КОГА И КЪДЕ Е НУЖНО ДА НОСИМ СЛЪНЧЕВИ ОЧИЛА?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Re: Слънчеви очила

Мнениеот borislav.bo » 14 Авг 2011, 12:35

Аз до сега не съм си купувал слънчеви очила. Нося си тези с диоптрите.Но то на всички пише, че са с 100% защита , но дали е така :(
borislav.bo
 
Мнения: 96
Регистриран на: 03 Юни 2011, 22:28

Re: Слънчеви очила

Мнениеот valiart » 18 Окт 2011, 22:34

ЗАДЪЛЖИТЕЛНО от аптека! Аз това лято си поръчах слънчеви очила със стъкла с диоптър. Много съм доволна!:) Модела на рамката е на Tom Tailor, но ми свалиха стъклата и ми сложиха с диоптър, като съответно ги потъмниха. Направо се родих!
Аватар
valiart
 
Мнения: 1138
Регистриран на: 18 Окт 2011, 12:24

Re: Слънчеви очила

Мнениеот mimeto » 02 Май 2012, 13:58

И зима, и лято, все съм със слънчеви очила, въпреки че очите ми не са светли. Чувала съм, че има зависимост между цвета на очите и търпимостта към слънчева светлина. Задължително посещавам оптика и си избирам очила със сертификат и гаранция. Предпочитам да дам повечко пари, но наистина да си предпазя очите.
А що се отнася до очилата с диоптър, има приставки, които се закрепят с магнит над тях и изглеждат като слънчевите :roll: Сестра ми е с такива в момента. Първо беше с някакви соларни стъкла /дано да не бъркам името/, които потъмняват, когато има слънце, но нещо не й харесаха...
Един съвет от мен - не си купувайте очила от сергията на пътя, за да не си навредите на очите и после да давате пари за очила с диоптър.
mimeto
 
Мнения: 57
Регистриран на: 26 Апр 2012, 15:25

Re: Слънчеви очила

Мнениеот krasi_79 » 03 Май 2012, 11:21

Е не е точно така, китайските очила нямат почти никаква защита, а на всичкото отгоре имат изкривяване или лек диоптър, което вреди на очите. Но пък от друга страна 100-200 лева за очила ми се виждат много.[/quote]

Ми много, малко - здравето е най-важно.Тая седмица ще ходя до Италия, да ти купя,а? Пък ти се ще ми ...се отплатиш някак 8-)
krasi_79
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Май 2011, 12:58

Re: Слънчеви очила

Мнениеот yoanna » 03 Май 2012, 14:07

krasi_79 написа:Е не е точно така, китайските очила нямат почти никаква защита, а на всичкото отгоре имат изкривяване или лек диоптър, което вреди на очите. Но пък от друга страна 100-200 лева за очила ми се виждат много.
Ми много, малко - здравето е най-важно.Тая седмица ще ходя до Италия, да ти купя,а? Пък ти се ще ми ...се отплатиш някак 8-)

Ами тя Мимето не е ли написала точно това, че евтините очила могат да увредят очите? А и 100-200 лева не са чак толкова много, след като ще си използваш слънчевите очила поне 2-3 години, че и повече. Последните очила, които си купих струваха 160 лв и ги нося вече 3-та година, така че инвестицията си заслужава. Да не говорим, че оптиките постоянно правят разпродажби и можеш да си купиш очила със защита на много по-ниска цена.
yoanna
 
Мнения: 61
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:17

Re: Слънчеви очила

Мнениеот monito » 04 Май 2012, 09:56

krasi_79 написа:Е не е точно така, китайските очила нямат почти никаква защита, а на всичкото отгоре имат изкривяване или лек диоптър, което вреди на очите. Но пък от друга страна 100-200 лева за очила ми се виждат много.
Ми много, малко - здравето е най-важно.Тая седмица ще ходя до Италия, да ти купя,а? Пък ти се ще ми ...се отплатиш някак 8-)

:lol: :lol: :lol:
Хайдееее, накъде потегли темата :lol:
Аз също си купувам хубави слънчеви очила, а и предполагам всеки трезво мислещ човек. Не е задължително да са по 200 лв, важното е да са с UV-защита. На Полароид има много хубави слънчеви очила, а в МЕТРО по едно време ги бяха пуснали и по 20 лв. Не е задължително и да са купени от Италия, защото в България ги има същите - все пак времето на комунизма отдавна е зад гърба ни :mrgreen: За отплатата няма да коментирам, че ми стана много смешно :lol:
monito
 
Мнения: 73
Регистриран на: 08 Мар 2012, 10:13

Re: Слънчеви очила

Мнениеот SunFlower » 16 Май 2012, 17:05

valiart написа:ЗАДЪЛЖИТЕЛНО от аптека! Аз това лято си поръчах слънчеви очила със стъкла с диоптър. Много съм доволна!:) Модела на рамката е на Tom Tailor, но ми свалиха стъклата и ми сложиха с диоптър, като съответно ги потъмниха. Направо се родих!

Не съм съвсем съгласна, че слънчевите очила трябва да се купуват от аптека. Верно, че трябва очилата да са качествени, но в обикновените оптически магазини си има достатъчно качествени и маркови очила въпроса е колко пари можем да отделим за този аксесоар.
Аватар
SunFlower
 
Мнения: 83
Регистриран на: 24 Фев 2012, 14:36

Re: Слънчеви очила

Мнениеот teddy » 16 Май 2012, 17:17

Тук е моментът да споделя с вас, че си купих очила за 300 лева, от скъпа оптика, със сертификат и ми се счупиха на втората година :shock: Втори път толкова пари за слънчеви очила няма да дам, но определено обръщам внимание на UV-защитата и никога не бих си ги купила от сергия на пътя, защото не искам да си разваля очите.
teddy
 
Мнения: 177
Регистриран на: 06 Мар 2012, 13:14

КОГА И КЪДЕ Е НУЖНО ДА НОСИМ СЛЪНЧЕВИ ОЧИЛА?

Мнениеот ex_pert » 15 Апр 2016, 17:20

Несъмнено слънчевите очила са едно от ценните открития на човешката цивилизация. И ако рентгенът на Вилхелм Рьонтген, компютърът на Джон Атанасов, самолетът на братята Райд и други величествени открития влизат в ТОП 100, то на очилата трябва да отдадем заслужена позиция в поне ТОП 500 на великите човешки открития.

Защо слънчевите очила са толкова важни?

Още с появата на праотците на съвременния ни познат продукт, очилата дават зявка, че ще бъдат важен и неотменен спътник на човека, пазейки неговото зрение и здраве. А след първия продаден съвременен аксесоар през недалечната 1929 година от Фостър Грант, те обещават да бъдат красив и стилен аксесоар.

Днес искаме да докажем защо носенето на очила за защита от слънчевите лъчи е толкова важно.

Ето няколко добре познати факта, които ще коментираме:

  • 90% от най-вредните UVA лъчи преминават през нормалната облачна покривка и достига до земната повърхност и хората;
  • 60% от дневната доза UVB радиация достига до нас в периода от 11 ч. до 16 ч.
  • UVB компонентата на лъчите е полезна в нормални количества за образуването на меланин в кожата и стимулира производството на витамин D в организма ни.
  • Прекомерното излагане на Слънце и предозирането с UVB лъчи води до състаряване на епидермиса и дори изменение на клетъчното ДНК на кожата, а при интензивно излагане и до слънчев удар.
  • UVB компонентата е активна през топлите месеци, когато е предимно слънчево.
  • За съжаление вредата от UVA компонентата ни грози целогодишно, дори в облачни дни. И точно тук е основната полза от носенето на слънчеви очила.
  • UVA лъчите навлизат още по-навътре в кожата ни като тяхна е вината за всички петна, бръчки и дори злокачествени образувания.
  • UVA лъчите увреждат ретината на човешкото око, като най-често причиняват перде, глаукома или дори катаракта на очите.
  • Доказано е, че водата донякъде отразява UV лъчите, но въпреки това 40% от лъчението достига дълбочина до 50 см под повърхността.
  • Водните капки действат като малки лещи, увеличавайки интензитета на лъчите още по-силно – може би сте забелязали, че в морето се изгаря най-бързо.
  • Плажния чадър пропуска над 50% от вредните ултравиолетови лъчи, достигнали земята;

Къде е подходящо и важно да носим слънчеви очила?
На плажа
  • Морският пясък отразява до 25% от ултравиолетовите лъчи, попаднали върху него. Тук коментарите са излишни и всеки знае, че през лятото се носят слънчеви очила, независимо дали сте на плажа, на басейн или на разходка в парка.

През зимните снежни дни
  • Снегът отразява до 80% от вредните UVA лъчи. Вие се нуждаете от слънчеви очила особено когато има много сняг. Отблясъкът от снега е много по-силен и изморяващ очите, дори в сравнение през лятото на плажа. Екранирането на очите ви през зимата е много по-опасно дори от това през лятото, понеже тогава няма толкова силна отразяваща повърхност, каквато роля изпълнява снега. Носенето на очила при заснежено време не е суета, а задължителен и здравословен навик.

В планината
  • Силата на UV радиацията нараства с цели 4% на всеки 300 метра надморска височина. Всеки скиор, алпинист или катерач много добре знае важната роля на слънчевите очила и то тези професионални модели с най-високи нива на защита и професионални характеристики. Те от своя страна влизат в категорията спортни слънчеви очила и се отличават по всички свои качества от стандартните модели.

При шофиране
  • Заслепяването при шофиране, може да не донесе дълготрайни здравословни проблеми на очите или кожата ни, но повярвайте може да бъде фатално за шофьора, пътниците и останалите участници в движението. Особено когато слънцето е ниско и има влажна пътна настилка, заслепяването е излишен риск. Той може да бъде минимизиран или чрез поляризирани слънчеви очила, или чрез специални очила за шофиране.

Тази статия достигна до вас, благодарение на професионалния екип на онлайн магазин за слънчеви очила Бухал.БГ. За въпроси и консултации, свързани по темата са на линия през всеки работен ден в годината.
ex_pert
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Апр 2016, 15:19

Re: КОГА И КЪДЕ Е НУЖНО ДА НОСИМ СЛЪНЧЕВИ ОЧИЛА?

Мнениеот Pipilota » 16 Апр 2016, 11:57

Въпросът е какво става с хората с нарушено зрение? Какви очила трябва да изберат?
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

ПредишнаСледваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта

cron