Общ семеен бюджет или поотделно?

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот Malina » 12 Апр 2016, 16:34

just_bib написа:С приятелят ми започнахме да споделяме общ бюджет около 5 месеца, след като заживяхме заедно. В един момент осъзнахме колко е абсурдно да се чудим коя сметка да делим, коя – не. Освен това си поставихме обща цел – да стартираме бизнес, за която трябваше да спестим пари.
Започнахме да си правим план в началото на месеца, за да видим колко можем да отделим и за какво ще похарчим парите си. Това много ни сближи, защото започнахме да виждаме резултата от съвместните ни усилия.
Бизнесът приключи преди две години, но оттогава си имаме нови цели (да пътуваме :)). И до ден днешен продължаваме да си правим бюджет и да си следим разходите. Даже ползваме общ акаунт в един сайт (https://klearlending.com/budget-tool), в който си въвеждаме за какво спестяваме и всеки вижда в реално време колко пари и за какво е похарчил другият. Ще излъжа, ако кажа, че не се караме от време на време, но общата цел и постигнатото до момента оправят всичко :)


Добре дошла във форума най-напред, радваме се на всяко ново попълнение! :) :welcomeconfetti:

Сега ще ми обясниш ли малко повече за този сайт? Туко що си направих регистрация, очаквах, че ще има някакво калкулиране, нещо интересно, предложения, то реално е един тефтер, който си имам аз и без друго. Мислих, че ще има някакви предложения по членове на семейството спрямо дохода реалния, и да бъде нещо по-полезно или няма такива неща а само тефтерче? :)
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот just_bib » 12 Апр 2016, 16:40

Ваня Стойчева написа:Just_bib отдавна търся такъв сайт,в който да успея да запиша доходите си, мислих и за таблици в exel, но така и не ми се получаваше. :) ще го разгледам по-подробно.
Иначе у нас дохода ни е общ, а и аз съм безработна, моята основна работа е да крася къщата. :mrgreen: За което никак не се оплаквам, затова може да си представите, че е невъзможно да нямам пари, понеже нямам доходи. много млади семейства обикновено разчитат само на собствените си доходи и това мисля, че създава много неудобства и обърква всичко.


Супер, Ваня, много се радвам! Вярвам, че ще е полезен и на теб. Това, че не получаваш доходи, не означава, че не можеш да управляваш парите на семейството :)
just_bib
 
Мнения: 3
Регистриран на: 12 Апр 2016, 16:22

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот Malina » 12 Апр 2016, 16:47

Ооо, сега го схванах, а аз убих всичките дисциплини, хахах :) да, ще си направя нова регистрация! Звучи адски интересно и задължително ще се вгледам по-добре, за да мога да уловя кой къде и защо харчи парите ;) ехехе :)
Не искам просто да живея - искам първо да обичам, а между другото да живея!
Аватар
Malina
 
Мнения: 2309
Регистриран на: 02 Дек 2014, 10:33

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот just_bib » 12 Апр 2016, 16:53

Malina написа:
just_bib написа:С приятелят ми започнахме да споделяме общ бюджет около 5 месеца, след като заживяхме заедно. В един момент осъзнахме колко е абсурдно да се чудим коя сметка да делим, коя – не. Освен това си поставихме обща цел – да стартираме бизнес, за която трябваше да спестим пари.
Започнахме да си правим план в началото на месеца, за да видим колко можем да отделим и за какво ще похарчим парите си. Това много ни сближи, защото започнахме да виждаме резултата от съвместните ни усилия.
Бизнесът приключи преди две години, но оттогава си имаме нови цели (да пътуваме :)). И до ден днешен продължаваме да си правим бюджет и да си следим разходите. Даже ползваме общ акаунт в един сайт (https://klearlending.com/budget-tool), в който си въвеждаме за какво спестяваме и всеки вижда в реално време колко пари и за какво е похарчил другият. Ще излъжа, ако кажа, че не се караме от време на време, но общата цел и постигнатото до момента оправят всичко :)


Добре дошла във форума най-напред, радваме се на всяко ново попълнение! :) :welcomeconfetti:

Сега ще ми обясниш ли малко повече за този сайт? Туко що си направих регистрация, очаквах, че ще има някакво калкулиране, нещо интересно, предложения, то реално е един тефтер, който си имам аз и без друго. Мислих, че ще има някакви предложения по членове на семейството спрямо дохода реалния, и да бъде нещо по-полезно или няма такива неща а само тефтерче? :)


Здрасти, Malina. Благодаря за топлото посрещане! :)
Сайтът работи много просто - в режим "Промени бюджета" въвеждаш сумите, които планираш да получиш и похарчиш през месеца. Ако ти липсва или искаш да редактираш някоя категория, можеш да си я добавиш през Меню ---> Настройки --> Промени списъка с категории.
След като си готова с плана, виждаш в Текущо състояние какъв би трябвало да бъде резултатът в края на месеца (това за мен е най-якото :)). После през "Добави плащане +" въвеждаш колко реално си получила/похарчила и виждаш отново на графиката как се движиш спрямо плана.

А в Моите спестявания можеш да си поставиш цел и да видиш колко трябва да отделяш на месец, за да я постигнеш.

Хубавото е, че може да се ползва на телефон. Не е приложение, но ако си закачиш адреса на Home Screen на телефона, направо си изглежда като app.

Ако има нещо друго, питай. Аз го ползвам активно от началото на месеца :)
just_bib
 
Мнения: 3
Регистриран на: 12 Апр 2016, 16:22

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот Lollipop » 13 Апр 2016, 09:52

Това звучи интересно и полезно и ще го разуча.
А по темата: С мъжът ми имаме полу отделен бюджет. :) Т.е. той плаща всичко, а аз си харча моите пари както намеря за добре. :mrgreen: Вече съм в майчинство, което е голямата тайна и конспиративна новина, та за това сега с Максим си лежим вкъщи и се гласим за разходките. Използвам парите, които получавам за моите лични нужди и за нуждите на бебето. Но всички там въпроси с храната, със сметките - за това се грижи любимия. Не ми се докопва до парите. :) Ако нещо ми остане, го съхранявам и после ги използваме я за ремонт, я за почивка. :) Научена съм да не изхарчвам всичко. :mrgreen:
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот Pipilota » 13 Апр 2016, 13:42

Когато единия има по-голям бюджет би следвало той да го използва и да го харчи в повече и да покрива повече сметки мисля аз. Особено за жените в майчинство е абсурд да трябва да дават пари за домашни неща, след като трябва дас и дават парите за дрешки,памперси и за разходки :)
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот rabotnata pchela » 14 Апр 2016, 11:17

Ние у нас сме с толкова общ, че няма на къде повече. :) Вземаме заплата в едни и същи дни и си теглим парите и ги слагаме на едно място, заделяме за сметките и с останалото изкарваме месеца. Но мисля да променя малко "изкарването" на месеца, защото усещам, че в началото много се ширим, а после идва големия зор. :lol: Не мога да си преставя да му искам пари, но много често ми се е случвало подобни коментари да чуя, което ме навежда на мисълта, че по-скоро ние сме със сбъркани представи. :) Т.е. когато кажа на приятелка примерно "нямам пари за излизане на кръчми и дискотеки", много често получавам насреща "Вземи от мъжа си" и аз съм :shock: :shock: :shock: :shock: Нали щом аз нямам и той няма! :mrgreen:
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот mamina » 14 Апр 2016, 11:58

Ние понеже сме на квартира - той плаща квартирата, аз сметките. Останалото като пазаруване, излизания по заведения, пътувания и т.н. е от общия портфейл :grin: Мисля, че схемата ни е добра.
mamina
 
Мнения: 525
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:55

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот kauda » 14 Апр 2016, 13:45

mamina написа:Ние понеже сме на квартира - той плаща квартирата, аз сметките. Останалото като пазаруване, излизания по заведения, пътувания и т.н. е от общия портфейл :grin: Мисля, че схемата ни е добра.

Вие имате 3 портфейла ли? :) Я обясни за тая схема, че не схванах.
Аватар
kauda
 
Мнения: 1654
Регистриран на: 23 Мар 2015, 10:45

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот zagrijena » 14 Апр 2016, 14:25

kauda написа:
mamina написа:Ние понеже сме на квартира - той плаща квартирата, аз сметките. Останалото като пазаруване, излизания по заведения, пътувания и т.н. е от общия портфейл :grin: Мисля, че схемата ни е добра.

Вие имате 3 портфейла ли? :) Я обясни за тая схема, че не схванах.


Mamina, явно сте на и на общ бюджет, и на отделен :lol: . Добре е, че още отначало сте се разбрали двете основни пера - квартира и сметки, да си ги разделите, изглежда честно и може да потушава в зародиш известни спорове :grin: . В нашето семейство сме всичко общо - за детето, сметките и други неща бъркаме в общия портфейл и плащаме :wink: .
zagrijena
 
Мнения: 486
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:11

ПредишнаСледваща

Назад към Приказки по женски

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron