Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Вашите права, социална политика и законодателство. Никой от нас не е безгласна буква.

Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот qwerryyy » 04 Юли 2016, 14:56

Бременна съм от съвсем скоро, но в нашата фирма не се толерират бременните и бъдещите майки, а и майките като цяло, избират се или такива с големи деца, или такива, които няма да раждат скоро. При мен се получи така, че ме очакват доста трудности, и съм бременна и сама. :/ не мога да си позволя да остана без работа, а не знам какви са ми законовите възможности, когато съм бременна... Какво ще ме посъветвате? Да им споделя ли за бременността си, или да изчакам възможно най-дълго време, докато започне да ми личи? :roll:
Аватар
qwerryyy
 
Мнения: 1134
Регистриран на: 24 Фев 2015, 21:03

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот Lollipop » 04 Юли 2016, 16:12

Не би трябвало да могат да те уволнят. Стига само да си търсиш правата, ако си на постоянен трудов договор не могат, ако си на изпитателен - да. Трябва да им занесеш бележка от лекаря ти, за бременността и да напишеш някакъв документ, с който да ги уведомиш, че си бременна. моят съвет е да не споделяш с никой, изчакай да мине известно време, за да имаш стабилност, а не да те обвинят, че си забременяла, след акто си разбрала за уволнението.
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот julianne » 04 Юли 2016, 16:20

Бременните са защитени от закона и не може така лесно да бъдат уволнявани от работа. Но е важен вида на договора ти, с който си назначена. Най-добре се консултирай с адвокат.
julianne
 
Мнения: 404
Регистриран на: 27 Ное 2013, 14:50

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот mamina » 05 Юли 2016, 09:00

Нали без това не трябва да се казва до третия месец, за да не стане нещо, така че защо да бързаш :smile: ? Не знам какви са законовите ти права в случая, но ситуацията ми изглежда доста заплетена.
mamina
 
Мнения: 525
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:55

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот Pipilota » 05 Юли 2016, 12:32

По принцип винаги може да се намери вратичка в закона, с която да те уволнят. От теб се иска да подадеш писмено заявление, че си бременна, така имаш ясното доказателство, че си забременяла отдавна и т.н. Не се оставяй да те махнат или да те принудят да напуснеш по взаимно съгласие!
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот Kaya » 05 Юли 2016, 13:02

Значи, ти ги уведомяваш. За да те уволнят трябва да имат много сериозен довод, като преди уволнението или освобождението ти, трябва да поискат разрешение от Инспекцията по труда. Единствено не се изисква, ако си на изпитателен срок.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот dessiblond » 05 Юли 2016, 13:03

Ако стане така, че те освободят, трябва бързо да си намериш фирма и работодател, който да се съгласи да те вземе на работа бременна, за да можеш да си ползваш майчинството и да ти се плаща. Не е лесна задача, трябва да е много разбран.
dessiblond
 
Мнения: 421
Регистриран на: 25 Ное 2013, 14:13

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот Yunona » 05 Юли 2016, 13:44

dessiblond написа:Ако стане така, че те освободят, трябва бързо да си намериш фирма и работодател, който да се съгласи да те вземе на работа бременна, за да можеш да си ползваш майчинството и да ти се плаща. Не е лесна задача, трябва да е много разбран.


Не е точно така, законът е предвидил тази възможност и ако бременната не е в трудови правоотношения, майчинството се изплаща от НОИ.

На въпроса: след като е официално уведомен за наличието на бременност, работодателят няма право да прекрати трудовия договор на бременната жена освен с разрешение на Инспекцията по труда (която никога не го дава :) ). Единствено изключение - ако фирмата прекратява дейност.
Разбира се, това важи за постоянния трудов договор, временните са до изтичане на договорения период.
Yunona
 
Мнения: 822
Регистриран на: 06 Сеп 2014, 21:19

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот Kaya » 05 Юли 2016, 14:01

Заради това мислене "ако те освободят бързай да си намериш работа за майчинството" сме я докарали до там. Никога не си търсим правата. много е трудно от Инспекцията да дадат разрешение за уволнение, така че моят съвет е стой си на д-то и си кротувай. Когато му дойде времето сподели, но не казвай на никакви колежки и т.н. запази го в тайна и толкова! Като минат там първите 3-4 месеца сподели тогава и няма да има как да те мръднат от мястото ти.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Могат ли да ме уволнят, ако съм бременна?

Мнениеот Anka » 07 Юли 2016, 14:24

Според мен много лесно могат и да те уволнят, защото големите фирми си имат вратички в закона и намират начин да те освободят.
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Следваща

Назад към Социални дейности

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта

cron