Можем ли да се пристрастим към захарта?

Супер храни, здравословно пазаруване, качествени и полезни продукти, начин на хранене

Можем ли да се пристрастим към захарта?

Мнениеот penelopa » 15 Апр 2016, 15:22

Учените са открили, че бялата захар влияе на мозъка подобно като кокаина. Това е доста стряскащо заключение, като имаме предвид, че повечето храни, които купуваме от магазина имат високо съдържание на този продукт. Изследователите са стигнали да извода, че към захарта можеш да се пристрастиш както към белия прашец и тези, които са попаднали под нейната власт, следва да се лекуват като наркозависими. А знаете ли какви са симптомите на захарозависимите? Ако чувствате безпокойство, когато не сте хапнали нещо сладко през деня. Ако при депресия или криза яденето на сладкиш или друг продукт, съдържащ захар, ви успокоява. И ако осъзнавате, че прекалявате със сладките неща, но опита за ограничаването им ви причинява паника, гняв или лошо настроение. Разпознавате ли се като захаронаркомани? :mrgreen: Усещали ли сте някои от тези симптоми? Смятате ли, че наистина може да се развие пристрастеност към бялата захар? Как можем да се преборим с желанието си постоянно да ядем сладкиши?
penelopa
 
Мнения: 488
Регистриран на: 18 Яну 2016, 14:17

Re: Можем ли да се пристрастим към захарта?

Мнениеот Jully » 15 Апр 2016, 16:27

Разбира се, че може, за това се говори от години за, пристрастяването към захарта, към бялото брашно и т.н. не е нещо ново.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Можем ли да се пристрастим към захарта?

Мнениеот balsam » 18 Апр 2016, 10:41

А аз се чудя защо треперя за сладко и все гледам да си похапна! :lol: Никога не бих направила паралел между консумацията на захарни изделия и наркотиците, виж ти. Пресилено ми звучи, може би защото съм силно привързана към сладкото и в мен се обажда наркомана, който отрича, че няма проблем :grin: .
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17

Re: Можем ли да се пристрастим към захарта?

Мнениеот Kremiliya » 18 Апр 2016, 14:48

Пристрастяването не е само към захарта, а и към солените неща, към тестените. Затова ние толков трудно да ги откажем.
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: Можем ли да се пристрастим към захарта?

Мнениеот zagrijena » 18 Апр 2016, 15:53

Накарахте ме да се поослушам и да разбера защо обичам толкова сладко. Забелязах, че наблягам на него, когато нещо съм разстроена. Трябва да помисля за други начини да се справям снервите си, защото определено не ми се отразява добре на фигурата :mrgreen: . Мисля, че повечето хора осъзнават, че са пристрастени към захарта, но не го смятат за толкова важно или опасно.
zagrijena
 
Мнения: 486
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:11

Re: Можем ли да се пристрастим към захарта?

Мнениеот Elica » 18 Апр 2016, 16:38

zagrijena написа:Накарахте ме да се поослушам и да разбера защо обичам толкова сладко. Забелязах, че наблягам на него, когато нещо съм разстроена. Трябва да помисля за други начини да се справям снервите си, защото определено не ми се отразява добре на фигурата :mrgreen: . Мисля, че повечето хора осъзнават, че са пристрастени към захарта, но не го смятат за толкова важно или опасно.

Наистина повечето смятаме, че храната е нещо основно от живота ни и по никакъв начин не може да се говори за пристрастяване към определена храна. Но захарта и въглехидратите отдавна са ясни.
Аватар
Elica
 
Мнения: 1721
Регистриран на: 26 Ное 2014, 09:37

Re: Можем ли да се пристрастим към захарта?

Мнениеот Mon_ton » 19 Апр 2016, 10:15

Към, много неща можем да се пристрастим. За захарта май наистина се знае отдавна. Аз лично предпочитам да си хапвам шоколад, той ми е ... слабото място. :)
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: Можем ли да се пристрастим към захарта?

Мнениеот irka » 19 Апр 2016, 10:41

Който се е пристрастил към сладките неща, може лека-полека да се откъсне от тях като ги замести със сладки плодове. Така хем ще се откъсне от вредното, хем ще набавя на организма си така нужната му сладост.
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Re: Можем ли да се пристрастим към захарта?

Мнениеот Jully » 19 Апр 2016, 12:20

irka написа:Който се е пристрастил към сладките неща, може лека-полека да се откъсне от тях като ги замести със сладки плодове. Така хем ще се откъсне от вредното, хем ще набавя на организма си така нужната му сладост.

Oф, плодовете хич не мисля, че могат да утолят това желание да се наядеш с нещо сладко, но може би това е най-правилния начин, по който да се ограничи яденето на вредната рафинирана захар. Ако все пак се замени с кафява захар, дали към нея има пристрастяване?
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Можем ли да се пристрастим към захарта?

Мнениеот roksana » 19 Апр 2016, 14:44

Мисля, че не е същото. Кафявата захар е по-различна от бялата и не би трябвало да има пристрастяване.
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Следваща

Назад към Здравословно хранене

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта