Правили ли са ви антибиограма преди изписването на антибиотик?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Re: Лекарите и техните антибиотици.. една безкрайна тема....

Мнениеот dafinka » 19 Окт 2016, 15:12

Да това е масова практика при лекарите, което за мен е пълно безумие, за най-малкото нещо да тъпчем децата с антибиотици.
Аз лично не одобрявам това и всячески се опитвам да не стигам до тези медикаменти.
Винаги залагам на много лимони, силна храна, мед и компреси. И удърни дози чай с черен пипер! :wink:
dafinka
 
Мнения: 33
Регистриран на: 18 Окт 2016, 09:32

Re: Притеснявате ли се от честата употреба на антибиотици?

Мнениеот niya_mazova » 10 Ное 2016, 12:27

Първо отивам при лекаря си и като трябва да се пие антибиотик, пия. Стриктно изпълнявам каквото ми каже той. Не смея волности да си правя.
niya_mazova
 
Мнения: 443
Регистриран на: 01 Окт 2013, 16:58

Re: Притеснявате ли се от честата употреба на антибиотици?

Мнениеот Rali_hr » 10 Ное 2016, 13:33

Тази година за първи път си позволих да си лекувам сина без да е отишъл на лекар, други път все го водя, при всяка кашлица, но този пътси казах, че докато наиастина не усетя, че има нужда от лекар и антибиотик, няма да го заведа. Сигурна съм, че доктора щеше да ни изпише антибиотик още при първия ден на кашлицата, той е такъв нашия лекар. Не го заведох, лекувах го само със сироп и с капки за нос, детето се оправи, вярно по-бвано за седмица и половина, но спесстихме един антибиотик. Ако лекарите ни са отговорни и искат да сме здрави, а не да си връзват гащите с антибиотици постоянно, бих била доволна и аз.
Аватар
Rali_hr
 
Мнения: 3333
Регистриран на: 18 Ное 2014, 14:54

Re: Правили ли са ви антибиограма преди изписването на антибиотик?

Мнениеот donni » 10 Ное 2016, 14:06

Мисля, че такова нещо ако пациентът не пожелае изрично, няма да стане иначе. Като си я поръчаш, на лекаря ще му стане ясно, че не пасеш патките :wink: .
donni
 
Мнения: 499
Регистриран на: 09 Май 2014, 17:05

Re: Правили ли са ви антибиограма преди изписването на антибиотик?

Мнениеот rose_92 » 19 Ное 2016, 03:13

Malina написа:Интересно ще ми е, акое дин дойде и каже да на мен са ми направили. Дали при някакви по-сериозни заболявания, тогава правят? Може би не се хабят за бронхити и ангини.. :roll: Решили са, че срещу някои болести действат тея и тея лекарства и сега наред се дават..



Ето ме! :lol: :+1: На мен са ми правили много пъти антибиограма на урина заради хроничния цистит, който имам. Естествено не очаквайте това от личния си лекар, а от специалист. Когато ме хвана този ужасен цистит, личната ми даваше наред антибиотици без да знае дали със сигурност ще убият бактериите. Резултата - не можех да се излекувам и циститът стана хроничен..После най-накрая благоволиха да ме пратят при нефролог и тя ме спаси така да се каже. То естествено от време на време пак ме хваща ама не е постоянно както преди. Когато се разболея, винаги давам стерилна урина (тогава правят антибиограма), при обикновената - не. Тази година аз сама отидох и дадох 10 лв. в една лаборатия, но става за 3 дни - едва издържах. Но понеже не искам да се тъпча произволно с нещо, което може да не подейства..
Така че според мен всеки може да отиде в някоя лаборатория и да даде секрет, урина, кръв или каквото е необходимо, но се плаща повече. Иначе поне за стерилната урина изследването се поема от здравна каза, така че си искайте преди да ви предпишат антибиотик, за да не стане и при вас хронично или просто да пием няколко антибиотика докато оздравеете..
Просто така им е по-лесно - предписват някой широкоспектърен антибиотик и готово вместо да дават излишно направления за изследвания..Ако уцелят -супер, ако не - айде трови се още. В днешно време трябва да сме много информирани и да си търсим правата.
rose_92
 
Мнения: 420
Регистриран на: 05 Мар 2014, 17:09

Re: Притеснявате ли се от честата употреба на антибиотици?

Мнениеот rose_92 » 19 Ное 2016, 03:19

Ами да, честно казано, когато може ги избягвам, но един път послушах личната, която ми предписа хомеопатични хапченца при кашлица, а то стана ангина....Съжалих 1000 пъти, че не съм пила антибиотик от началото, защото бях толкова зле, че ми идеше да се хвърля от някъде. А и когато ме подхване цистита, с билки и билкови таблетки няма как да се оправя - само антибиотиците трепят гадните ешерихия коли.
Не е хубаво много често да ги приемаме, но когато се налага и това е единственото нещо, с което ще се оправим, е наложително.
rose_92
 
Мнения: 420
Регистриран на: 05 Мар 2014, 17:09

Re: Правили ли са ви антибиограма преди изписването на антибиотик?

Мнениеот Lollipop » 21 Ное 2016, 16:44

Ами това е, че много често отнема и много време, а това е лошо, при децата се влошават нещата за часове, докато при цистита е по-скоро неприятно, то представи си при един бронхит 3 дена могат да са почти фатални. Може би затова не правят антибиограма, защото няма време да излезнат резултатите.... което е много, много тъпо!
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Правили ли са ви антибиограма преди изписването на антибиотик?

Мнениеот rose_92 » 21 Ное 2016, 16:50

Lollipop написа:Ами това е, че много често отнема и много време, а това е лошо, при децата се влошават нещата за часове, докато при цистита е по-скоро неприятно, то представи си при един бронхит 3 дена могат да са почти фатални. Може би затова не правят антибиограма, защото няма време да излезнат резултатите.... което е много, много тъпо!


Ами не е само неприятно при цистита, там също се развиват нещата. Ако не се лекува, се качва нагоре и отива към бъбреците и става пиелонефрит и т.н. Ако няма как да се изчака няколко дни, ще пиете каквото ви дават, но ако има такъв вариант, е по-добре да изчакате.
rose_92
 
Мнения: 420
Регистриран на: 05 Мар 2014, 17:09

Re: Правили ли са ви антибиограма преди изписването на антибиотик?

Мнениеот Lollipop » 21 Ное 2016, 16:54

rose_92 написа:
Lollipop написа:Ами това е, че много често отнема и много време, а това е лошо, при децата се влошават нещата за часове, докато при цистита е по-скоро неприятно, то представи си при един бронхит 3 дена могат да са почти фатални. Може би затова не правят антибиограма, защото няма време да излезнат резултатите.... което е много, много тъпо!


Ами не е само неприятно при цистита, там също се развиват нещата. Ако не се лекува, се качва нагоре и отива към бъбреците и става пиелонефрит и т.н. Ако няма как да се изчака няколко дни, ще пиете каквото ви дават, но ако има такъв вариант, е по-добре да изчакате.

Да, разбира се, че има риск, но за няколко дни няма как да се случи нещо по-сложно, а за съжаление при децата тея заболявания, които са типични за мъниците често не могат да бъдат отлагани. Явно проблемът е в лабораториите, че не пускат по-бързо резултати за изследванията. :roll:
Аватар
Lollipop
 
Мнения: 2728
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:55

Re: Правили ли са ви антибиограма преди изписването на антибиотик?

Мнениеот mamina » 21 Ное 2016, 17:18

Така наистина се обезсмисля антибиограмата. Няколко дена като минат и нещата са се променили. Скоро по телевизията говориха точно за тях и лекарите признават, че много рядко прибягват до такива изследвания, дори при децата. Повечето хора сигурно не са и чували, че съществува такова нещо.
mamina
 
Мнения: 525
Регистриран на: 18 Яну 2016, 12:55

ПредишнаСледваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта