Общ семеен бюджет или поотделно?

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот Staykova » 17 Окт 2018, 10:22

Аз съм на принципа твоите пари са си твои, моите са си мои. Всеки си плаща телефона, ток и вода и други битови си ги делим. Всеки взима за ядене или просто предварително отделяме една сума и пазарим основно. В случай, че някой закъса финансово - другият помага, но всеки има свободата да контролира собствените си доходи. Винаги така съм процедирала и до сега не е имало проблем или неразбирателство по тема финанси.
Най-малкото, когато всеки си разполага с личен бюджет е много по-лесно да направиш изненада или подарък на другия :)
Staykova
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Окт 2018, 08:41

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот Krum » 17 Окт 2018, 10:26

За това съм съгласен, аз и жена ми сме с общ бюджет и си признавам, че някой път крия пари от нея, за да мога да приготвя някоя изненада за празник, иначе наистина не върви да взема от общата сметка, където поплучаваме и двамата смс при теглене :)
особено, ако сумата е по-голяма, отделям няколко месеца скришом :D
Аватар
Krum
 
Мнения: 1386
Регистриран на: 21 Ное 2014, 14:30

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот qwerryyy » 17 Окт 2018, 12:33

за такива малки неща добре да отделиш , пак е за другия, обаче има случаи, в които единия буквално мизерства до края на месеца, а другия си вее байряка, единия поддържа повече дома, а другия все не се сеща да купи нещо..
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот Frac » 19 Окт 2018, 09:26

Ние сме с общ бюджет и ми е малко странно да сме с два отделни. Разпределили сме кой каквоп плаща и остават едни пари, които се харчат за храна, празници, много от тях за нуждите на децата и нещо по дома, ако се наложи.
Интересно как би се почувствал едни от двамата, ако са с отделен бюджет, но различна по големина заплата и се наложи да се прави ремонт. И какво, единият няма пари и не се предприема нищо, щото другия ще плати всичко. Нз явно е до нагласа в семейството.
Аватар
Frac
 
Мнения: 626
Регистриран на: 23 Фев 2018, 17:55

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот miron » 19 Окт 2018, 10:18

Ако съм женен бих имал общ бюджет с жена си, не бих разполагал със свои пари. Спестяванията и разходите трябва да са общи и решени от двамата родители. Не бих скрил и 5 лева от жена си, освен ако не е с цел да йнаправя подаарък, или пък да заделя наистина малка сума за по-екстремни ситуации.
miron
 
Мнения: 668
Регистриран на: 22 Мар 2015, 11:01

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот Moni_265 » 11 Дек 2018, 16:34

Смятам че е нормално семейството да има и общи пари, но и всеки да си има лични средства. За да се чувства самостоятелен.
Аватар
Moni_265
 
Мнения: 72
Регистриран на: 12 Ное 2018, 15:24

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот Ива Тодорова » 01 Фев 2019, 16:36

Нямам все още семейство, но не си представям да имаме общ бюджет. Хубаво е човек да има своята лична финансова свобода. Дано и партньорът ми един ден разбира така нещата.
Аватар
Ива Тодорова
 
Мнения: 148
Регистриран на: 26 Окт 2018, 10:37

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот Pipilota » 01 Фев 2019, 17:25

Frac написа:Ние сме с общ бюджет и ми е малко странно да сме с два отделни. Разпределили сме кой каквоп плаща и остават едни пари, които се харчат за храна, празници, много от тях за нуждите на децата и нещо по дома, ако се наложи.
Интересно как би се почувствал едни от двамата, ако са с отделен бюджет, но различна по големина заплата и се наложи да се прави ремонт. И какво, единият няма пари и не се предприема нищо, щото другия ще плати всичко. Нз явно е до нагласа в семейството.

По същия начин мисля и аз. А и как стои въпросът с пазаруването? то хубаво всеки купува нещо, ама .. нали един два пъти в месеца ще отидете в магазина за нещо по-голямо, или пък ще се счупи тоалетната, и какво, плаащ единия и после казва " е тва ся аз го платих,с ледващия разход е за тебе". Направо ми е сбъркано, ама и такива познавам, семейни с деца и делят всяка стотинка. При нас бюджетът е общ, не сме се лишили от изненади и подаръци, както прочетох в темата, едва ли не, че не можеш да подариш нищо, защото нямаш лични пари.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот Dalia » 01 Фев 2019, 18:27

Нашият бюджет е заплатата на мъжа ми, а моята заплата си е само моя. В смисъл, че тя е 4 пъти по-малка от неговата и с нея и без нея все тая. :lol: И при повечето ми приятелки е така мъжете са тия, които издържат семейството изцяло. :wink:
Dalia
 
Мнения: 557
Регистриран на: 12 Фев 2013, 17:10

Re: Общ семеен бюджет или поотделно?

Мнениеот ivan.stoqnov » 01 Фев 2019, 18:40

И у нас бюджетът е общ. Всички пари с жена ми си оставяме н а1 мяст и всеки си вззема толкова, колкото с аму необходими. Не мога да си предтавя ако всеки трябвада бъде с парите си, каква анархия ще настане. То ако всеки пазари по нещо, ама пак не е вариант. Добре е, че има мъже, които получават добра заплата и могат изцяло да издържат с нея семействата си, но в моя случай нещата не са толкова розови и с двете заплати едвам успяваме да покрием ежемесечните разхди на семейството. Особено сега през зимата си е голямо предизикателство.:cry:
ivan.stoqnov
 
Мнения: 361
Регистриран на: 29 Юни 2018, 11:46

Предишна

Назад към Приказки по женски

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта