Правили ли са ви антибиограма преди изписването на антибиотик?

Тук е мястото за въпроси, касаещи медицински и здравни теми, които споделяме помежду си.

Re: Притеснявате ли се от честата употреба на антибиотици?

Мнениеот irka » 21 Ное 2016, 21:41

Дори и когато се налага и помагат антибиотиците, пак не се отразяват добре на тялото и трябва много време, за да се изчисти.
irka
 
Мнения: 467
Регистриран на: 19 Яну 2016, 11:03

Re: Притеснявате ли се от честата употреба на антибиотици?

Мнениеот Kaya » 22 Ное 2016, 09:37

Просто е много, много важно, да бъдат давани правилно. Много често лекарите ги изписват, за да се презастраховат. Разбира се, винаги може да се стигне до усложнение, но много по-често може и да се излекуваме, без тяхната намеса. Дъщеря ми има антибиотици, към които е резистентна, а е още дете и това само, защото са й ги изписвали често и тялото й изобщо не ги отразява.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Правили ли са ви антибиограма преди изписването на антибиотик?

Мнениеот Kaya » 22 Ное 2016, 09:50

Никога не се е случвало и на нас, може би, ако се търси някаква специфична бактерия, знам ли! Но в повечето случаи се дават едни и същи неща и се очаква с тях да мине, а това, че може да се избере по-правилно лечение, благодарение на антибиограмата никой не го взема присърце.
Ако си знаете цената, значи се е налагало да я казвате на някого.
Аватар
Kaya
 
Мнения: 2797
Регистриран на: 14 Ное 2014, 15:52

Re: Притеснявате ли се от честата употреба на антибиотици?

Мнениеот mangusta » 22 Ное 2016, 10:05

Това е лошото - че от толкова употреба на антибиотици след няколко години болестите и вирусите няма да може да ги лекуваме заради тази резистентност към тях. И сигурно повече ще умират от заболявания, които сега не са ни проблем.
mangusta
 
Мнения: 415
Регистриран на: 31 Яну 2014, 15:23

Re: Правили ли са ви антибиограма преди изписването на антибиотик?

Мнениеот Fancy » 22 Ное 2016, 10:53

Виждам смисъл в антибиограмата, ако имаш алергии към антибиотици или трябва да се провери кой е подходящ за теб самия. Но това са някакви изключения. Предполагам, че е скъпо изследване и не е оправдано да се прави за по-обикновени случаи.
Fancy
 
Мнения: 497
Регистриран на: 19 Окт 2013, 11:25

Re: Притеснявате ли се от честата употреба на антибиотици?

Мнениеот Локумът » 22 Ное 2016, 12:15

Ами то се говореше по въпроса, че скоро ще почнем да се гътваме от пневмониите, които в момента далеч не са най-опасното нещо, но само заради пиенето на антибиотици като бонбонки..
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Правили ли са ви антибиограма преди изписването на антибиотик?

Мнениеот Локумът » 22 Ное 2016, 12:26

Fancy написа:Виждам смисъл в антибиограмата, ако имаш алергии към антибиотици или трябва да се провери кой е подходящ за теб самия. Но това са някакви изключения. Предполагам, че е скъпо изследване и не е оправдано да се прави за по-обикновени случаи.
Прави се, не за да видиш имаш ли алергии, а за да се разбере кой антибиотик най-добр еи най-точно ще повлияе на вируса или там каквото те е разболяло, за да оздравееш, не дапиеш по 3 антибиотика на курс, за да се оправиш, само щото е скъпо изследване.
Аватар
Локумът
 
Мнения: 2167
Регистриран на: 20 Яну 2015, 16:48

Re: Правили ли са ви антибиограма преди изписването на антибиотик?

Мнениеот rose_92 » 23 Ное 2016, 03:56

Fancy написа:Виждам смисъл в антибиограмата, ако имаш алергии към антибиотици или трябва да се провери кой е подходящ за теб самия. Но това са някакви изключения. Предполагам, че е скъпо изследване и не е оправдано да се прави за по-обикновени случаи.


Ако става дума за уринарни инфекции се дава стерилна урина, която без направление е около 10 лв., с направление е по-евтино. За изследване на друга материал не знам колко е ама едва ли е нещо кой знае колко по-скъпо. Аз вече за по-бързо като ми стане нещо направо отивам в лабораторията с шишенцето и си плащам, за да не губя време, а и то като вземеш направление от личния лекар даваш такса 3 лв.+3/4 лв. за самото изследване и цената става почти същата. Винаги има смисъл от антибиограмата, просто за по-лесно не се прави такава или пък ако е спешно лечението.
rose_92
 
Мнения: 420
Регистриран на: 05 Мар 2014, 17:09

Re: Притеснявате ли се от честата употреба на антибиотици?

Мнениеот rose_92 » 23 Ное 2016, 04:01

Kaya написа:Просто е много, много важно, да бъдат давани правилно. Много често лекарите ги изписват, за да се презастраховат. Разбира се, винаги може да се стигне до усложнение, но много по-често може и да се излекуваме, без тяхната намеса. Дъщеря ми има антибиотици, към които е резистентна, а е още дете и това само, защото са й ги изписвали често и тялото й изобщо не ги отразява.


Така се получава като ни тъпчат с каквото им падне без да направят антибиограма преди това. Но пък тази резистентност се променя, така че не се притеснявай. Ако спре да ги пие за по-продължителен период, може би след това може пак да й подействат.
При мен така става с цистита и бактерията ешерихия коли, която го причинява. Един път бактериите са резистентни към някои антибиотици, следващия път пък стават чувствителни към тях, но това е, защото разбрах за какво става дума и вече не пия ей така нищо без антибиограма, защото не искам да се тровя излишно и накрая нищо да не ми помага.
rose_92
 
Мнения: 420
Регистриран на: 05 Мар 2014, 17:09

Re: Притеснявате ли се от честата употреба на антибиотици?

Мнениеот Mon_ton » 23 Ное 2016, 10:22

Но като лекарите не искат да пускат... пълни глупости! По цял свят изписват много рядко антибиотици, отидете в северните европейски страни да видите кой какво изписва, висят им сополите, кашлят, децата тичат боси по земята и оздравяват, ние тук ги навличаме и бързаме да им натикаме 3-4 лекарства в устите, а малко са лекарите, готови да изчакат и да направят антибиограма. Може да се проведе едно изследване, а в рамките на тея 3-4 дни да се приложи доантибиотично лечение, което пък може да се окаже и достатъчно, ама що ли,..
Аватар
Mon_ton
 
Мнения: 2768
Регистриран на: 24 Ное 2014, 15:54

ПредишнаСледваща

Назад към Общи здравни теми

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта