От кога детето трябва да има джобни?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот Lollipop » 28 Юни 2016, 12:36

Nightmare написа:По-малките деца наистина не могат да преценяват, но с времето бързо се ориентират. И моето си събира в касичка, но аз пък много се дразня като реши да си купи с тях някаква глупост. Знам, че са си негови пари и може да си вземе каквото иска, но ми се ще да мисли по като за възрастта си, а не още да се прехласва по разни пластмасови китайски играчки.

Трябва да приемеш, че парите са му негови и може да ги харчи както иска, а само можеш да го насочваш, кое е по-добре и кое по-зле. :)
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот zheleva212 » 28 Юни 2016, 13:16

Lollipop написа:
Nightmare написа:По-малките деца наистина не могат да преценяват, но с времето бързо се ориентират. И моето си събира в касичка, но аз пък много се дразня като реши да си купи с тях някаква глупост. Знам, че са си негови пари и може да си вземе каквото иска, но ми се ще да мисли по като за възрастта си, а не още да се прехласва по разни пластмасови китайски играчки.

Трябва да приемеш, че парите са му негови и може да ги харчи както иска, а само можеш да го насочваш, кое е по-добре и кое по-зле. :)


То почти никога няма да съвпадне мнението на родителя и детето по отношение на за какво да си харчи парите :lol: . Но щом са си негови, мама трябва да преглътне :lol: .
zheleva212
 
Мнения: 383
Регистриран на: 20 Ное 2013, 16:51

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот rabotnata pchela » 12 Юли 2016, 10:26

Наистина е трудно да приемеш, че си има пари, но пък ако не си ги спестява и не ги прави нещо, то как ще успее да събере за нещо важно и ад се научи да борави с тях? Сега ще е в 1 клас синът ми и не мисля, че може да се оправи с парите и изобщо не може да прецени стойността им.
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот Snejna » 12 Юли 2016, 12:59

Давах на дъщеря си още от мъничка да си има и да си влезе в магазина и да си прецени какво може да си купи, като я учих да разпознава паричките и стотинките. В 1 клас вече знаеше как да управлява парите си , така че мисля, че дори си закъсняла, затова давай от сега по-усърдно и го насърчавай да си помисли и прецени в магазина какво може да си купи.
Аватар
Snejna
 
Мнения: 2566
Регистриран на: 19 Ное 2014, 16:41

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот iwoni » 12 Юли 2016, 13:06

Snejna написа:Давах на дъщеря си още от мъничка да си има и да си влезе в магазина и да си прецени какво може да си купи, като я учих да разпознава паричките и стотинките. В 1 клас вече знаеше как да управлява парите си , така че мисля, че дори си закъсняла, затова давай от сега по-усърдно и го насърчавай да си помисли и прецени в магазина какво може да си купи.


Значи от малка си я научила да смята, иначе не би могла да се оправи с парите и да преценява какво да си купи. Според мен като тръгнат на училище вече осъзнават стойността на парите и могат да си направят сметка.
iwoni
 
Мнения: 483
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:14

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот Kremiliya » 12 Юли 2016, 14:44

Джобни чак след 2-3 клас, когато вече не яде в училище на занималнята. До тогава не му трябват.
Аватар
Kremiliya
 
Мнения: 1865
Регистриран на: 20 Ное 2014, 11:14

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот Jully » 12 Юли 2016, 16:12

Дъщеря ми сега ще е в 4 клас. Давам ѝ пари, понеже стои сама у нас, за през деня, ако прецени че много иска нещо да си го купи, на малкия не му давам никакви, а когато излизат пред блока пък абсурд. На нея и оставям по лев, ако не го похарчи на другия ден не ѝ давам.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот Pipilota » 15 Юни 2017, 10:00

Вече им давам и на двамата, на големия, който е на 13 давам по 10 лева на седмица. Вече излиза дори по центъра и има нужда от пари за да се почерпят с приятелите. Не всеки път му стигат, ако решат да отидат на кино му давам допълнително пари за киното, но да си покрие парите за сок в някое заведение и да си вземе някоя баничка му стигат. Не излиза всеки ден, но и не го ограничавам. Сега лятото, ако реши да излиза повече, сигурно ще увелича парите, но давам една сума и тя е окончателна, ако свършат не му давам други, само ако е за нещо организирано, като киното и тогава наистина 10-20 лева не стигат до никъде, кинобилет, че и да се купят пуканки, знаете.
Обаче,ако ги похарчи и ми поиска, щото не са му стигнали - сори!
На малкия давам по 5 лева седмично, сега е на 9. :mrgreen: на него му трябват пари само да си купи вода или ледено сокче, когато се съберат децата пред блока.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот maia the bee » 11 Дек 2018, 15:26

Може би след 3-4 клас. Те дотогава даже не успяват правилно да сметнат ресто и т.н.
maia the bee
 
Мнения: 122
Регистриран на: 02 Ное 2018, 09:47

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот Валерия М » 17 Дек 2018, 15:28

Моят син е втори клас, но още не му пращам. Реално той още не се оправя много добре с рестото. Може би след година ще е готов за това. А всъщност дали имат нужда толкова от малки от джобни - не мисля.
Валерия М
 
Мнения: 79
Регистриран на: 07 Дек 2018, 10:13

ПредишнаСледваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта