Има ли ракията лечебни свойства?

Всяко мнение има място на ринга и никой противник не е за подценяване - не се караме, а дискутираме!

Има ли ракията лечебни свойства?

Мнениеот Lyomi » 06 Юни 2016, 13:25

Всяка вечер баба ми пиеше по една малка чашка ракия, но само по една. "Вместо лекарство", казваше. Не знам колко време го практикуваше това нещо, но не съм я видяла да пие хапчета, нито да се оплаква от нашите съвременни болести - стомах, главоболие и подобни. Не казвам, че ракията я лекуваше от всичко, вероятно и здравият й организъм допринасяше доста. Почина на 93 години. Далече съм от мисълта да ви карам да пиете всяка вечер по една чашка ракия, но мислите ли, че тя наистина може да има и такива свойства - да предотвратява появата на гастрити и други стомашни проблеми, да помага при болки в главата и да стимулира кръвообръщението? Колко грама според вас са "лечебните"? Домашно приготвената ракия ли можем само да окичим със статута на "лекарство"?
Lyomi
 
Мнения: 296
Регистриран на: 28 Окт 2013, 16:03

Re: Има ли ракията лечебни свойства?

Мнениеот lussy » 06 Юни 2016, 14:21

Както е полезно да се пие чаша вино, защо да не е полезно и чаша ракия? :grin: Аз не си падам много по ракията и не мога да дават толкова компетентни мнения, но много от неща зависи дали ракията ще действа като лекарство. Да е домашна, да не е висок градус, да е малко количество.
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: Има ли ракията лечебни свойства?

Мнениеот mangusta » 06 Юни 2016, 15:35

50 грама не са навредили на никого, защо да не действа и като успокоително и лекарство :smile: ? Мисля, че ракията е с доказани качества и не от вчера хората я ползват за какво ли не. Само че обичащите да си пийват да не прекаляват с извиненията, защото едва ли действа като лекарство да излюскаш едно шише ракия :lol: .
mangusta
 
Мнения: 415
Регистриран на: 31 Яну 2014, 15:23

Re: Има ли ракията лечебни свойства?

Мнениеот klara » 06 Юни 2016, 17:48

Е, то като прекаляваш с всяко нещо вместо да памага почва да вреди :lol: . От личен опит знам, че 50 грама отпускат главоболието и ако си напрегнат, добре действа :wink: .
klara
 
Мнения: 530
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:51

Re: Има ли ракията лечебни свойства?

Мнениеот MGB » 07 Юни 2016, 09:06

lussy написа:Както е полезно да се пие чаша вино, защо да не е полезно и чаша ракия? :grin: Аз не си падам много по ракията и не мога да дават толкова компетентни мнения, но много от неща зависи дали ракията ще действа като лекарство. Да е домашна, да не е висок градус, да е малко количество.


За домашната ракия е ясно защо е по-добре тя да се пие, но не разбирам какво значение има градусът й. Дали е 40-45 градуса или 50-55 какво значение има? Ако пиеш няколко глътки или 50 грама, едва ли разликата във въздействието ще е голяма.
MGB
 
Мнения: 438
Регистриран на: 09 Апр 2014, 14:24

Re: Има ли ракията лечебни свойства?

Мнениеот viking » 07 Юни 2016, 11:24

Толкова хапчета има за всичко измислени, вие с ракия сте тръгнали да се лекувате :mrgreen: ! Така се става алкохолик - чакай малко да пийна заради това, чакай заради онова :twisted: .
viking
 
Мнения: 243
Регистриран на: 27 Май 2014, 10:29

Re: Има ли ракията лечебни свойства?

Мнениеот black » 08 Юни 2016, 14:58

viking написа:Толкова хапчета има за всичко измислени, вие с ракия сте тръгнали да се лекувате :mrgreen: ! Така се става алкохолик - чакай малко да пийна заради това, чакай заради онова :twisted: .


А, не, не съм съгласен! Това, че всяка вечер пийваш по една чашка не означава, че си алкохолик или си тръгнал натам. Домашната ракия е сто пъти по-препоръчителна за болежки или компреси от купешката. То в купешката какво ли има :roll: .
black
 
Мнения: 441
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:43

Re: Има ли ракията лечебни свойства?

Мнениеот fawla » 08 Юни 2016, 16:54

black написа:
viking написа:Толкова хапчета има за всичко измислени, вие с ракия сте тръгнали да се лекувате :mrgreen: ! Така се става алкохолик - чакай малко да пийна заради това, чакай заради онова :twisted: .


А, не, не съм съгласен! Това, че всяка вечер пийваш по една чашка не означава, че си алкохолик или си тръгнал натам. Домашната ракия е сто пъти по-препоръчителна за болежки или компреси от купешката. То в купешката какво ли има :roll: .

Кви болежки можеш да лекуваш с ракия и то всяка вечер да пиеш!? Днес ще е по една чашка, утре ще си сипеш по още една. ИДеята как не може да спя без да си изпия по една чашка си е точно алкохолическа. :)
Аватар
fawla
 
Мнения: 1035
Регистриран на: 15 Апр 2015, 10:48

Re: Има ли ракията лечебни свойства?

Мнениеот Jully » 08 Юни 2016, 17:09

Хората си пийват всяка вечер по чашка, две, пет, както го чувстват. :) Съвсем друго нещо е, когато става въпрос за нещо по-различно, аименно за лечение. Това са случаи на нагревки, копреси ит .н. Тогава не ракията, ами спиртта по-скоро и загряването са ефикасни.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: Има ли ракията лечебни свойства?

Мнениеот sofi_black » 09 Юни 2016, 13:57

Абе наливай се всяка вечер с ракия и чакай да те излекува :grin: . Вътрешно така си загрял, че за какво ти е да правиш компреси и подобни :mrgreen: . Тогава се спиртосваш и органите ти почват да страдат от постоянната консумация на повече ракия, а не да се оправят. Мярката е важна, тия, където си пият редовно, не може да са критерии дали ракията лекува.
sofi_black
 
Мнения: 488
Регистриран на: 05 Ное 2013, 14:39

Следваща

Назад към Сблъсък

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта