela » 18 Мар 2016, 12:50

Dominator написа:Моето предположение за струпването на костите не е толкова зловещо, колкото вашите ;) И аз видях новината и там пишеше, че скелетите са на хора, които са били поставяни в тази гробница в различни периоди от време, от което си направих изводите, че най-вероятно при погребването на всеки следващ просто костите на предходните са били измествани край стените, за да се направи място и така е останал последния скелет цял и легнал (това се прави и в днешните гробове, при които се погребват близки роднини в един гроб). Иначе съм убеден, че ако се започнат разкопки ще излязат още много артефакти, то като цяло в центъра на Ст. Загора и северно от него е почти невъзможно да започнеш строителство, без отдолу да излязат стени и музайки от Августа Траяна. Само в последните 5-6 години доказателствата за това са много.
А относно перфектното измазване на стените, няма нищо чудно в това, ако сте ходили в Голямата Косматка, в близост до гр. Шипка, ще видите още по-голям саркофаг, който е с перфектно обработени стени и таван. На остров Тасос, в близост до плажа на русалките Алики, също съм виждал такъв саркофаг, мраморен, перфектно обработен. Древните майстори не са са подценяване, много малко знаем за техните методи на работа, но пък техните произведения са образец, дори и в наши дни.

Ааааааааааааа, моят сценарий е по-вълнуващ! На мен ми е странно, че са чак толкова перфектни! Като гледах снимките ми приличаше малко като онзи лъскав пирон от "Съкровището" с Никълъс Кейдж. :lol:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53


Назад към Актуални теми и новини

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта