От кога детето трябва да има джобни?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот rabotnata pchela » 21 Юни 2016, 16:03

Както знаете, моето момче скоро ще е в първи клас. От скоро започна да слиза сам пред блока и общо взето му давам някой път някакви стотинки. Има си и касичка отдавна, с която разполага, ако прецени, че има нужда от нещо. Но пък ми направи впечатление, когато си говорихме пред блока, че доста деца по-големи от него, дори нямаха касичка, и не получаваха никакви джобни?!
Което ме наведе на въпроса, кога е времето, в което детето трябва да има вече джобни, да има касичка, да си има някакви свои пари?! :?: Вашите деца кога започнаха да разполагат с пари и как и кога се научиха да ги различават и да ценят стойността им?
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот lussy » 21 Юни 2016, 17:31

Още нямам доверие, че може да се справи сам с парите синът ми, който е на 9 години. Може би не трябва да го подценявам така, но му давам по 2 лв. най-много. Постоянно му повтарям да не ги харчи за глупости, защото съучениците му все си купуват разни оцветени сокове, някакви плюшени и други играчки, с които ги привличат в павилиончетата край училището. А определено се изкушава и той да си дава парите за подобни работи.
lussy
 
Мнения: 421
Регистриран на: 02 Окт 2013, 11:45

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот lini_leni » 22 Юни 2016, 09:07

Сега като в училищата ги хранят и на закуска, и на обяд май не им трябват много джобни. До 4 клас спокойно могат да изкарат и без парички. По-големите вече поне по 3-5 лв. мисля, че е достатъчно.
lini_leni
 
Мнения: 491
Регистриран на: 27 Сеп 2013, 12:03

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот Anka » 22 Юни 2016, 10:10

Като кара без пари как ще се научи да борави с тях? Има проучвания, според които, детето от около 4-5 години вече трябва да има своите джобни, които са 1/2 от възрастта му, седмично. Т.е. ако е на 5 години, по 2,50 седмично трябва да получава, с които то само да преценя как и за какво да похарчи. :) Иначе като на 12 години получи 3 лева за училище ще ги гледа като голям камък, без да ги оценя.
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот balsam » 22 Юни 2016, 10:11

Така е, но не е добре детето да се чувства отделено от децата, защото и на тази възраст им дават парички на някои. А и как ще свикне да борави с парите? По-добре да се започне с малка сума, 1 лв. да кажем, като стане ученик.
balsam
 
Мнения: 513
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:17

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот Kaya » 22 Юни 2016, 15:36

Дъщеря ми вече е за 5 клас и ѝ давам сега по 2 лева на ден. :) Когато е във ваканция ѝ давам по 1 лев. Още преди да тръгне на училище, като излизаше пред блока да играе, или някъде самичка и давах по 50 ст. на ден, да си вземе нещо , ако иска, или да си ги запази. Така се научи да цени парите и в 1 клас вече беше наясно със стойностите и какво може да си купи. Касичка има от съвсем малка и си събира пари от роднините и т.н. Когато събере достатъчно си ги харчи за каквото иска. ;)
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот black » 23 Юни 2016, 14:32

Моят дангалак завърши шести клас и сега го гледам все по-често почна да ми иска пари. Съберат се компания, ходят и се черпят на барче. Ама то не може всеки ден да се черпиш, тия пари да не извират! Давам му за седмицата 15 лв. и да се оправя. Ако иска наведнъж да ги харчи, ако иска да си прави сметката, това е!
black
 
Мнения: 441
Регистриран на: 19 Яну 2016, 12:43

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот Jully » 23 Юни 2016, 16:14

black написа:Моят дангалак завърши шести клас и сега го гледам все по-често почна да ми иска пари. Съберат се компания, ходят и се черпят на барче. Ама то не може всеки ден да се черпиш, тия пари да не извират! Давам му за седмицата 15 лв. и да се оправя. Ако иска наведнъж да ги харчи, ако иска да си прави сметката, това е!

Това е много хитро за по-големи деца, малките още не могат да оправят паричките и ако им се даде толкова голяма сума за ден ще свършат и няма да разберат смисъла на това, как са заминали парите.
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот rabotnata pchela » 23 Юни 2016, 16:40

Може наистина да му давам някакви пари. Той знае какво е 1 лев, но не знае стойността му. Снощи пред блока играе и ми звъни "дай ми 1 лев да си купя слънчоглед"... Какъв е тоя слънчоглед за цял лев! :lol: :lol: Много е дезориентирано. Може би наистина му трябва малко настройка и да почна от 50 ст. Колкото за солетки му стига. :) Като иска нещо - да си ги събира. :)
Аватар
rabotnata pchela
 
Мнения: 4772
Регистриран на: 24 Ное 2014, 11:53

Re: От кога детето трябва да има джобни?

Мнениеот Nightmare » 23 Юни 2016, 17:39

По-малките деца наистина не могат да преценяват, но с времето бързо се ориентират. И моето си събира в касичка, но аз пък много се дразня като реши да си купи с тях някаква глупост. Знам, че са си негови пари и може да си вземе каквото иска, но ми се ще да мисли по като за възрастта си, а не още да се прехласва по разни пластмасови китайски играчки.
Nightmare
 
Мнения: 494
Регистриран на: 11 Ное 2013, 15:00

Следваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта