Трябва ли да плащам потребителска такса за издаването на болничен?

Най - горещите теми от сферата на здравеопазването.

Трябва ли да плащам потребителска такса за издаването на болничен?

Мнениеот black » 15 Апр 2016, 10:25

Наложи ми се да изляза в болничен заради детето и когато отидох при личната лекарка да ми го издаде, тя ми поиска 2,90 за него. Много се учудих, защото знам, че потребителската такса се плаща само за преглед. Мен не ме е преглеждала, че да плащам, не съм аз болния. Това означава ли, че като отида болен и се налага да изляза болничен, ще платя близо 6 лв.?! Попитах я защо трябва да платя при това положение и тя отговори, че извършва услуга и трябва да я таксува. Трябва ли да се плаща потребителска такса при издаване на болничен?
black
 
Мнения: 441
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:43

Re: Трябва ли да плащам потребителска такса за издаването на болничен?

Мнениеот pavleta » 15 Апр 2016, 12:03

Не ми се е налагало от години да взимам болнични, но аз също знам, че потребителска такса се дължи, когато те прегледа личния лекар. Имаше определена група хора, които са освободени от плащането на такса. В нея влизат и лицата до 18 г. Щом болничния е заради дете, не трябва да се плаща.
pavleta
 
Мнения: 467
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:33

Re: Трябва ли да плащам потребителска такса за издаването на болничен?

Мнениеот Lisica » 15 Апр 2016, 13:23

Ти питаш от морална гледна точка или от гледна точка на това дали е законно. Иначе да болничния се плаща без значение дали е за дете или за възрастен. точка. така или иначе болничния е за гледане на детето и се издава на възрастния, който се предполага, че е над 18 години.
Аватар
Lisica
 
Мнения: 1044
Регистриран на: 25 Мар 2015, 09:55

Re: Трябва ли да плащам потребителска такса за издаването на болничен?

Мнениеот roksana » 15 Апр 2016, 16:34

Не знам за каква точка става въпрос, но съм се убедила, че не знаем правата си. В Наредба № 40 от 2004 г. за определяне на основния пакет от здравни дейности пише, че издаването на болничен лист е гарантирана от бюджета на НЗОК дейност и по тази логика за издаването му не трябва да се дължи потребителска такса. Аз оставам с впечатлението, че изобщо за издаването на болничен лист, независимо от случая, не трябва да се плаща, защото не се оказва медицинска помощ. Значи нашите лични лекари нарушават закона май.
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Re: Трябва ли да плащам потребителска такса за издаването на болничен?

Мнениеот balsam » 18 Апр 2016, 11:03

Защо тогава за всяко нещо взимат такса? За болничен, за направление, за оформяне на документи за ТЕЛК? Как ги взимат тогава тези 2,90 лв., защо не е станало на въпрос? Всеки си плаща и не казва нищо, да не би да са я отменили тази наредба?
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17

Re: Трябва ли да плащам потребителска такса за издаването на болничен?

Мнениеот S_Milenska » 18 Апр 2016, 13:16

Винаги са ми вземали пари за болничен. Не виждам какъв е проблема да се дадат тези 3 лева.
Аватар
S_Milenska
 
Мнения: 2136
Регистриран на: 18 Ное 2014, 13:46

Re: Трябва ли да плащам потребителска такса за издаването на болничен?

Мнениеот Kremiliya » 18 Апр 2016, 14:31

И на мен са ми вземали за болничния лист. Така че след като навсеки вземат, може и наистина я има тази такса.
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Трябва ли да плащам потребителска такса за издаването на болничен?

Мнениеот pavleta » 21 Апр 2016, 14:02

Четох, че в някои софийски болници освен потребителска, допълнително им вземат още 3 лв. за самия болничен, значи общо 6 лв. Това вече мисля, е незаконно.
pavleta
 
Мнения: 467
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:33

Re: Трябва ли да плащам потребителска такса за издаването на болничен?

Мнениеот Kremiliya » 22 Апр 2016, 14:23

pavleta написа:Четох, че в някои софийски болници освен потребителска, допълнително им вземат още 3 лв. за самия болничен, значи общо 6 лв. Това вече мисля, е незаконно.

Допълнителната такса са какво я вземат?! :shock: Това вече е в повече, иначе щом навсякъде е 3 лева болничния, значи е толкова и се плаща, но допълнителните 6 лева си ги пързалят както намерят за добре... :cussingblack:
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Трябва ли да плащам потребителска такса за издаването на болничен?

Мнениеот mamina » 22 Апр 2016, 15:44

Да, но повечето си мълчат и плащат! Даже не си правим труда и да питаме дали имат право да ни взимат пари.
mamina
 
Мнения: 525
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:55

Следваща

Назад към Здравна политика

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron