Добре ли е децата да учат и през лятната ваканция?

Как възпитаваме детето си, грижи за физическото и душевното му развитие, съвети

Добре ли е децата да учат и през лятната ваканция?

Мнениеот puhcheto » 30 Юни 2016, 15:56

u4ene.jpg
u4ene.jpg (5.74 KiB) Прегледано 1954 пъти

Не се смятам за амбициозна майка и не насилвам детето си да посещава курсове, различни спортове или да носи нищо по-ниско като оценка от шестица. Държа да се учи и да полага необходимите усилия и където има трудности да набляга на тях. По тази причина го записах на курсове по английски, след като завърши училище. Имах притеснения, че няма да се съгласи да учи по време на ваканцията, а и честно да си призная не исках да му развалям почивката на детето. Но синът ми се съгласи и толкова му хареса, че все ме пита дали ще го пусна пак на курса. Занимават ги от 9,30 ч. до 12,45 ч., учат думички, рисуват, играят. Вие на какво мнение сте - трябва ли да оставяме децата да почиват през лятната ваканция или трябва да учат, четат и да си припомнят материала от училище? Добре ли е децата да учат и през лятната ваканция?
Аватар
puhcheto
 
Мнения: 237
Регистриран на: 09 Юли 2015, 16:34

Re: Добре ли е децата да учат и през лятната ваканция?

Мнениеот pravilno » 30 Юни 2016, 17:10

puhcheto написа:
u4ene.jpg

Не се смятам за амбициозна майка и не насилвам детето си да посещава курсове, различни спортове или да носи нищо по-ниско като оценка от шестица. Държа да се учи и да полага необходимите усилия и където има трудности да набляга на тях. По тази причина го записах на курсове по английски, след като завърши училище. Имах притеснения, че няма да се съгласи да учи по време на ваканцията, а и честно да си призная не исках да му развалям почивката на детето. Но синът ми се съгласи и толкова му хареса, че все ме пита дали ще го пусна пак на курса. Занимават ги от 9,30 ч. до 12,45 ч., учат думички, рисуват, играят. Вие на какво мнение сте - трябва ли да оставяме децата да почиват през лятната ваканция или трябва да учат, четат и да си припомнят материала от училище? Добре ли е децата да учат и през лятната ваканция?


Ти явно хем имаш колебания дали не съсипваш ваканцията на детето, хем искаш да не го държиш да мързелува :lol: . Недей да се косиш, детето щом проявява интерес и ходи с желание, значи му е добре. Аз също смятам, че децата трябва да попрочитат нещо и през ваканцията. Никой не е казал, че по половин ден да са заровени в учебниците, но не пречи поне час-два да отделят за някоя книжка или да си припомнят таблицата например.
pravilno
 
Мнения: 508
Регистриран на: 18 Яну 2016, 16:46

Re: Добре ли е децата да учат и през лятната ваканция?

Мнениеот Yunona » 30 Юни 2016, 17:15

Според мен не само е добре децата да учат през лятната ваканция, ами направо си е задължително :razz:
Нашите летни ваканции са дълги, има време и за учене, и за почивка.
А и защо почивката непременно се свързва с НЕучене? Това никога не съм успявала да го разбера...
Подобно отношение създава отрицателна нагласа у децата към ученето. А то е процес, който не бива да прекъсва през целия живот на човека. Просто през лятото ученето не е толкова натоварващо, по-спокойно е, по-различно като усещане...
Моите деца винаги са учили езици през лятото - през учебната година не ходят на курсове, за да са по-разтоварени и да имат време и за спорт. Курс само по изключение, една-единствена учебна година, и то не цялата - съботен курс за подготовка за изпит за сертификат на Кеймбридж.
Намирам за дълбоко погрешна българската система през учебната година децата да са натоварени "до откат" с училище, курсове, частни уроци, а през лятото два и половина-три месеца да "почиват", което в повечето случай е безцелно мотаене или (още по-лошо) - висене на компа.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Добре ли е децата да учат и през лятната ваканция?

Мнениеот bojo_kolev » 01 Юли 2016, 09:01

Обикновено родителите са разделени на две по този въпрос. Едните са против децата им да учат през ваканцията именно заради натоварването през учебната година. За тях по-добре да си почиват, да спят до късно и да играят навън. В което няма нищо лошо. Другите смятат, че и през лятото трябва да се учи и натискат децата си да четат книги, да решават задачи или да ходят на курсове. Аз съм привърженик на второто. Два или три часа на ден спокойно може да се отдели за такива занимания. Иначе програмата е ставане в 9-10 ч., слънцето вече напекло, жегата дошла и къде сега да излизаме и да играем? Я по-добре да седнем на компютъра или телефона и така до довечера, когато уж е по-хладно и излезем да играем пред блока.
bojo_kolev
 
Мнения: 283
Регистриран на: 01 Окт 2013, 12:35

Re: Добре ли е децата да учат и през лятната ваканция?

Мнениеот mix_twix » 01 Юли 2016, 10:53

начи тея компютри бе! :) Учудвам се защо изобщо ги имате у вас, след като сте толкова против, но тва е друг въпрос. ;)
Няма лошо децата да правят нещо през лятото, ама да се гърчат един вид, да четат постоянно, да решават задачи и да се изтезават е крайно. Няма лошо да ходят на някоя занималня с обучение на език, или друго, където да си прекарат добре, но вкъщи няма как да стане, това е безумие да го тормозиш толкова да седи и да учи с часове, докато чува как останалите деца играят пред блока
Аватар
mix_twix
 
Мнения: 1181
Регистриран на: 18 Дек 2014, 10:56

Re: Добре ли е децата да учат и през лятната ваканция?

Мнениеот mimeto90 » 01 Юли 2016, 12:32

Аз съм твърдо против след цялото напъване през учебната година и през лятото да не се оставят децата да почиват. Четене на книги добре, това е релаксиращо занимание, но другите неща, които ги споменавате направо ужас. Как да си починат тези деца тогава? Напрежение в училище, напрежение и през ваканцията - не бива!
mimeto90
 
Мнения: 449
Регистриран на: 18 Дек 2013, 13:15

Re: Добре ли е децата да учат и през лятната ваканция?

Мнениеот Локумът » 01 Юли 2016, 13:02

Вчера моите хубостници завършиха 10 клас. записали сме ги и двамата на плувне, те са си спортистчета и обичат да се занимават, ама плуването им е задъжилтено за лятото от както са станали на 7г. ;) Не ходят на курсове, достатъчно са големи сами да усъвършенстват знанията си. Всеки ден правят по нещо, не мога да се оплача. Оценктие им говорят, че се справят достатъчно добре и без да се налага да ходят и на уроци цяло лято. никгоа не съм ги притискал да учат, те сизнаят, че трябва. направили сме ги достатъчно амбициозни. И двамата знаят 2 езика перфектно, аккво повече може да искаме? :mrgreen: Играят и компютърни игри, само да кажа и са живи. :dreads:
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Добре ли е децата да учат и през лятната ваканция?

Мнениеот Lisica » 01 Юли 2016, 15:08

Имах една съученичка, която постоянно беше на курсове и учеш екакво ли не, а накрая така и не влезе да учи висше образование. :) Други двама едва връзваха двата края, лятото мързелуваха, единия сега живее във Вегас, другия завърши Кеймбридж. ;) Ми какво да кажа, ... родители, стимулирайте талантите на децата си, не ги правете роботи на учебници.
Аватар
Lisica
 
Мнения: 1044
Регистриран на: 25 Мар 2015, 09:55

Re: Добре ли е децата да учат и през лятната ваканция?

Мнениеот Harmony » 01 Юли 2016, 16:12

Хубаво е да искаш детето ти да е вундеркинд и да се занимава с много неща, но трябва да изхождаш най-вече от самото дете. На него какво му е интересно и на какво иска да ходи. И колко време. Има деца, които бързо се зарибяват по спорт или някакво друго занимание, но и бързо им омръзва. Други са по-затворени, не са толкова амбициозни. Може да изглежда, че нищо не ги интересува, но след време си намират своето нещо, което да ги пали. За мен трябва да се дава свобода на децата, те могат да преценяват с какво и колко да се занимават.
Аватар
Harmony
 
Мнения: 516
Регистриран на: 03 Окт 2013, 13:20

Re: Добре ли е децата да учат и през лятната ваканция?

Мнениеот Kaya » 05 Юли 2016, 13:19

Harmony написа:Хубаво е да искаш детето ти да е вундеркинд и да се занимава с много неща, но трябва да изхождаш най-вече от самото дете. На него какво му е интересно и на какво иска да ходи. И колко време. Има деца, които бързо се зарибяват по спорт или някакво друго занимание, но и бързо им омръзва. Други са по-затворени, не са толкова амбициозни. Може да изглежда, че нищо не ги интересува, но след време си намират своето нещо, което да ги пали. За мен трябва да се дава свобода на децата, те могат да преценяват с какво и колко да се занимават.
Повечето деца си мисля, че няма да си намерят ив реме да си прочетат книжките, а какво остава сами да преценят колко да се занимават :) Трябва да си имат примерно по 1 -2 часа дневно за занимания - като четене, решаване на задачи или каквото и да е било, за да им е от полза най-вече на тях. Но без някакви ненормални амбиции. Помня аз като дете, имаше родители, които купуваха от рано учебниците за другата година,з а да ги четат децата им ваканцията. :shock:
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Следваща

Назад към Възпитание, грижа и съвети

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта