От какви капани да се пазим при търсенето на квартира?

Споделете всичко, което ви вълнува – любопитни факти, мнения или размишления. Общи приказки по общи теми.

От какви капани да се пазим при търсенето на квартира?

Мнениеот m.vulev » 18 Юли 2016, 14:43

Наскоро се ожених, сега със съпругата ми живеем при родителите ми, но искаме да се отделим и да си наемем квартира. От един месец и нещо търсим и вече сме на прага на търпението си. Хем искаме да е модерно обзаведен, хем да не е някоя кутийка, хем да е сравнително на ниска цена наема. При огледите става ясно, че поне едно от трите няма да ни удовлетворява. Тези неща са очаквани и ясни, но мен ме притеснява друго. На няколко пъти ни се случва да си харесаме някой апартамент, свързваме се с брокера и се започват едни обяснения, как в момента собственикът не е в града, а пък не може да ни го покаже, защото нямал ключ и ако платим известна сума, ще ни го запази и ние ще сме първите, които ще го разгледаме. Вече ми омръзна от обещания и ходене напред-назад без никакъв резултат. Не предполагах, че е толкова трудоемко и изтормозващо търсенето на квартира. Даже не знам от какви капани да се пазим! Май си трябва цяла стратегия! Който е бил на моя хал, може ли да сподели от какви капани да се пазим при търсенето на квартира. Как да разпознаем коректния брокер или наемодател? Как по-лесно и бързо може да се намери квартира?
m.vulev
 
Мнения: 182
Регистриран на: 16 Дек 2013, 13:11

Re: От какви капани да се пазим при търсенето на квартира?

Мнениеот Anka » 18 Юли 2016, 14:45

мисля, че вашите търсения са малко абсурдни, хем да е евтин, хем да е поне сигурно 3 стаи, да е модерен и наема да не е повече от 250 лева сигурно искате? Как може да стане това нещо според вас!? :lol:
Аватар
Anka
 
Мнения: 1415
Регистриран на: 25 Ное 2014, 13:25

Re: От какви капани да се пазим при търсенето на квартира?

Мнениеот Локумът » 18 Юли 2016, 15:23

Пич, може би нямате късмет с агенциите да, но пък изискванията ти ми идват повече. няма как с тея изисквания да е много изгоден и едва ли не без пари, ако искаш да имаш модерно жилище, ще трябва да се бръкнеш повече.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: От какви капани да се пазим при търсенето на квартира?

Мнениеот MGB » 18 Юли 2016, 15:34

Изобщо не се съгласявайте да давате някакви предварителни пари, за да ви запазят апартамента! Това са трикове, с които искат да измъкнат от вас каквото могат. После този "собственик" дали изобщо ще се появи и ще му видите очите? Изведнъж може да се окаже, че се е отказал да дава жилището под наем и вие увисвате.
MGB
 
Мнения: 438
Регистриран на: 09 Апр 2014, 14:24

Re: От какви капани да се пазим при търсенето на квартира?

Мнениеот gabinka_80 » 18 Юли 2016, 16:20

Ако искат някакви предварителни пари най-вероятно няма да ви ги вземат, но ще ви обвържат с това те да ви бъдат брокери и задължително от тях да вземете жилище, за да си вземат комисионната. Но чак да ви ги вземат без да ви ги върнат ми се струва нереално. :roll:
gabinka_80
 
Мнения: 300
Регистриран на: 15 Юли 2016, 12:22

Re: От какви капани да се пазим при търсенето на квартира?

Мнениеот roksana » 18 Юли 2016, 16:35

Аз имах такъв случай с една агенция в София. Искаха ми предварително 100 лв. като капаро, че с тях ще работя и те се задължават да ми намерят жилище по моите изисквания. Показаха ми две-три, които изобщо не харесат и месец изобщо не ми показаха нищо. Накрая аз си намерих квартира и си поисках стоте лева, но ме отрязаха, не ми ги върнаха. Ако предварително ви искат пари, изобщо не се хващайте. По принцип след като ви намерят и подпишете договор, плащате половината от първия наем на агенцията.
roksana
 
Мнения: 504
Регистриран на: 18 Яну 2016, 15:50

Re: От какви капани да се пазим при търсенето на квартира?

Мнениеот Pipilota » 18 Юли 2016, 17:07

roksana написа:Аз имах такъв случай с една агенция в София. Искаха ми предварително 100 лв. като капаро, че с тях ще работя и те се задължават да ми намерят жилище по моите изисквания. Показаха ми две-три, които изобщо не харесат и месец изобщо не ми показаха нищо. Накрая аз си намерих квартира и си поисках стоте лева, но ме отрязаха, не ми ги върнаха. Ако предварително ви искат пари, изобщо не се хващайте. По принцип след като ви намерят и подпишете договор, плащате половината от първия наем на агенцията.

Не се плаща половината от първия наем на агенцията, а се плащат 2 пълни наема на собственика и половин наем на агенцията, като благодарност за услугата. С други думи, по това, което ти казваш, Ако наема е 200 лева, то те плащат 200 лева общо, като дават 100 на собственика и 100 на агенцията. Но не е така. Дават се 200 на собстрвеника за първия наем, 200 като гаранция, която е задължителна, освен ако не ви е познат и ви няма доверие и 100 лева на фирмата за услугата, общо 500 лева.
kukuvicac
Аватар
Pipilota
 
Мнения: 4258
Регистриран на: 14 Ное 2014, 12:41

Re: От какви капани да се пазим при търсенето на квартира?

Мнениеот niya_mazova » 19 Юли 2016, 10:34

Има различни практики. Някои агенции изискват половин наем от наемателя и половин наем от наемодателя за услугата, която вършат. А наистина наемодателят взема и задължително два пъти наема през първия месец, за да има застраховка, ако при напускане на квартирата не са платени сметки или нещо е счупено. По принцип тези пари после ги връщат, ако всичко е наред. Най-добре е според мен човек да не опира до услугите на агенция, защото му излиза доста солено. По-добре чрез приятели и познати или обяви да си търси.
niya_mazova
 
Мнения: 443
Регистриран на: 01 Окт 2013, 16:58

Re: От какви капани да се пазим при търсенето на квартира?

Мнениеот Mon_ton » 19 Юли 2016, 10:41

Доста трябва да си наивен да дадеш пари в аванс, точно се опитват да ви измамят, затова не давайте никакви пари без да ви е свършена работата, а вас мога да посъветвам да си помислите дали наема който сте готови да дадете, отговаря на изискванията ви.
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

Re: От какви капани да се пазим при търсенето на квартира?

Мнениеот Jully » 19 Юли 2016, 11:59

Вече не можеш да имаш доверие на никой! Пусни си сама обява или се разходи из магазините, в който квартал искаш да си и попитай дали можеш да залепиш постери с информация с телефона ти за това, което търсиш. :) Също може да ги попиташ ако могат да разпитат и така. :)
Аватар
Jully
 
Мнения: 1471
Регистриран на: 30 Апр 2015, 09:36

Следваща

Назад към Общи приказки

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта

cron